Wpis z mikrobloga

Historyczna chwila. W wyścigu na orbitę Chińczycy wyprzedzili metanowe rakiety Muska (Starship od SpaceX) czy też Bezosa (New Glenn od Blue Origin).

Wideo i opis startu na Kosmonautyka.pl:
Pierwsza rakieta na metan osiągnęła orbitę!

Ciekawe? Dziękuję Ci za wykop!

#kosmos #historia #chiny #technologia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #elonmusk #amazon #biznes #azja #newspace #rakiety #startyrakiet #startujacerakiety #geopolityka #spacex #lpg #gazziemny #metan #blueorigin #inzynieria
yolantarutowicz - Historyczna chwila. W wyścigu na orbitę Chińczycy wyprzedzili metan...

źródło: rakieta-nosna-zhuque-2-pierwszy-orbitalny-lot-na-metan

Pobierz
  • 67
  • Odpowiedz
  • 1
@Pimenistka a skąd taka egzotyczna kategoria? Kogo dziś promujemy?

Obecnie dla rozwoju ludzkości kluczowe są tanie loty w kosmos, a nie jest to kwestia paliwa, ani ciemnej strony księżyca tylko reużywalności rakiet.
Jeśli chińczycy w końcu skopiują choćby F9 to pogratuluję. Póki co są conajmniej kilkanaście lat z tyłu, a silą się na pustą propagandę
  • Odpowiedz
@Dupa01: no wiem boli cie znowu jakiś sukces Chin. Ja kibicuje każdemu w rozwojowi nauki, chiny sporo dołożyły do osiągnięc w kosmosie jak np wyżej wspomniana ciemna strona księżyca
  • Odpowiedz
Gdzie są te potężne europejskie firmy kosmiczne zdolne wysłać na orbitę cokolwiek?


@positive_mental_attitude: no w Europie ¯\(ツ)/¯ nazywa sie to Europejska Agencja Kosmiczna a ostatnia ich rakieta wystartowała 5 lipca 2023 ramach misji VA261 ¯\(ツ)/¯ z kosmodromu EAK w Gujanie ¯\(ツ)/¯ ?

Zdolni co najwyżej bezmyślnie opędzlować rakietę swojemu bożkowi Elonowi Muskowi i obszczekać w internecie zespół ludzi którym nie dorastają do pięt, bo sami są zerami.


( ͡
  • Odpowiedz
  • 1
@Pimenistka "nie zajmuj się propagandą" - dokładnie o to mi chodzi. Zatem jeszcze raz, wspólnie - ten news jest propagandowy i sieje dezinformacje. Nie chcemy tu takich. Chiny nie wyprzedziły SpaceX, są co najmniej kilkanaście lat z tyłu (a wg mnie kilkadziesiąt)
  • Odpowiedz
nie wiesz o czym jest ten news. Szkoda.


@Pimenistka: czytałem go, zajrzałem do kilku źródeł i nie widzę niczego szczególnego (przyznaje nie znam się na technologiach rakietowych wchodzę tu z ciekawości), dlatego liczę na merytoryczną odpowiedz (do tego służą fora dyskusyjne a nie wyzywania się) co nadzwyczajnego w technologii opartej na metanie ? chińska rakieta wynosi ładunek do 4t na LEO a Arian5 około 12t ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@Dupa01: @mike100 news dotyczy rakiety na metan. To był test.
Wspólnie: to był test.
Udał się.
Jeszcze raz: chiny jako pierwsze wysłały łazik na ciemna stronę księżyca.
Księżyc to znakomite miejsce na obserwacje kosmosu, brak ziemskich zakłóceń radiowych itp.
Chiny maja też stała bazę w przestrzeni kosmicznej z wymienianą co jakiś czas załogą.
Wracajcie na twitterka do muska xd
  • Odpowiedz
co daje metan jako paliwo w porównaniu z tradycyjnymi wodorowo-tlenowymi silnikami albo tymi na paliwo stałe?


@Martwy_stwor: Nie jestem @yolantarutowicz ale odpowiem w ten sposób:

Silniki na wodór - tlen
Wady: duża objętość wodoru, konieczność utrzymywania wodoru w bardzo niskiej temperaturze (-253C?)
Zalety: najwyższy impuls właściwy z dostępnych paliw (ok 450s)

Silniki na metan - tlen
Wady: nadal paliwa kriogeniczne (-180 do -200 C)
Zalety: dość wysoki impuls właściwy (ok 380s),
  • Odpowiedz
  • 4
@Pimenistka no widzisz i znowu się zgadzamy
Zatem bierzesz się za edycję wpisu, wstawiasz "to był test, udał się " i usuwasz wyboldowane ściemy o wyprzedzaniu SpaceX.

@mike100 jestem przekonany że to płatna promocja Chin, dlatego też tak szybko wskoczył na główną, na szczęście można to okomentować, na wykopie zawsze znajdzie się ktoś znający temat
ps. metan ma to znaczenie że da się go łatwo produkować na Marsie
  • Odpowiedz