Wpis z mikrobloga

Będę za niedługo zaczynał pracę u nowego kontrahenta, po raz pierwszy w mojej karierze będę na B2B, bo do tej pory zawsze leciałem na UoP w pracy. Na co uważać podczas podpisywania umowy? Jakie niefajne/niezgodne z prawem zapisy firmy lubią stosować w umowach B2B z programistami? Czy w umowie kontrahent może zawrzeć, że np. programować mogę tylko dla nich, i nie mogę wystawiać innym firmom faktur za usługi programistyczne? Co prawda idę do solidnej firmy, która nie wygląda na januszex, ale i tak przygarnę wszelkie porady.
#programowanie #programista15k #firma #b2b
  • 16
@Gaahl75: Wszystko można zapisać, przecież jest wolność działalności gospodarczej... Ech kolejny przedsiębiorca, wojownik jednej faktury.

Tak na poważnie zanim wdepniesz na minę.

Czy w umowie kontrahent może zawrzeć, że np. programować mogę tylko dla nich, i nie mogę wystawiać innym firmom faktur za usługi programistyczne?


@Gaahl75: Tak, a czemu nie? Wolny rynek proszę pana. :D

Z mojej strony.
1. Wszelkie gwarancje, robię coś, klient akceptuje i tyle. Wszelkie zmiany funkcjonalności,
Czy w umowie kontrahent może zawrzeć, że np. programować mogę tylko dla nich, i nie mogę wystawiać innym firmom faktur za usługi programistyczne


@Gaahl75: owszem może. Może też napisać, że codziennie przed pracą masz robić fikołka i świadczyć usługi 24 godziny na dobę. Tu nie obowiązuje kodeks pracy. Zgadzasz się na to co podpisujesz.

Pracując na b2b trzeba ustalić: stawkę godzinową, ile pracujesz dziennie i w jakich godzinach, upewnić się, że
  • 0
wojownik jednej faktury


@BreathDeath: akurat to jest nieprawda - jakbym miał wystawiać jedną fakturę, to był był na UoP, natomiast, będę wystawiał kilka faktur, i tylko jedna z nich będzie związana z programowaniem
  • 0
2. Wszystko, co może świadczyć o ukrytym UoP, czyli urlopy, L4, praca pod nadzorem itp.


@BreathDeath: w sensie "płatne urlopy" mogą być, ale niekoniecznie wpisane w umowę, dobrze rozumiem? :D
@Gaahl75: Przeczytaj 5 razy umowę
1. max 15 dni termin płatności( cżesto 30 dni proponują, moim zdaniem 30 dni to nieporozumienie)
2. pułapka typu 30 dniowy okres wypowiedzenia ale mogą nie zlecać i nie płacić mimo ze obowiazuje umowa(chyba nie widziałem innej umowy)
3. Urlopy jako pula dni nieświadczenia usług (moim zdaniem to jest ok i nie podchodzi pod ukryte UoP
4. Kary (~3 miesiacznego wymnagrodzenia, półroczne to już przegięcie i
Tak, a czemu nie? Wolny rynek proszę pana. :D


@BreathDeath:

owszem może.


@Majkel2008:

No może tak napisać. Ale taki zapis będzie nieważny bo to ogranicza wolność gospodarczą, która jest ustanowiona w polskim prawie. To tak jakby ktoś sobie zapisał w umowie zakaz wychodzenia z domu albo cokolwiek innego co ogranicza prawa przyznane w konstytucji xD

Może być wprowadzony zakaz konkurencji. Tylko, że działalność konkurencyjna to taka, która się pokrywa z
@LazyInitializationException: tylko w praktyce to oznacza kompletny zakaz. Bo jesteś specjalistą, więc jak znajdziesz sobie dwie oferty, to zawsze będą to dwie konkurencyjne firmy. No chyba, że kolega będzie programował, a jego drugim zleceniem będzie remontowanie łazienek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Majkel2008: Wyjaśnij jak w praktyce to oznacza kompletny zakaz. Np. mam jedno zlecenie na system rezerwacji pacjentów w przychodni w Polsce a drugie zlecenie na system zarządzania pracą w warsztacie samochodowym w Norwegii.

W jaki sposób się pokrywa z faktyczną działalnością zleceniodawcy i może realnie zagrozić jego interesom?
@BreathDeath: stary myślę, że możesz sporo zarobić handlując draftami tej umowy:D, bo na przeciętnym prowadzącym jdg, 25 stron będzie dawało ulgę i poczucie bezpieczeństwa, a za to wiele osób będzie skłonnych przepłacić
Jakie niefajne/niezgodne z prawem zapisy firmy lubią stosować w umowach B2B z programistami?


- Całkowita odpowiedzialność za błędy lub nieterminowość
- Kary umowne z tyłka na kilkaset tysięcy
- Możliwość zerwania kontraktu przez nich w każdej chwili bez konsekwencji

Czy w umowie kontrahent może zawrzeć, że np. programować mogę tylko dla nich, i nie mogę wystawiać innym firmom faktur za usługi programistyczne? Co prawda idę do solidnej firmy, która nie wygląda na