Wpis z mikrobloga

#linux #sxiv #freebsd #naukait

Dzisiaj chcę zaprezentować minimalistyczny i bardzo lekki program do przeglądania obrazów - sxiv. W razie czego sxiv ma swojego forka o nazwie nsxiv. Bardzo polecam wszystkim, którzy nie tylko szukają lekkiej i estetycznej przeglądarki obrazów, ale także umieją pisać skrypty lub korzystają z dmenu/rofi.

Na zrzucie ekranu okno programu nsxiv z miniaturkami tapet oraz na dole postanowiłem zaprezentować menu rofi, którym robie screenshoty.

Przeglądarka korzysta z podstawowej klawiszologii vimowej (G, gg, h, j, k, l) oraz kombinacje z numerami np. 3h, itp. Można oczywiście korzystać ze strzałek :)

Sam program (n)sxiv najlepiej działa z menadżerami kafelkowymi tylko awesome, bspwm oraz i3. Powodem jest to, że przeglądarka nie posiada funkcji pełnego ekranu, ale tutaj u mnie ogarnia temat i3, który bez problemu maksymalizuje okno i efekt jest taki sam, jakby sxiv miał pełny ekran.

Sxiv wymaga podania katalogu, z którego ma wczytać obrazy. Nie można w nim sobie chodzić po systemie plików. Na zrzucie ekranu jest okno, które ze skrótu klawiszowego pokazuje tapety, a w konfiguracji mam skrót klawiszowy, który pozwala na ustawienie wybranego obrazu jako tapetę pulpitu.

Program uruchamiany jest tak:
nsxiv -a -b -t -r ~/Pictures/Wallpapers

W konfiguracji pod C-X C-1 ścieżka do wybranej tapety zapisywana jest do pliku cache i obraz ustawiany jest przez feh jako tapeta. Wymaga to oczywiście, aby i3 przy starcie przywracał tapetę z pliku cache.

Konfiguracja kolorów (n)sxiv odbywa się przez ~/.Xdefaults. Ja domyślonie ustawiłem wszystkim X programom tło i czcionkę:
*background: #000000
*foreground: #eeeeee

Polecam do zapoznania się i życzę świetnej zabawy.
psiversum - #linux #sxiv #freebsd #naukait

Dzisiaj chcę zaprezentować minimalistyczn...

źródło: sxiv

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz