Wpis z mikrobloga

Bezpieczny Kredyt 2% wchodzi w życie od poniedziałku. Wiele informacji zostało zaktualizowanych pod linkiem bit.ly/kredyt2procent Tam również znajduje się obszerny FAQ oraz kompendium wiedzy.

Banki zaczynają przygotowywać procedury. Dostępne są oficjalne druki z banku PKO takie jak wniosek o gwarancje z BGK czy oświadczenie o spełnieniu warunków przystąpienia do programu. Bank zastrzega sobie w umówie kredytowej możliwość zweryfikowania do 5 lat składanych oświadczeń. W PKO zmieniła się także oferta czasowo stałego oprocentowania i jest droższa o około 0.1-0.2 p.p wynosząc 9.2%. Nadal nie znamy konkretnych warunków dla programu i wszystko będzie jasne w poniedziałek. Dobra oferta to będzie najprawdopodobniej 8-8.5%.

Ponadto kilka ciekawych informacji. Spóźnienie w płatności raty = brak dopłat w danym miesiącu.
Spóźnienie nawet 1-dniowe w spłacie należności raty spowoduje, że w kolejnym miesiącu nie będzie dopłaty. Będzie to wymagało uważności, bo kolejna rata będzie musiała być w 100% pokryta przez kredytobiorcę - jeżeli zapłacimy tylko ratę "po dopłacie" - przez kolejny miesiąc nie będzie dopłat. Alior Bank na start nie wchodzi z finansowaniem budowy domu - procedury nie są jeszcze ustalone i najprawdopodobniej wejdzie to z opóźnieniem. Pekao S.A. nie będzie finansowało nieruchomości nabywanych od rodziny - darowizna, odkupienie. Tyczy się to zwłaszcza domów, ale ma objąć również mieszkania. Alior w tym zakresie jest bardziej liberalny i dopuszcza zgodnie z ustawą o BK2%. Bank Pekao S.A. będzie akceptował zewnętrzne operaty szacunkowe. Taka sama sytuacja występuje w Alior Banku. PKO BP niezmiennie nie respektuje własnych operatów szacunkowych.

Ważna informacja, można będzie skredytować komórkę lokatorską lub miejsce parkingowe, także wykończenie/remont. Podczas spotkań z wami okazuje się, że niektórzy chcą wnosić większy wkład, wykańczać mieszkanie za środki własne co ekonomicznie jest nieuzasadnione. Koszt kredytu po dopłatach nie przekroczy 3%, co jest w stosunku do inflacji i sytuacji gospodarczej epokową okazją. Przy wnioskowaniu rozważcie możliwie najwyższą kwotę kredytu. Warto taki kredyt bilansować, czyli w okresie 10 lat opłat poprzez regularne oszczędzanie zgromadzić kwotę pozwalającą na spłatę całkowitą. Tak samo nie rozumiem chęci nadpłat w ciągu pierwszych 10 lat.

Pytacie także jakie będzie oprocentowanie po 5 latach? NIe obniży się ono znacząco dla kredytobiorcy, bo jeśli stopy procentowe będą niskie zmniejszy się dopłata, a rata pozostanie na podobnym, nieco niższym poziomie.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania sprawdź link bo najprawdopodobniej odpowiedź już tam jest lub napisz na priv. Na spotkania można się umawiać przez formularz lub wiadomość prywatną.

  • 34
  • Odpowiedz
Ponadto kilka ciekawych informacji. Spóźnienie w płatności raty = brak dopłat w danym miesiącu.

Spóźnienie nawet 1-dniowe w spłacie należności raty spowoduje, że w kolejnym miesiącu nie będzie dopłaty. Będzie to wymagało uważności, bo kolejna rata będzie musiała być w 100% pokryta przez kredytobiorcę - jeżeli zapłacimy tylko ratę "po dopłacie" - przez kolejny miesiąc nie będzie dopłat.


@droetker4: czyli rozumiem, że wystarczy jedno opóźnienie w spłacie i już dopłaty permanentnie
  • Odpowiedz
@droetker4: ok, dzięki.

Podczas spotkań z wami okazuje się, że niektórzy chcą wnosić większy wkład, wykańczać mieszkanie za środki własne co ekonomicznie jest nieuzasadnione.


@droetker4: załóżmy, że mam 500k. Oczywiście biorę ten pisowski kredyt, wykańczam itd i zostaje mi 500k - co proponujesz zrobić z tymi pieniędzmi? Obligacje indeksowane inflacją i niech odsetki z tych obligacji same spłacą ten kredyt? Czy też coś innego?
  • Odpowiedz
@droetker4: z kredytowaniem wykonczenia trzeba wspomniec o jednej kwestii - do czasu wyplaty ostatniej transzy placisz tylko odsetki - wiec poki nie skonczysz remontu to nie otrzymujesz zadnych doplat.
  • Odpowiedz
  • 5
@eehhh wykończenie/remont jeśli mówimy o zakupie mieszkania rozliczany jest przy transakcji, przykładowo 500k idzie do sprzedającego, 100k do Ciebie na konto więc cała wypłata odbywa się od razu i uruchomiony jest cały kredyt. Problem z transzami jest tylko przy budowie deweloperskiej w trakcie lub budowie domu.

@haha123 zajmuje się kompleksowym doradztwem finansowym i jak dla inwestycje powinny być zdywersyfikowane, podzielone na kilka części w zależności od ryzyka czy płynności. Warto zainteresować się
  • Odpowiedz
  • 0
@eehhh

Przy dużych kwotach na wykończenie lub nietypowym kosztorysie bank może podzielić środki na wykończenie na pół, ale to się prawie nigdy nie zdarza.
  • Odpowiedz
@droetker4: kwota na wykończenie obejmuje tylko rzeczy nieruchome tak? Tzn nie obejmuje mebli kuchennych, zrobienia sypialni etc? W niektórych bankach widziałem że obejmuje meble pod zabudowę i AGD pod zabudowę.
  • Odpowiedz
Ważna informacja, można będzie skredytować komórkę lokatorską lub miejsce parkingowe, także wykończenie/remont.


@droetker4: i to by nie wchodziło w te 600k tylko byłoby poza pulą?
i jak rozumiem nie jest to jeszcze potwierdzone
  • Odpowiedz
  • 0
@trollasek wszystko do limitu, chodzi o samą możliwość sfinansowania tego co nie było takie pewne. Limit to limit.

@Ashram654 opisałeś to dokładnie tak jak jest, w zależności od interpretacji banku zabudowa także wchodzi w grę. Wiadomo, że telewizora czy kanapy tak nie sfinansujesz.
  • Odpowiedz
@droetker4: Kiedy można spodziewać się wejścia pozostałych banków do programu? Czy banki określały się jakoś bardziej wiążąco w tym zakresie?

Z tego co widzę w necie, zadeklarowane od lipca są jedynie banki z (pośrednim) udziałem Skarbu Państwa. Tj. jedynie PKO BP, Pekao, Alior, Velo. BOŚ chyba jeszcze nie. Czy któryś pominąłem?

Na razie wygląda na to, że wybór będzie z oferty 4 banków - bardzo wąski wachlarz możliwości.
  • Odpowiedz
@droetker4 a w związku z utratą dopłat w przypadku zaległości w spłacie nawet 1 dnia, mając harmonogram spłat, czy mozna zapłacić np. za trzy raty pod rząd?
  • Odpowiedz
@droetker4: ja mam przeciek od swojego doradcy, że PKO ma już nową ofertę pod bk2%:
- marża 2% + wskaźnik na dany okres = wychodzi coś koło 7.94 (dla każdej z poniższych opcji)
- prowizja 0% przy ubezpieczeniu od utraty pracy (IMO totalnie bezsensu i się nie opłaca)
- prowizja 0.5% przy ubezpieczeniu na życie. Koszt około 0.3% na rok (trzeba to ubezpieczenie posiadać przez cały okres kredytu)
- prowizja 1.7%
  • Odpowiedz
@droetker4: czy nadpłacając po upływie 3 lat będę w dalszym ciągu dostawał dopłaty?
Czy w przypadku wynajęcia takiego mieszkania trzeba zwracać wcześniejsze nadpłacaty? Co w przypadku gdy powiedzmy po 5 latach spłaciłem już cały kredyt i chcę wynająć/sprzedać to mieszkanie?
  • Odpowiedz
@droetker4: Hej, dzięki wielkie za szczegółowe wytłumaczenie. Czyli jak rozumiem, najbardziej opłaca się wziąć maks kredytu czyli 600k a wolne środki zainwestować np. w EDO? A jaki okres kredytowania najlepiej wybrać?
  • Odpowiedz
Tak samo nie rozumiem chęci nadpłat w ciągu pierwszych 10 lat.


@droetker4 ja liczę na to że po 3-5 latach stopy spadną na tyle że zysk z tego programu będzie minimalny lub żaden i wtedy chcę spłacić wszystko i wziąć kredyt na coś większego.
Przy kolejnym zakupie i tak straciłbym dopłaty.
  • Odpowiedz