Wpis z mikrobloga

jak to jest ze adresy ip typu w.x.y.z wystarczają na wszystkie strony, chyba aktywnych domen jest więcej niz zapas tych liczb?

tak wiem jest ipv6, ale jak zrobie nslookup to zwraca adresy ipv4, o co chodzi?

#informatyka
  • 12
  • 0
@PiotrX1: to jeszcze: kto jest "właścicielem" adresu, tzn kto go resolve'uje? dlaczego czasami wpisanie wyniku z nslookup w przeglądarkę prowadzi do strony (np. 146.59.88.0 -> wykop.pl) a czasami nie?
jak to jest ze adresy ip typu w.x.y.z wystarczają na wszystkie strony, chyba aktywnych domen jest więcej niz zapas tych liczb?


@sotilas: Bo na 1 adres IP może wskazywać bardzo duża ilość domen. Np. www.wp.pl i wp.pl będą wskazywać na ten sam adres IP.

tak wiem jest ipv6, ale jak zrobie nslookup to zwraca adresy ipv4, o co chodzi?


@sotilas: Domeny wcale nie muszą być przypisane do adresów ipv6 (i
  • 0
@crazy_wolf: ok a takie wp.pl skąd "ma" te adresy? kto je im przydziela? jest jakaś centralna pula? i co stoi na przeszkodzie żebym kupił milion domen po jednego dolara i żądał przydzielenia mi miliona adresów ip?
@sotilas: Domeny i adresy IP to są osobne rzeczy. I osobne organizacje się zajmują ich przydzielaniem, i zarządzaniem. Tak jak masz np. galerię handlową, w której jest tysiąc sklepów czy stoisk (jakby domen), ale wszystkie są pod jednym adresem (jakby adres IP).
I teraz technicznie - nazwami domen i adresami IP zarządzają amerykańskie organizacje (bo to amerykanie zbudowali Internet, dawniej ARPAnet). Oni w zależności od rodzaju domeny, rozdzielają kompetencje sprzedaży, i