Wpis z mikrobloga

Pytanie, które myślę, ze dotyczy wszystkich planujących ten kredyt. Jak wiadomo w pierwszym okresie obowiązywania programu dopłąta będzie ustalanie nie poprzez wzór gdzie jest: średnie oprocentowanie kredytów na stałej stopie*0,9 - 2%, a poprzez WIRON z 1 lipca *1,2 - 2%. Co jest bardzo niekorzystne dla biorących udział w programie ze względu na to że wiron*1,2 będzie wynosił prawdopodobnie ok 6,6% jeśli będzie to WIRON lub 7% jeśli jednak będzie to WIRON3M co jest mniej prawdopodobne, tymczasem średnie oprocentowanie kredytów na stałej stopie obecnie wynosi prawdopodobnie ok 8,5%-9%. Tym samym realny koszt kredytu osób które wezmą go w pierwszym okresie obowiązywania będzie wyższy nawet o ponad 2% niż tych którzy wezmą go później.

W związku z tym pytanie, myślicie, że BGK który ma obowiązek przejść na stosowanie wyższego wskaźnika wg ustawy 45 dni po końcu KAŻDEGO KWARTAŁU ogłosi swój wskąźnik ok. 15 sierpnia czy dopiero 15 listopada ?

#kredyt2procent #kredythipoteczny
DeoLawson - Pytanie, które myślę, ze dotyczy wszystkich planujących ten kredyt. Jak w...

źródło: Przechwytywanie

Pobierz
  • 17
  • 1
@Chris_Karczynski: Jeśli to będzie jednak 15 sierpnia to proponuje nie podpisywać umowy kredytowej pod żadnym pozorem we wcześniejszym terminie. Jeśli to będzie 15 listopada, to warto by było w miarę możliwości wstrzymać się z zaciągnięciem kredytu do tego momentu. Pytanie jak należy to interpretować, który to będzie termin.
@DeoLawson: Ustawa poza paroma wyjątkami wchodzi w życie od 1 lipca, zatem pierwszy kwartał w czasie funkcjonowania tej ustawy zakończy się we wrześniu, więc IMO do drugiej połowy listopada będzie obowiązywał WIRON z 1 lipca, co niestety jest mniej korzystne i realne oprocentowanie będzie bliżej 4% niż 2%. Ale to tylko moja interpretacja, nie wiadomo jak do tego podejdzie BGK.
  • 0
@ksiezycoweNieruchy: No dobra, ale 8,5% jest nieralne przy tym pierwszym wskaźniku, 9% też, a sadzę że marże banków będa wysokie w tym produkcie. Jak się nie ustawię jestem dymany. Już i tak włożyłem wiele wysiłku, żeby móc skorzystać z tego programu, a teraz będe miał gorsze warunki.
@DeoLawson: Mój doradca mówi że tylko ING się jak na razie zadeklarowało liczyć po Wironie


@DADIKUL: To inny przypadek. Wprowadzane są oferty kredytów z oprocentowaniem zmiennym opartym na stawce WIRON.

Autor wpisu porusza inna kwestię, czyli programu Bezpieczny Kredyt 2%. W każdym banku, który będzie brał udział w programie dopłaty początkowo będą oparte na WIRONIE.

@Chris_Karczynski: Jeśli to będzie jednak 15 sierpnia to proponuje nie podpisywać umowy kredytowej pod
@ksiezycoweNieruchy: Wiadomo, ale to tylko jeden dzień transakcyjny, więc prosta operacja, a banki mogą mieć w tym interes. Można np. podwyższyć WIRON i jeśli wskaźnik będzie używany do połowy listopada i będzie miał wpływ na zdolność, to dzięki temu więcej ludzi się załapie i zarobią więcej, albo w drugą stronę mogą obniżyć WIRON żeby ciągnąć więcej kasy od kredytobiorców, a mniej od Państwa, aby mniej dociążyć budżet (banki państwowe obsadzone członkami