Wpis z mikrobloga

#klimatyzacja #hvac #pytanie

Planuje w tym miesiącu montaż klimatyzacji multisplit - sypialnia 12m2 i salon z aneksem 26m2. Wiem już, że jednostka zewnętrzna 5kW będzie w zupełności wystarczająca, do sypialni coś do 2kW, a do salonu około 2,5kW.

Zanim złożę zapytania ofertowe do firm, chciałem się dowiedzieć na jaki orientacyjny koszt musiałbym się przygotować (nie znam się na tym kompletnie) za sprzęt z montażem i na jakich producentów warto zwrócić uwagę, a jakich omijać.
Chciałem też podpytać na co zwrócić uwagę przy wyborze sklepu/montera i jaki funkcję warto mieć w jednostkach wewnętrznych.

Dzięki za pomoc!
  • 9
@peterr767: pewnie koło 10k max, przy średniej półce. Gree, rotenso, LG.

Dla 2 pokoi dwa oddzielne splity to lepszy pomysł. Nie ma mniejszych niz 2.5 kw więc takie sobie wszędzie zapisano.

Wybierz firmę która jest na rynku minimum 5 lat. W CEIDG znajdziesz takie informacje.
@peterr767: o ile masz gdzie wycisnąć dwie jednostki zewnętrzne to tak będzie taniej i zdrowiej dla jednostek zewnętrznych. Ale jak nie masz miejsca, to nie przejmuj się i montuj multi. U mnie czasem chodzi na jednej jednostce wew.a mam multi na 4 ...
  • 0
@kuncfot: Jednostke planowałem postawić na jakimś podwyższeniu w rogu ogródka, bo spółdzielnia psioczy na wieszanie na elewacji - przy dwóch zrobiłaby się już mała wieża, a nie wiem nawet czy w grę wchodzi postawienie jednej na drugiej
@peterr767: ja jestem w trakcie zakładania, ekipa położyła rury, przywiozła sprzęt i czekają na mój telefon by ją powiesić i napełnić. Za 3.4 kW Fujitsu ASYG12KETA policzyli 8k a mam normalnie 1 jedn. zew+1 jedn. wew. A dostałem rabat 600 zł bo rozmowy zacząłem w 2021. Instalacje elektryczną położyli mi na etapie budowy bloku. Fujitsu dlatego, że tak polecił majster i mi to wystarczy.