Wpis z mikrobloga

Jak wejść w posiadanie auta na #jdg #ryczalt ? Brać leasing na firmę, odliczać połowę VATu od leasingu, a na koniec wykup, którego nie księguję (i nie odliczam połowy VAT), więc auto będzie prywatne i już się nie martwię o jego sprzedaż kiedyś, bo będę wtedy sprzedawać jako osoba prywatna?
Potencjalnie warto pójść w wysokie raty i niski wykup, żeby zaoszczędzić na VAT?
#programista15k

Ewentualnie jak Wy to zrobiliście na ryczałcie? Olać temat i brać na kredyt/leasing prywatnie? Dlaczego nikt o tym nie mówi, a w internecie są tylko wpisy teoretyków? To tak wstydliwy temat?
  • 25
  • Odpowiedz
@Ranger: Cokolwiek nie zrobisz zawsze będzie źle. Ja żałuję, że przeniosłem swój prywatny samochód do majątku firmy. Teraz jakbym go chciał sprzedać, to jest problem. Mogę sprzedać jako firma, ale wtedy wzrośnie mi przychód firmy. Mogę przez to przekroczyć próg przychodu i wpaść w różne wyższe limity. Będę też musiał od sprzedaży samochodu zapłacić podatek dochodowy.
Oprócz tego, jak kupi osoba fizyczna przynajmniej przez rok odpowiadam za ten samochód w ramach
  • Odpowiedz
@Ranger: Na ryczałcie się nie opłaca. Dołożysz do interesu w podatkach. Podobnie jak przeznaczanie części mieszkania na działalność. Takie zabawy to na spółkę tylko.
  • Odpowiedz
@BreathDeath: vat ciagle mozna tak obskoczyc, jedynie pitu nie ominiesz. Poczytaj ustawe :)

Pit dużym problemem nie jest, bo jesli jestes na ryczałcie to zapłacisz 3% pitu od wartości sprzedaży.
  • Odpowiedz
  • 0
@hadwao93: ale ja nawet nie będę chciał tego auta sprzedawać od razu - ponownie, dlaczego wszyscy od razu sprzedają takie auto? O czym nie wiem?
  • Odpowiedz
@Ranger: Na takie pytanie odpowiedź zawsze jest "to zależy" :D
Czy to auto faktycznie będzie do jeżdżenia w firmie, czy tylko na weekendowe wyprawy z rodziną, ile chcesz tym autem robić miesięcznie, czy chcesz to auto sprzedać, jak tak to kiedy, czy zezłomować, czy podarować synowi, czy zamierzasz zmienić formę opodatkowania, czy może samą formę prowadzenia działalności, czy serwisujesz auto u dealera, czy u pana Mietka, etc, etc, setki scenariuszy więc
  • Odpowiedz
  • 1
@zbyslaw33: oczywiście, ale chciałem poznać rozwiązanie jakie stosuje większość normictwa na ryczałcie - takich, którzy nie mają kosztów i używają auta do normalnego życia odliczając połowę vatu i kosztów (lub nie, skoro auto na ryczałcie ponoć się nie opłaca i lepiej kupować prywatnie).
  • Odpowiedz
@Ranger: (Mam nadzieję, że o taki wpis nic nie robiłeś) - też mi nie odpowiada, że w zasadzie nie ma nigdzie konkretów. Sam jestem jednak w podobnej sytuacji (ryczałtowiec z VAT) i ja widzę to tak.
Wóz 115 koła gotówką (Toyota) - biorę kinto: 36 miesięcy po 1200, 23 wkład, 80 wykup, 145 kafli.

Jest jedynie kilka warunków, które warto spełnić.

"Mordo, tracisz, walnij gotówką". No nie wiem, nie wiem. Pomimo
patryk66 - @Ranger: (Mam nadzieję, że o taki wpis nic nie robiłeś) - też mi nie odpow...

źródło: test

Pobierz
  • Odpowiedz
@patryk_66: @Ranger: - EDIT! trochę źle to zinterpretowałem i namieszałem, z tą korektą VAT to zapomnijmy o temacie.
Generalnie NIE WARTO odliczać VAT od ostatniej faktury. Wykup do prywatnego i darowizna. Tyle. Wtedy żadne (nieprzyjemne) obowiązki z VAT nie powstaną. Korektę totalnie źle zrozumiałem - a tu wychodzi na to, że ona wręcz Ci pomaga. No ale od wartości rynkowej musiałbyś odprowadzić VAT 23% -> czyli robiąc darowiznę na Żonę
  • Odpowiedz