Wpis z mikrobloga

W trakcie wysokiej inflacji, wysokie zyski.

Pewne fakty są oczywiste. Na świecie, a szczególnie w Polsce inflacja jest duża. Złotówka straciła 1/3 wartości w około 3 lata. Jednak, gdy spojrzymy na to z innej perspektywy, ostatni rok, a szczególnie miesiące są bardzo korzystne dla inwestorów. Zyskuje na wartości giełda, złoto, indeksy i fundusze. Podniesione stopy procentowe to także wysokie oprocentowanie depozytów. Mieliśmy nawet lokatę promocyjną na 10%, co jest poziomem nienotowanym od około 15 lat.

Jakie aktywa zyskują na wartości?

Złoto przebiło historyczną granicę 2000 dolarów i umocniło się na poziomie 2050$. Stopa zwrotu za ostatnie 6 miesięcy to 25.52%. Srebro nieco więcej, platyna nieco mniej.

WIG20 - 18.79%
NASDAQ - 14.80%
DAX - 16.59%
MSCI World - około 15%

Jeśli chodzi o fundusze w takim otoczeniu sprawdzają się zarówno zarządzane jak i ETFy. Po zakończeniu podwyżki stóp procentowych duże stopy zwrotu daje także rynek długu. Największy polski fundusz obligacji NN zarobił 15% w pół roku. Fundusz pieniężny w Generali około 8% w 6 miesięcy.

To oczywiście przykłady skrajnie pozytywne. Taki mieliśmy ostatnio moment w gospodarce, do tego wcześniejsze 2-3 lat to momenty charakteryzujące się dużą zmiennoscią. Pomimo wysokiej inflacji aktywa inwestycyjne w tym okresie nie podrożały. Właśnie dlatego od kilku miesięcy pisze, że czas na odważniejsze kroki i zainwestowanie kapitału.

Podobna sytuacja dotyczy rynku kryptowalut. Ponadto nadal wysoko oprocentowane są lokaty i obligacje indeksowane inflacją. Najwięcej w ostatnim czasie stracili jak zwykle Ci, którzy nic z tym nie zrobili. Trzymanie pieniędzy w skarpecie jest aktualnie podwójnie bolesne. Przechodzą nam obok nosa okazję, a kapitał ekspresowo traci na wartości.

  • 3
  • Odpowiedz
  • 1
@getin

Kurs waluty opiera się o jej wewnętrzną wartość oraz stosunek do innej, która jest punktem odniesienia, nie jest to tak proste, że jedna się umacnia, a druga spada. Inflacja na zł była w ostatnich latach wyższa niż na $. Aktualnie dolar jest o 40 groszy droższy niż przed pandemią. Inflacja w USD była mniejsza w całym tym okresie. W ostatnich tygodniach dolar staniał bo zakończono cykl podwyżek stóp procentowych. Miało to
  • Odpowiedz