Wpis z mikrobloga

Mam pytanie, singiel dostanie kredyt 500 k a rodzina 600 k, oba przypadki mogą mieć maks 200 k wkłądu własnego. Więc kupią mieszkanie za maksymalnie 700 lub 800 k, co w takim razie z mieszkaniami z ceną 700 k + lub 800 k +?
Ich ceny spadną żeby się sprzedać w tym programie bk2% czy jeszcze urosną czy może dalej będą czekać na kupca? Jeśli spadną to moim zdaniem ciągną w dół inne ceny mieszkań bo osoba biorąca kredyt będzie wolała kupić większe mieszkanie w tych maksymalnych cenach.
Czy może źle myślę i jest w tym jakiś słaby punkt?
#bk2 #nieruchomosci #kredythipoteczny #pytanie
  • 7
@dzieju41: te droższe będą brać bogatsi na zwykły kredyt lub za gotówkę.
Na pierwsze mieszkanie raczej kupują 2-3 pokoje więc się zmieszczą.
Te >700k to zazwyczaj zamiana z mniejszego na większe, więc jak sprzedadzą swoje małe drożej to będą mieli więcej kasy na te większe i wtedy te większe też mogą podrożeć.
Skąd to wiem? Bredzę.
A tak serio to liczę, że te mniejsze podrożeją, a większe nie zdrożeją, żeby swoje
@dzieju41: Załóżmy że masz mieszkanie warte 600k sprzedajesz je osobie na kredyt 2%. W tym momencie masz 600k w gotówce i chcesz kupić dom warty 1mln. Mimo tego że nie skorzystałeś z bk2%, pośrednio z niego korzystasz, bo bez tego programu nie sprzedałbyś swojego mieszkania za 600k a za 500k. Moim zdaniem pośrednio zwiększy się ruch na droższych nieruchach
Z tego co widzę po nowych ofertach w Poznaniu to w wielu przypadkach wygląda to tak, że mniejszy metraż dostaje też gorsze strony świata/gorszy układ (od strony drogi, widok na sąsiada itp.) tak aby ostatecznie zmieścić się do 500k. A te większe mieszkania (pow. 80m2) lecą na ostatnie piętro, lepszy widok, możliwość wydzielenia dwóch z jednego - i tam już jest zabawa na poziomie 1-1,5mln. Jest też trochę pośrednich opcji (małe z
@dzieju41: mnie ciekawi co z budowa ????, bo jak maksymalna kwota to 800k, to wystarczy przedstawic kosztorys na to(ktory zawsze jest niedoszacowany) i potem będzie mozna dorzucić hajsu na wykończenie?
te droższe będą brać bogatsi na zwykły kredyt lub za gotówkę.


@0pln: Jeśli się nie mylę to te drogie słabo się sprzedają bo według jakiegoś wczorajszego znaleziska Polacy dziwnym trafem lubią małe mieszkania. Więc nie wiem czy będą się lepiej sprzedawać. Ale zobaczymy jak program wejdzie w życie.
@dzieju41: mnie ciekawi co z budowa ????, bo jak maksymalna kwota to 800k, to wystarczy przedstawic kosztorys na to(ktory zawsze jest niedoszacowany) i potem będzie mozna dorzucić hajsu na wykończenie?


@Farenhejt: W przypadku budowy domu minimalny stan w jakim należy zakończyć prace to taki, który umożliwia oddanie nieruchomości do użytkowania. Nie stanowi to przeszkody w tym, aby później, z własnych środków przeprowadzić kolejne etapy wykończenia.