Wpis z mikrobloga

Mireczki potrzebuje pomocy, czy ktoś wie jaki element mógłby być pod literka D na tym schemacie? Domyślam się że to może być dioda zenera ale nie wiem o jakich parametrach. Układ to regulator obrotów narzędzia które pracuje na baterii 16.8V

Element który tam był strasznie się grzał. Wyglądał jak czarna beczuszka z szarym paskiem ale brak na niej jakichkolwiek oznaczeń

#elektronika #elektronikadiy
ddk15 - Mireczki potrzebuje pomocy, czy ktoś wie jaki element mógłby być pod literka ...

źródło: temp_file.png8307964943117053630

Pobierz
  • 6
@ddk15: to mogła być dioda prostownicza, której zadaniem jest zapobieganie indukowania się prądu gdy silnik po odcięciu zasilania rozpędzony nadal się obraca i zaczyna działać jak generator, mogła się grzać bo pojawiał się zbyt duży prąd, takie diody są oznaczane na napięcie (przeważnie 400V albo 1000V) i prąd 1A, 2A, 3A itp., tzw. flyback diode
  • 0
@Catmmando: mam jeszcze pytanko odnośnie tego bo po wylutowaniu tej diody silnik pracuje na pełnych obrotach i nie działa ta regulacja, zmniejszania obrotów silnika - ma ona też jakieś zadanie zbijania napięcia po przekręceniu potencjometra? I czy jesteś w stanie podać orientacyjne parametry tej diody którą mogę zastosować bo nie mam zielonego pojęcia jaka była i jaką mogę to zastąpić. Narzędzie bierze prąd z akumulatora 4S 18650 16,8V ( wg. sprzedawców
via Android
  • 0
@FFFFUUUU ja nie wlutowałem nic spowrotem została usunięta z płytki nie wróciła tam nigdy. Dioda jest uszkodzona i pękła z powodu błędnego podłączenia baterii przez mojego teścia. Chcę kupić nową diodę stąd moje pytanie o ten element
i pękła z powodu błędnego podłączenia baterii przez mojego teścia.


@ddk15: trzeba było od tego zacząć. Niestety złe wiadomości są takie, że bez tej diody układ powinien działać tylko rozdupi się przy zatrzymaniu silnika.
Bardziej prawdopodobne jest to, że scalak od sterowania też padł od odwrotnej polaryzacji.