Wpis z mikrobloga

Mam taki mały kaszelek, mam dwa baofengi uv-5r, oraz uniden UBC125XLT, na baofengach ustawiłem częstotliwość i również ctcss, na unidenie wklepałem te częstotliwość bez ctcss i chciałem sprawdzić czy będzie mnie słychać jak będę nadawał z bao na uniden, no i słychać. Dlatego tu rodzi się moje pytanie, jak ustawić częstotliwość w bao żeby np niepowołany osobnik nie mógł słyszeć o czym rozmawiam z kompanem, w sumie nie chciałbym żeby ktokolwiek to slyszal prócz mojego kompana. Czy w ogóle jest coś takiego do zrobienia, że skaner uniden, albo inny użytkownik nadawczo-odsłuchawczy tego nie usłyszy mimo bycia na tej samej częstotliwości? Chętnie dowiem się jak to zrobić żeby ograniczyć rozmowę do osób które chcą sobie pogadać bez osób trzecich.
#baofeng #krotkofalarstwo #uniden #nasluch
  • 9
@kecyc koledzy już Ci odpowiedzieli wyżej, ja dodam od siebie że możesz kupić tanie analogowe radia ze skramblerem (np Zastone M7), i przynajmniej większość nie posłucha - niski koszt zakupu w porównaniu do DMR, ale niższy poziom zabezpieczenia transmisji.