Wpis z mikrobloga

Mam pytanie dot. #iis #windowsserver i #hosting :)

W swojej sieci firmowej mam dwa serwery IIS:
- IIS nr. 1: 192.168.1.1 - aplikacja1.skyr.pl
- IIS nr. 2: 192.168.1.2 - aplikacja2.skyr.pl

Obydwa serwery wystawiają aplikację / stronę WWW na porcie 80 i 443 (np. aplikacja1.skyr.pl ; aplikacja2.skyr.pl)

Mam wykupioną domenę: skyr.pl.
W hostingu utworzyłem dwie subdomeny:
- aplikacja1.skyr.pl
- aplikacja2.skyr.pl

W jaki sposób zrobić, aby oba serwery były widoczne z Internetu na portach 80 i 443.

Obecnie wygląda to u mnie tak:
- subdomeny: aplikacja[1/2].skyr.pl -> zewnętrzny adres IP (od ISP) -> UTM i wystawienie portów 80 i 443 serwera IIS nr. 1.
Jeżeli chcemy się dostać do aplikacja2.skyr.pl (serwer IIS nr.2) to na tym IIS nr. 1 jest URL rewrite i reverse proxy.

Ale działa to dosyć kiepsko pod kątem wydajnościowym.

#informatyka #it #administracja #sysadmin #sysops #devops
  • 5
Nie do końca widzę sens tego rozwiązania. Mógłbyś postawić 3 serwer który by robił za typowy load balancer albo uruchomić obie apilikacje na dwóch serwerach i bazę danych na trzecim. Jak trzymasz bazę na tym samym serwerze z którym może połączyć się klient to jest to tragiczne rozwiązanie ze względów bezpieczeństwa
via Wykop
  • 0
@paczelok @Xxxvvvwww:
Baza tych aplikacji jest zupełnie gdzie indziej.
Serwery IIS są w DMZ.

Chodzi o to, że mam dwa serwery IIS w sieci lokalnej i oba muszą być wystawione "na świat" po portach 80 i 443 - są to strony WWW.
Na jednym serwerze IIS nie mogę ich upchnąć niestety - muszą to być dwie różne maszyny fizyczne.

Dodam tylko, że te serwery hostują dwie inne, różne od siebie aplikacje.
@Skyr okej. W takim razie najprościej będzie skonfigurować load balancer na waszym routerze. Mam nadzieje ze macie coś lepszego niż tp linka. Najlepszy byłby do tego mikrotik lub jakieś cisco. Nie ma sensu robić rewerse proxy jak możesz na routerze skierować ruch na odpowiedni serwer