Wpis z mikrobloga

Luty
Namiętności i emocje

Stoicyzm na dziś – 21 lutego
Nie pożądaj, nie pragnij

„Pamiętaj, że nie tylko żądza bogactw i stanowisk upadla nas i uzależnia. Dotyczy to też żądzy spokoju, wypoczynku, podróży i nauki. Nie ma znaczenia, o jakiej zewnętrznej rzeczy mówimy – jeśli przypisujemy jej wartość, uzależniamy się od innych […] to, czemu oddajemy serce, jest źródłem trudności”.
– Epiktet, Diatryby, 4.4.1 – 2; 15

Epiktet nie pisze przecież, że spokój, wypoczynek, podróże i nauka są złe, prawda? Na szczęście nie. Jednak wielkie pragnienia, nawet gdy nie dotyczą złych rzeczy, zawsze mogą prowadzić do komplikacji. Pożądanie zwiększa naszą wrażliwość. Niezależnie od tego, czy chodzi o podróże po świcie, walkę o fotel prezydenta, czy pięć minut ciszy i spokoju, to gdy na czymś bardzo nam zależy, gdy mamy nadzieję wbrew okolicznościom, narażamy się na rozczarowanie. Dzieje się tak, ponieważ zawsze mogą wystąpić czynniki losowe i w konsekwencji zapewne utraciliśmy samokontrolę.

Diogenes, słynny cynik, powiedział kiedyś: „Przywilejem bogów jest nie pragnąć niczego, a bliskich bogom ludzi – chcieć niewiele”. Wyeliminowanie pragnień sprawia, ze człowiek staje się niezwyciężony, ponieważ wszystko znajduje się pod jego kontrolą. Nie chodzi tu tylko o łatwe do krytykowania rzeczy, takie jak bogactwo i sława, czyli rodzaje ułud opisywane w klasycznych sztukach i baśniach. Zielone światło, za którym gonił Gatsby, może reprezentować dążenia powszechnie oceniane jako dobre, na przykład miłość lub szczytne cele. Jednak także one mogą doprowadzić człowieka do katastrofy.

Dlatego w kwestii celów i rzeczy, do których dążysz, zadaj sobie pytanie: ”Czy to ja je kontroluję, czy one kontrolują mnie?

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"

Stoicki kanał discord: https://discord. gg/nCV4pV6w7X (usuń spację po kropce)
  • 22
Chcesz być dopisany do listy wołanych? Zaplusuj ten wpis.

Zapraszamy na stoicki kanał https://discord. gg/nCV4pV6w7X (usuń spację po kropce)
”Czy to ja je kontroluję, czy one kontrolują mnie?


@sledz: A co z rzeczami, które jedynie pragniemy BO nie mamy nad nimi kontroli?

Np. Dobry prezent od bliskiej osoby jest tylko dobry jeżeli jest faktycznie oparty na ich dobrej woli i rozumieniu nas lepiej niż my sami. Ale żeby tego typu rzeczy doświadczać musimy dbać o nasze relacje nawet jeśli nie mamy kontroli nad tym co robią inni.