Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do osób mieszkających na #wynajem Nie myśleliście zeby po prostu kupić sobie #mieszkanie nawet na #kredythipoteczny ?? Pytam bo dla mnie jako posiadacza własnego mieszkanka dłuższe zamieszkiwanie w wynajmowanym mieszkaniu i płacenie za to komus dużej kasy to dla mnie jakaś abstrakcja, może dlatego że nigdy nie musiałem wynajmować :P #nieruchomosci #wroclaw ale ogólnie cała #polska

Żyje na wynajmie i...

  • Nie zamierzam tego zmieniac 31.6% (56)
  • Planuje budowę domu, kupno mieszkania 68.4% (121)

Oddanych głosów: 177

  • 24
@Joxek: Zależy. Dla Ciebie 35-50k za mieszkanie rocznie to może być abstrakcja, dla innych drobne. Ja na sprzątaczkę wydaję 12k rocznie. A mógłbym sam sprzątać. Są tacy, co jeżdżą Porshe w leasingu, a mogliby mieć własne Seicento.

Ja rozumiem spadkowców: w 2020-2021, czasy covida, drukowanie pieniędzy na tarcze, stopy 0%, zamrożone biznesy, ceny nieruchomości mocno w górę. I wszyscy wchodzą po kule w własne kurniki xD W tych czasach wynajem jest
@Joxek:
często zmieniam miejsce zamieszkania
wynajem pokoju i garażu kosztuje mnie ze wszystkimi opłatami w sumie 1500zl
nie uważam żeby obecnie opłacało mi się kupować mieszkanie - tu gdzie mieszkam sam czynsz i rachunki kosztowałby mnie ponad 800zł.
kupno mieszkania to nie jest najlepsza inwestycja - po 2030 roku gospodarstw domowych będzie coraz mniej, a do tego czasu pewnie wybudujemy milion mieszkań.
przez kolejne kilka lat może być różnie z pracą
@Joxek: ja wynajmowałam mieszkanie z partnerem przez kilka lat, aż do momentu gdy oboje osiągnęliśmy zdolność kredytową. Od razu zdecydowaliśmy się na swoje mieszkanie i kupiliśmy je rok temu. Nie żałuję, mimo że wynajem miałam śmiesznie tani (teraz rata jest 3 razy większa niż był czynsz do właściciela, ale i mieszkanie większe). Załapałam się na wakajki i zwrot pomostowego, zrobiliśmy trochę nadpłat i powoli zmniejszamy ratę. Teraz trochę się z pomęczymy
@Joxek Nie ma glipssej rseczy niż wynajem.
Gdy kupowałem mieszkanie w 2015r to wszyscy się pruli po conro rovie, zaraz jebnie, mieszkania będą za darmo, Polska się wyludnia itd xD
Płaciłem 680zl raty gdzie za takie samo na wynajem musiałbym dawać wtedy 1300zl xD
W tamtym roku w lutym spłaciłem, 8 lat przed czasem i teraz jestem na etapie sprzedaży i kupnie większego.
Wynajmując tracisz od pierwszego dnia, a nawet minuty.
Wynajem
może dlatego że nigdy nie musiałem wynajmować :P


@Joxek: jeszcze powiedz że w wieku 19-20 zarobiłeś sobie sam na swoje mieszkanie i wszystko będzie się zgadzać ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@pastibox: @Joxek @perfumowyswir
1.Porównywanie samej raty kredytu do opłaty za wynajem jest niedorzeczne, bo pieniędzy oddanych landlordowi nigdy już nie zobaczysz, a swoje mieszkanie zawsze można sprzedać i odzyskać kapitał.
2. Jak za wynajem płaci się 3k + 600zł czynszu, to rata 4k juz tak strasznie nie wygląda. Chyba, że chcecie porównywać własne mieszkanie 50+m2 do wynajmu pokoju.
W mojej wiosce obecnie średnie opłaty za wynajem mieszkań w podobnym standardzie są
@apee: w racie 4k jak się przyjrzysz to są same odsetki. Nawet jeśli wynajmujesz takie same za 3k. To 700 zł jesteś do przodu na kapitale. I możesz wziąć mniejszy kredyt, który możesz szybciej spłacić. Po co podajesz jakąś wysokość czynszu? W sowim też go musiszpłacić. Mówimy o aktualnej sytuacji.
@pastibox: Jeśli mówimy o aktualnej sytuacji to czemu dajesz oprocentowanie 9% jeśli obecnie oferty na zaczynają się od 7,5%? To jest 500zł raty mniej, a rata 4k wychodzi przy kredycie na 20 lat, gdzie już ponad 20% raty to kapitał od samego początku.
@pastibox: Nie jestem z żadnej branży. Za to chciałbym Ci podziękować za ten kalkulator bo pamiętam to był punkt zapalny tego że oszczędności włożyłem w nadpłatę kredytu, dzięki temu sobie teraz zyje spokojnie z symboliczną rata