Wpis z mikrobloga

#informatyka #siecikomputerowe #internet #openwrt mirasy mam taki temat, że mam swoją sieć tj. router na openwrt 192.168.1.1 255.255.255.0 no i tam urządzenia dostają adresy wiadomo np. 192.168.1.101 itd, ale temat polega na tym, że potrzebuję skomunikwać się z komputera A 192.168.1.101 z urządzeniem w innej podsieci B tj. ono ma adres 192.168.100.100. wiadomo, że jak sobie ustawie na swoim kompie adres z podsieci tego urządzenia B to mam z nim komunikację, ale chodzi o to żeby moja sieć była jak była, ale żebym mógł dostać się do 192.168.100.100 bez konfiguracji. jakiś routing potrzebuje?
  • 9
@cracker

wiadomo, że jak sobie ustawie na swoim kompie adres z podsieci tego urządzenia B to mam z nim komunikację


2 sieci L3 w jednej L2 nie są czymś oczywistym.
Musisz dodać kolejny adres (192.168.100.x) do interfejsu na którym masz adres 192.168.1.1/24. Wydaje mi się że w openwrt będzie to kolejny "subinterfejs" podczepiony pod ten sam bridge.
Następnie należy skonfigurować firewall, aby pozwalał na przekazywanie pakietów między tymi dwoma sieciami. Na tym
@cracker: moze napisz jak to masz podlaczone i po co wlasciwie chcesz laczyc te dwie sieci, moze wystarcz zmienic ustawienia routerow zeby urzadzenia byly w jednej sieci?
strzelam, ze to co opisujesz to poklosie podwojnych natow ktore sa domyslnie ustawione na domowych routerow a czesto nie mozna go wylaczyc. ewentualnie chcesz sie polaczyc z sasiadem czy rodzina, tutaj juz jest zabawa z sprawdzaniem czy macie publiczny adresy, bawienie sie w stawienie
@krzywy_kanister: Chodzi w sumie o domofon IP w mieszkaniu. „Moja” siec jest na kablach w moim mieszkaniu i to dziala na switchu i routerze z openwrt i jest cool. Do mieszkania dochodzi kabel z sieci „domofonowej” ktorej nie jestem wlascicielem, nie moge tam nic zmieniac, wiem tylko, ze domofon, ktory mam w domu ma adres 192.168.100.150 i chce miec z nim komunikacje, docelowo chce mu w jakis sposob „dać” dostep do
@cracker No więc tak, gdybyś chciał się wpinać w taką sieć domofonu, to trzeba by było rzeczywiście wydzielić sieć L2 na routerze, żeby DHCP nie siało w sieci domofonowej, bo cię spalą na stosie w przeciągu tygodnia gdy zakłócisz innym działanie domofonów.
Scenariusz z wydzieleniem portu na switchu wbudowanym w router da się zrealizować na większości sprzętów (zmiana vlanu untagged).
Ruch bez bramy domyślnej również dałoby się ogarnąć za pomocą nat, tak