Wpis z mikrobloga

Panowie z #elektronika czy jest na sali ekspert od oscyloskopu Rigol DS1054? Bo kurcze, odkąd zaktualizowałem mu soft do najnowszego z jednoczesnym odblokowaniem wszystkich funkcji, wychodzi na to, że mam zupełnie nowe urządzenie z mnóstwem zmian (w moim odczuciu na gorsze), którego muszę się od nowa uczyć.
Na to, że funkcja "auto", którą bardzo lubiłem jako wygodny sposób na szybkie zobrazowanie czegoś, co chciałem zobaczyć, stała się bezużyteczna już machnąłem ręką, trudno. Ale właśnie mało mnie szlag nie trafił z innego powodu. Jest tak: wejście kanału zwarte do masy (fizycznie), włączony ogranicznik pasma do 20MHz, wszystko ładnie wygląda, kreska jest rysowana na poziomie znacznika zera dla kanału 1 (pic rel). Wszystko okej.
No ale załóżmy, spodziewam się pomiarów sygnału z pasmem przekraczającym 20MHz, co więc robię? Wyłączam ograniczenie pasma. Wejście cały czas zwarte. I niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego rysowana linia mi wtedy ląduje zupełnie gdzie indziej względem GND (zdjęcie za chwilę dodam w komentarzu)? Tak się dzieje niezależnie od sondy, nawet gdy gniazdko zewrę po chamsku kawałkiem druta, zarówno dla sprzężenia AC jak i DC, efektu nie ma, gdy wejście Y przełączę w tryb "GND" programowo. Wartość, o którą linia mi zjeżdża w dół jest wymierna, oscyloskop podaje nawet jej wartość, tu jest to około 1,5V, wartość jest różna, zależna od ustawionej czułości.
Czy to jest jakiś bug? Ewentualnie da się to gdzieś skalibrować?

Szczerze mówiąc, coraz poważniej zaczynam się zastanawiać nad wykonaniem downgrade. Bo na starym sofcie to był naprawdę fajny oscyloskop, a teraz co i rusz jakiś babol mi wyskakuje, szlag!
Jarek_P - Panowie z #elektronika czy jest na sali ekspert od oscyloskopu Rigol DS1054...

źródło: 2023-02-01_10h36_35

Pobierz
  • 17
@Jarek_P: Masz tam coś mocno nie tak. Jak się da to rób downgrade. Sprawdziłem jak to u mnie wygląda i jest normalnie, auto też działa normalnie ale to DS1202, jedyne co mnie wkurza to czasem interfejs się przymula.
dktr - @Jarek_P: Masz tam coś mocno nie tak. Jak się da to rób downgrade. Sprawdziłem...
@wypokowy_expert: @zetisdead @dktr i jeszcze przy okazji się spytam o pomiary. Do tej pory wybierałem sobie każdorazowo potrzebne z menu klawiszami po prawej i już. Teraz jednak, grzebiąc w eev trafiłem na cudze zdjęcie, pochodzące z DS1054Z, ale pokazujące u dołu ekranu fane tabelki z pomiarami podstawowych wartości na gotowo. Jak taki ficzer włączyć?
JarekP - @wypokowyexpert: @zetisdead @dktr i jeszcze przy okazji się spytam o pomiary...

źródło:

Pobierz
@Sla_Voy: tu jest źródło, ale ono pochodzi z dyskusji niezwiązanej z tematem wyświetlania tychże, więc nic Ci nie wniesie.

https://www.eevblog.com/forum/testgear/ds1054z-calibration-problem/

Ustawić w ten sposób się da, ale sporo klikania jest, Najpierw musisz sobie u dołu ekranu wyklikać potrzebne mierzone wartości z kolejnych kanałów (aktywujesz kanał i wybierasz, co ma się mierzyć), a jak już masz dla kolejnych kanałów, to klik w Measure i włączasz statystyki. Generalnie szkoda, że tego nie da
A dobra czaje, ale sprawdzę później bo na razie mi niepotrzebne. Dzięki.

się, kurna, w dupach poprzewracało

No ja tam używam max 2 kanałów, ale chciałbym większy ekran, szybsze menu i FFT... więc pomału nieśmiało zerkam na Rigola MSO5074 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
1054Z zostanie królem dolnej półki na wieki, bo żadnej porządnej firmie nie chce się schylać do takiego niskiego budżetu, a Chinole od zabawek nie umią
Ale właśnie mało mnie szlag nie trafił z innego powodu. Jest tak: wejście kanału zwarte do masy (fizycznie), włączony ogranicznik pasma do 20MHz, wszystko ładnie wygląda, kreska jest rysowana na poziomie znacznika zera dla kanału 1 (pic rel). Wszystko okej.


@Jarek_P: a jeszcze zdradź jaka to wersja softu, i co zmienia (oprócz tego, co psuje)
u mnie nadal 00.04.02.sp4 na board 0.1.1 i nie wiem czy szukać aktualizacji, czy cieszyć się
@hrumque: wersja softu - najnowsza: 00.04.05.SP2, board 0.1.1.
Aktualizacja z tego, co pamiętam była potrzebna, żeby się dało odblokować licencjonowane funkcje przy pomocy kodu wygenerowanego na stronie z kodami. W releasenote była podana cała lista bugów, które ona usuwa, szczerze mówiąc na żaden z nich nigdy się nie natknąłem, więc jakoś szczególnie różnicy nie odczuwam tutaj.
Natomiast złe działanie funkcji Auto wynika z faktu, że po tej aktualizacji oscyloskop się rozkalibrował,
DS1054 całkowicie mi wystarcza i basta!


@Jarek_P: Pacz jak bodego rysuje ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dotykowy ekran, darmowy hack z 70 na 350 MHz ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) Pisałem, że ma wbudowany 2-kanałowy generator? 8GSa/s, 200M pamięci, wyjście HDMI ( ͡° ͜ʖ ͡°) O