Wpis z mikrobloga

#prywatnosc #abuse #inwigilacja #agd #informatyka #technologia #afera
wołam m.in. @morele @x-kom (chodzi o m.in. alto) - jeżeli są tutaj profile innych dużych sklepów, proszę abyście zawołali w komentarzach lub podali mi nick, to zawołam

Szanowni Państwo,

(publicznie) proszę o zaktualizowanie listy odkurzaczy (oraz innych urządzeń) o informacje, czy dane urządzenie:
1. Posiada funkcję nagrywania/rejestrowania dźwięku (mikrofon),
2. Posiada funkcję nagrywania/rejestrowania obrazu (kamera),
3. Wymaga połączenia z serwerami:
a) tylko zewnętrznymi
b) jest opcja połączenia tylko z serwerami self-hosted

Opcja "wyłączenia" rejestrowania obrazu lub dźwięku musi mieć charakter fizykalny. Przełącznik programowy lub opcję prywatności należy traktować jako nieistniejące i nie mogą być podstawą nie podawania danego urządzenia na liście.

Pytanie motywuję aferami,m.in. jak "inteligentne" urządzenia wysyłały obraz służbom (dzwonek do drzwi od wielkiej firmy A.) oraz wyciekły intymne zdjęcia użytkowników pewnych inteligentnych odkurzaczy. Okazało się, że odkurzacz miał normalną kamerę i można było zdalnie rejestrować obraz. Po co odkurzaczowi kamera? Mógł używać fal radiowych, podczerwieni itp. Po co mu mikrofon??? Po co konieczne połączenie z serwerami z zewnątrz?!

Posiadanie któregokolwiek z tych elementów stanowi (dla świadomego użytkownika) natychmiastową dyskwalifikację takiego urządzenia i jest kluczowym kryterium wyboru. Informacje o których mowa powinny być wyraźnie widoczne na pierwszej/głównej stronie/karcie produktu (nie, krótka informacja, że "odsyłamy do instrukcji" nie wystarczy) oraz najlepiej jeszcze być filtrem wyszukiwania.

Z Wyrazami Szacunku,
zatroskany Iavolenus

PS. Przykłady:
https://www.theguardian.com/technology/2022/jul/13/amazon-ring-doorbell-videos-police-11-times-without-permission
https://adguard.com/en/blog/robot-vaccuum-photo-leak.html
  • 4
@Iavolenus: Powiem tak: kupując takie smart dzwonki i smart robotyu użytkownik sam się prosi o to aby był szpiegowany, także nawet mi nie żal ludzi którzy w to się pakują. ( ͡° ͜ʖ ͡°)