Wpis z mikrobloga

Dobra, @fenis rozwalił zagadkę ze względu na swoje wykształcenie, więc coś innego.

Wiele współczesnych teorii fizycznych zakłada, że czarne dziury ze względu na różne efekty kwantowe są jednymi z najjaśniejszych obiektów we wszechświecie. Dlaczego jednak nazywamy je czarnymi dziurami i nie obserwujemy ich przez teleskopy (a co najwyżej dyski akrecyjne i tym podobne obiekty przyciągnięte grawitacją)?

Ogólnie zachęcam do obserwowania tagu #zagadkigindena

Ta zagadka: #fizyka #kosmos
  • 22
  • Odpowiedz
@Ginden: Oczekujesz eksperckiego dokladnego objasnienia? Czy moze wystarczy laikowe - że foton nie odbija sie bo nie moze uciec przez grawitacje czarnej dziury i nie dociera do naszych oczu/detektorów
  • Odpowiedz
@Ginden: "Najjaśniejsze obiekty" - bo sama czarna dziura promieniuje bardzo duże ilości energii w postaci światła (bo jest gęstsza i cieplejsza niż gwiazdy np).

Natomiast nie obserwujemy ich przez teleskopy, ponieważ swoją masą zakrzywiają czasoprzestrzeń do tego stopnia, że przestrzeń wpada w nie szybciej niż prędkość światła i nie ma szans nic zobaczyć.
  • Odpowiedz
@Ginden: @PunkT mnie uprzedził. Może jako ciekawostkę dla nieobeznanych dodam, że olbrzymie ilości energii którą możemy zaobserwować wytwarzane są m.in. gdy pochłaniana materia jest ściskana przez grawitację a siły tarcia rozgrzewają ją do temperatur w których widać ją jako białe światło.
  • Odpowiedz
@PunkT

Czarna dziura promieniuje bardzo duże ilości energii w postaci światła (bo jest gęstsza i cieplejsza niż gwiazdy np).


?!

W teorii czarna dziura wytwarza promieniowanie takie jak ciało doskonale czarne, o temperaturze równej iloczynowi stałej Diraca i prędkości światła^3, odwrotnie proporcjonalnej do iloczynu 8pi, stałej Boltzmanna, stałej grawitacyjnej i masy czarnej dziury.

Dla gwiazdowych (i większych) czarnych dziur, to promieniowanie jest znikome, bo skala czasowa spadku masy jest dłuższa,
  • Odpowiedz
@Ginden

@r00t

Odpowiedź przecież już (pośrednio) padła. Nazywamy je czarnymi dziurami, ponieważ przez ogromną masę skupioną w ich osobliwościach, wytwarzane jest tak silne pole grawitacyjne, że do pewnej odległości od jej środka (zwanej horyzontem zdarzeń), siła grawitacji nie pozwala nawet światłu na opuszczenie horyzontu.

Jeśli zatem (jak napisałem wcześniej) jej promieniowanie jest znikome (wirtualne pary cząstka-antycząstka - teoretyczne promieniowanie Hawkinga) to sama czarna dziura nie wysyła żadnej informacji o swoim istnieniu, z
  • Odpowiedz
Jeśli zatem (jak napisałem wcześniej) jej promieniowanie jest znikome (wirtualne pary cząstka-antycząstka - teoretyczne promieniowanie Hawkinga) to sama czarna dziura nie wysyła żadnej informacji o swoim istnieniu, z tego też powodu nie możemy jej bezpośrednio zaobserwować.


@xyz333: Tutaj masz pewien błąd, wynikający z przyjęcia pewnego cichego założenia. ;)
  • Odpowiedz
@Ginden: Mały research zrobiłem...

Czy chodzi o kwazary?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwazar

W szczególności fragment o strukturze:

"Obecnie wiemy, że kwazar jest rodzajem aktywnej galaktyki, a obserwowane światło pochodzi z obszaru jej jądra.

Niezwykle silne promieniowanie kwazara powstaje w dysku akrecyjnym masywnej czarnej dziury, znajdującej się w jądrze galaktyki. Gaz i pył opadające na dysk rozgrzewają się do ogromnych temperatur i emitują wielkie ilości promieniowania."

EDIT Ja wiem że pytanie brzmi dlaczego nie możemy
  • Odpowiedz