Wpis z mikrobloga

"Jest to społeczeństwo, które chciałoby być otwarte, ale które przede wszystkim chroni samo siebie. Niemiecka kultura jest tak silna, że nie akceptuje odmiennych idei i argumentów. Nie ma tu miejsca na otwarte debaty, ani szacunku dla odrębnych opinii" - chiński dysydent (na wygnaniu od 2015 roku) i artysta Ai Weiwei na temat powodów opuszczenia Niemiec (Berlina) w 2019 roku. Zgadzacie się?
#niemcy #europa #kultura
  • 5
@wykop_lub_zakop zgadzam się w 100%. Niemcy, jako naród są zamordystami sami dla siebie. Są podporządkowani swojej własnej racji stanu, jakby to było zakorzenione, dogmatem dla nich. Nie ma w tym kontekście rozmowy, nie będą chcieli bitwy na argumenty. Ale z drugiej strony, gospodarczo to im się opłaciło.
@wykop_lub_zakop:
nie, nie zgadzam sie. Facet jest dziwakiem, introwertykiem i narzeka, ze inni ludzie z odmiennej kultury go nie rozumieja. W jego kregu kulturowym go tez nie zrozumiano :). W tym samym wywiadzie wspomina o niegrzecznych taksowkarzach. Jak wiadomo, taksowkarze w Berlinie to sami Niemcy XD Na dodatek zaslynal w srodowisku berlinskim z calkowicie nieprawdziwych zarzutow wobec Berlinale.
Jednym slowem fakt, ze zle sie czul w Berlinie jest calkowicie jego zasluga,
@wykop_lub_zakop:

po wygooglaniu i skopiowaniu slow z neta


Przepraszam najmocniej, że zrobiłem dokładnie to samo, co ty xDDD

nie zgadzam się z nim, bo żyję w Niemczech dłużej od niego i w przeciwieństwie do niego nauczyłem się niemieckiego języka, z którym on do dziś sobie nie radzi nawet na bardzo podstawowym poziomie. Samo to pozwala mi znacznie lepiej rozumieć Niemców niż on to sobie ubzdural, że ich rozumie.