Wpis z mikrobloga

Na oficjalnej stronie Wojska Polskiego znajduje się ciekawy plik dotyczący pojęcia rezerwy w świetle nowej ustawy o obronie ojczyzny, gdzie opisana jest większość nurtujących pytań i kwestii, które były podejmowane na tagu. W oparciu o ten plik postaram się streścić najistotniejsze rzeczy.
Jak zdefiniowane jest pojęcie rezerwisty?

Jeśli jesteś – REZERWISTĄ – masz kategorię zdolności do służby wojskowej i otrzymałeś stopień szeregowego, ale nie odbyłeś czynnej służby wojskowej i nie składałeś przysięgi wojskowej;

– ŻOŁNIERZEM REZERWY – złożyłeś przysięgę wojskową i zostałeś przeniesiony do rezerwy

Czyli jeśli jesteś po kwalifikacji wojskowej to już wchodzisz w skład rezerwy z stopniem szeregowego, ale nie jesteś jeszcze żołnierzem rezerwy. Po to będą ćwiczenia wojskowe, żeby po ich odbyciu powołany obywatel złożył przysięgę wojskową, dostał przydział mobilizacyjny, czyli stanowisko służbowe określone etatem czasu wojennego, a przez to został żołnierzem rezerwy.

Ćwiczenia wojskowe żołnierzy rezerwy są obowiązkowe. Kartę powołania do odbycia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych dostaniesz nie później niż 14 dni przed terminem stawienia się w jednostce. Od decyzji o powołaniu do czynnej służby wojskowej możesz złożyć odwołanie do szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w ciągu 14 dni od dnia jej doręczenia.

Użyto pojęcia żołnierza rezerwy, a nie rezerwisty co jest zastanawiające. Tutaj z chęcią dowiedział bym się od kolegi @59b862cef4 czy odwołał się w przeciągu 14 dni od dostania wezwania czy zajęło to dłużej.

Jeśli otrzymasz kategorię A lub D, po 14 dniach od kwalifikacji zostaniesz przeniesiony do rezerwy pasywnej.

Dosyć nurtująca kwestia z kategorią D w świetle powołań na ćwiczenia. Kim jest osoba z kategorią D?

D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju

Czym jest czynna służba wojskowa?

Forma służby wojskowej obejmująca służby: zawodową, zasadniczą, terytorialną, ćwiczenia wojskowe, szkolenie wojskowe studentów, a także służbę pełnioną w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Na podstawie tego stwierdzenia możemy założyć, że osoby z kategorią D nie będą brane na ćwiczenia, aczkolwiek wymagałoby to jakiegoś konkretniejszego potwierdzenia.

Zachęcam do zapoznania się z plikiem, zawarte jest tam sporo informacji, które mogą rozjaśnić sprawę. Link:
https://www.wojsko-polskie.pl/zostanzolnierzem//u/e9/60/e9606079-6b9e-4423-8b9d-5995a225d3e8/ustawa_foldery_rezerwista_19-04-internet.pdf

#obowiazkowecwiczeniawojskowe #wojsko
TowarzyszStulejonow - Na oficjalnej stronie Wojska Polskiego znajduje się ciekawy pli...

źródło: comment_1672849081J28Fa4SC9fKUnvoN8Pjn5M.jpg

Pobierz
  • 17
@Towarzysz_Stulejonow: To jak ktoś odbył ćwiczenia, złożył przysięgę ale nie jest zainteresowany wojskiem, to jest dalej we zwykłej rezerwie pasywnej i ma wolne, czy jest już żołnierzem rezerwy pasywnej i musi liczyć się z wezwaniami co rok?

Imo jest to wszystko pokręcone. Na wcr łódź jest napisane o ćwiczeniach obowiązkowych dla żołnierzy rezerwy z przydziałem, a reszta może ochotniczo.
Już cholera wie czy robią nas jawnie w #!$%@?, czy sami nie
@Towarzysz_Stulejonow:

Użyto pojęcia żołnierza rezerwy, a nie rezerwisty co jest zastanawiające. Tutaj z chęcią dowiedział bym się od kolegi @59b862cef4 czy odwołał się w przeciągu 14 dni od dostania wezwania czy zajęło to dłużej.


Odwołałem się w ciągu 14 dni od otrzymania karty powołania.
Jednak to nie ma dużego znaczenia, gdyż te ćwiczenia i tak byłyby odwołane niezależnie od mojego odwołania.

Co do samej analizy informatora - pamiętaj że to nie
@TheDrolix:

To jak ktoś odbył ćwiczenia, złożył przysięgę ale nie jest zainteresowany wojskiem, to jest dalej we zwykłej rezerwie pasywnej i ma wolne, czy jest już żołnierzem rezerwy pasywnej i musi liczyć się z wezwaniami co rok?

Wygląda na to, że po złożeniu przysięgi jest się żołnierzem rezerwy, niezależnie czy ktoś odwalił zetkę 25 lat temu, odszedł niedawno z wotu czy będzie po ćwiczeniach

@59b862cef4:

pamiętaj że to nie jest
@Towarzysz_Stulejonow: no i? Uregulowany stosunek to stawienie się na kwalifikacji. Ustawa mówi wyraźnie, że żołnierzem jest każda osoba powołana do czynnej służby wojskowej. Nie ma w ustawie też żadnej definicji żołnierza pasywnej rezerwy, więc jest nim każda osoba mogąca być powołana z pasywnej rezerwy do służby czynnej.
Czyli jeśli jesteś po kwalifikacji wojskowej to już wchodzisz w skład rezerwy z stopniem szeregowego


@Towarzysz_Stulejonow: Jeśli jestem po kwalifikacji wojskowej odbytej na podstawie ustawy o obronie Ojczyzny, czyli po 23 kwietnia 2022 r. Ja byłem wcześniej, i nie miałem nadanego stopnia szeregowego.
Użyto pojęcia żołnierza rezerwy, a nie rezerwisty co jest zastanawiające


@Towarzysz_Stulejonow: Zasadniczo w ustawie nie jest obecne rozróżnienie na "żołnierzy rezerwy" i "rezerwistów". Skąd to wytrzasnęli w tym pliczku to ja nie wiem, powerpoint i pdf nie są źródłami prawa.

Nie ma w ustawie też żadnej definicji żołnierza pasywnej rezerwy, więc jest nim każda osoba mogąca być powołana z pasywnej rezerwy do służby czynnej.


@TenebrosuS: Tak

Na podstawie tego stwierdzenia
@as100: dla mnie nie jest takie jasne, bo w art. 248 ust. 5 napisane jest, że "nie powołuje się osób, które są wyłączone od obowiązku pełnienia służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny", czyli mowa tu tylko o kategorii E. Wystarczy, że przestaną nazywać ćwiczenia wojskowe ćwiczeniami, a zaczną szkoleniem i już kategoria D leci w kamasze.
@3edcvfr4: A kategoria D może być powoływana na ''szkolenie''? Jest to gdzieś sprecyzowane? Rzeczywiście z tego artykułu wynika że zwolnione z ćwiczeń są tylko osoby z E.
@TenebrosuS:

Nie ma w ustawie też żadnej definicji żołnierza pasywnej rezerwy, więc jest nim każda osoba mogąca być powołana z pasywnej rezerwy do służby czynnej.


Ale to jest właśnie sprzeczne z prawem w przypadku osób z kat. D, gdzie takie osoby nie mogą służyć w służbie czynnej. Przeczytaj sobie definicję kategorii D.

Osoba z D nie podlega służbie wojskowej, a tym bardziej ćwiczeniom które mają przygotować na rok służby. Jest to
@3edcvfr4 @77023
Ale przeczytajcie dokładnie co jest w definicji w pierwszym poście:

Forma służby wojskowej obejmująca służby: zawodową, zasadniczą, terytorialną, ćwiczenia wojskowe, szkolenie wojskowe studentów, a także służbę pełnioną w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.


Co znaczy że nawet jeśli te ćwiczenia są na wypadek wojny, nikt z D brać nie powinien w razie ogłaszania mobilizacji.
Też mi się wydaje że to się tyczy tylko osób z E, ale skoro