Wpis z mikrobloga

#narty #biegowki #nartybiegowe
Pytanko o sprzęt dla totalnie początkującego i wskazówki. W tym roku przymierzam się do biegówek, na początku o ile śnieg dopisze w zachodniopomorskim to nauka w tempie spacerowym, docelowo bieg i pierwsze wyjazdy do Jakuszyc pod tym kątem.
Główne pytanie czy oferta z deca jest do tego celu wystarczająca czy jednak szukać po specjalistycznych sklepach. Jeśli Dec to na co zwrócić uwagę?? Tutaj raczej specjalizujących się osób w nartach nie uświadczę w sklepie. Podstawy dot. doboru nart do wagi/wzrostu widziałem, kijki do pach, wygodny but - to znam.

Opcji wypożyczenia na miejscu sprzętu nie mam. Bieganie na miejscu bez torów więc tu zapewne typ narty będzie miał mega znaczenie, w Jakuszycach itp. już w torze więc chciałbym nartę w miarę uniwersalną (bez łuski??)

No i pytanie klasyk czy łyżwa? Totalnie amatorsko, raczej for fun ale żeby finalnie nie zamulać na torach.
  • 7
  • Odpowiedz
już w torze więc chciałbym nartę w miarę uniwersalną (bez łuski??)


@mat_pl: a kto powiedział, że narta na klister jest uniwersalna? Wręcz przeciwnie.
Narta do klasyka na tor musi się mieścić w tor, to przede wszystkim. Czyli nie mogą przekroczyć 60mm (około).
Do poruszania się poza torem, szerokie i najlepiej obkute w krawędź.

Ostatnim novum są narty z foką w strefie odbicia i takie też sprzedaje decathlon.
W zeszłym sezonie kupiłem
  • Odpowiedz
a kto powiedział, że narta na klister jest uniwersalna?

@globalbus: nikt :) pytam bardziej doświadczonych bo ja jedynie coś tam zerknąłem w tym temacie i nie chcę wpakować się na minę. Widziałem gdzieś film że łuska raczej dla turystyki bo mocno trzyma, pisząc bez łuski chodziło mi właśnie o fokę, nie pomyślałem o smarach bo sam dobór + położenie to raczej już wersja dla semi i pro biegacza
  • Odpowiedz
@mat_pl: Najpierw ogarnij klasyka, później próbuj łyżwy.
Obecnie narty do klasyka są: z łuską (myślę, że 90% uzytkowników je ma;)), z foką, ze smarem na odbicie. Pierwsze biegówki do klasyka polecam z łuską, ale jeśli masz duży budżet to idź w fokę (tylko jest to wtedy narta dużo delikatniejsza, fokę możesz zedrzeć na kamieniu, więc nie nadaje się na warunki średnie). Obicie na smar stosują raczej tylko zawodnicy, i grawantuje, że
  • Odpowiedz
@wspodnicynamtb: super, dzięki za mega cenne wskazówki. Czyli klasyk z łuską wystarczy zwłaszcza że na miejscu śniegu pewnie tylko co kot napłakał będzie :) Ewentualnie później wypożyczenie na miejscu żeby sprawdzić co i jak.

Co do szerokości to rozumiem że podstawowa narta do klasyka np. o taliowaniu 48/46/44/46
/ lub 50-50-50 nie zda egzaminu poza torem na zwykłym leśnym szlaku bo pod takie eskapady są narty backcountry ?
  • Odpowiedz
@mat_pl: Wiesz co, ja mam klasyka takiego 4 letniego z taliowaniem 52/48/50 i jest to wersja bardzo uniwersalna - nie za sportowa i nie za szeroka. I dopiero teraz jestem na etapie żeby sobie kupić klasyka takiego bardziej sportowego 41/44/44. Myślę, że szerokość poniżej 60 nadal da sportowy fun, ale też pozwoli na brodzenie w śniegu (po płaskim). Natomiast typowo backcoutry to już raczej szer. 70mm i więcej łuski/foki. Im szersza
  • Odpowiedz
Co do szerokości to rozumiem że podstawowa narta do klasyka np. o taliowaniu 48/46/44/46

/ lub 50-50-50 nie zda egzaminu poza torem na zwykłym leśnym szlaku bo pod takie eskapady są narty backcountry ?


@mat_pl: #!$%@? się :)
Po płaskim, to problemem będzie tylko zapadanie się w świeżym śniegu i rozjeżdżanie się nart na wydeptanym śniegu, zjazdy są karkołomne (choć widziałem dzieciaki w Czechach, które na biegóweczkach zjeżdżały po stoku)
  • Odpowiedz
@mat_pl: Na luzie na początek wystarczy, nie ma co się wczuwać i czytać 1000 stron o sprzęcie. Polecam też jakieś szkolenia po na początku to nie takie hop siup nauczyć się biegać :)
  • Odpowiedz