Wpis z mikrobloga

Postanowienia noworoczne - trenujemy prywatność!

Od trzech lat proponujemy naszym czytelnikom "Trening prywatności", w którym zaczynamy od prostych kroków, jak wyłączenie udostępniania lokalizacji. Potem przechodzimy do cięższych ćwiczeń, które trzeba wykonywać codziennie.
---
Ciągłe myślenie o prywatności jest ciężkie przez samą konstrukcję mediów społecznościowych, portali informacyjnych czy sklepów online. Biznesom internetowym chodzi przecież o to, żebyśmy zostawiali jak najwięcej danych "w tle", nieświadomie. Całej branży opłaca się, żeby prywatność kosztowała dużo i miała wysoki próg wejścia.

Co robicie, żeby ograniczyć liczbę przesyłanych o sobie danych?
A może nie robicie nic, bo nie wierzycie w sens tych działań?
---
Nowy rok - stary Panoptykon!
Wspieraj walkę o prywatność!

#technologia #informatyka #prywatnosc #ciekawostki
Wołam użytkowników, którzy zaplusowali następujący wpis lub komentarz:
https://www.wykop.pl/wpis/56370331/panoptykon-wola-chcesz-zebysmy-zawolali-cie-kiedy-/

źródło: comment_1672670225VMKRFbsODTkShZeIXgMuHU.jpg
  • 51
Zacznijmy od tego że prywatność w internecie nie istnieje ;) a przy wszechobecnych (?) kamerach, usługach wymagających rejestracji (np telefonu, okazania dowodu czy podania PESEL-u xD) do działania - jest trudna/niemożliwa do osiągnięcia również bez internetu.

Warto więc promować porządne zbiory danych czy informacji o prywatności:
- https://github.com/pluja/awesome-privacy
- https://www.privacyguides.org/tools/
- GPG do poczty elektronicznej
- zdrowy rozsądek :)
@Rad-X:

@panoptykon: tyle ludzi chce zaklejać kamery, a o wbudowanych mikrofonach to jest cisza ;)


W sumie to dobra uwaga. Można, teoretycznie, przejrzeć aplikacje i skontrolować udostępnianie mikrofonu konkretnej aplikacji, ale to wciąż kwestia, czy ufamy, że wyłączenie jest skuteczne.
Jakie jest rozwiązanie? Wyłączenie telefonu?
To mało realne dzisiaj.
@panoptykon: no z mikrofonami jest w telefonach jest bardziej ucywilozowane bo trzeba dać uprawnienia w systemie. A kamerki na ogól dają widoczny sygnał że nagrywają w postaci światełka.

Gorzej z laptopami, gdzie podsłuchiwać może dowolna aplikacja, dopiero windows 11 daje znać jedną ikonką że coś podsł#!$%@?.

chyba jedynym rozwiązaniem jest sparowanie urządzenia z zestawem słuchawkowym z odłączanym mikrofonem
Zaklejenie kamery a mikrofon dalej może słuchać? :) LOOOOL. Co komu po podglądaniu mnie, jak walę sobie gruchę do noty katalogowej nowego procka? Dużo bardziej niebezpieczne jest podsłuchiwanie rozmów na tematy poufne, wrażliwe, optymalizacje podatkowe, omawiane w gronie zaufanych współpracowników pół-legalne zagrywki; itp.... a mikrofonami jakoś nikt się nie przejmuje.
Jakie? Ungooglowany otwarty android jełopie... Np. Graphene. Ty geniuszu nawet nie wiesz do czego linkujesz, bo do tematu z androidem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wygooglalem coś i tu wkleiłeś. Tytan intelektu ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@iks-ski: Jakie załóż okulary? Podlinkowalem do tematu z androidami ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wiem co to pine64. Śmieszny jesteś, dalej googlujesz próbując cokolwiek wynaleźć. Działa na zwykłym stacjonarnym Ubuntu, który jest dopiero przystosowywany do dotyku.

Po co, jeżeli masz otwarty mobilny android? To Ubuntu nie nadaje się do niczego, równie dobrze możesz nosić raspberry pi z mikrofonem, głośnikiem i modemem GSM i używać tego jak telefonu.

Daj
@panoptykon: Zaklejenie kamerki w laptopie to bardziej placebo niż faktyczne działanie na rzecz prywatności.
Czy wiesz że taki mikrofon w laptopie może wyłapać rozmowę w pokoju czy nawet w innym pomieszczeniu, można też się dowiedzieć co oglądasz na tv czy innym urządzeniu.
Nie wspominając że urządzenia mogą się komunikować między sobą ultradźwiękami czy dźwiękami powyżej 18khz co tylko dzieci słyszą.
@felixd: nie muszę cisnąć beki xD myślisz że fejsbuk czy japoński wechat nie są kontrolowane przez rządy? czy nasze czy ich to jeden #!$%@? xD
@Mete: Widzę, że kompletnie nie masz pojęcia o tym o czym starasz się pisać ;)

Lista komunikatorów:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1-UlA4-tslROBDS9IqHalWVztqZo7uxlCeKPQ-8uoFOU/edit#gid=0

Jeżeli obawiasz się, że mimo wszystko ktoś niepowołany odczyta Twoje wiadomości i chcesz swoją komunikację, zaszyfrowaną przesyłać BEZPIECZNIE nieszyfrowanymi kanałem to polecam GPG/OpenPGP

Tutaj małe wytyczne jak prawidłowo generować klucze + jak nimi zarządzać:
https://github.com/felixd/gnupg

Jeżeli chcesz potestować tutaj jest mój klucz publiczny: 0x9CC77B3A8866A558

https://keys.openpgp.org/vks/v1/by-fingerprint/E0F94FE793B71D7EC1475ECD9CC77B3A8866A558

Tool online do OpenPGP/GPG: https://codref.org/tools/pgp/
@Mete: Upierdliwe, ale zadziała nawet na IRC:

1. Wymieniasz się kluczami z drugą osobą.
2. Szyfrujesz wiadomość u siebie na urządzeniu korzystając z klucza publicznego odbiorcy. Jako format wyjściowy bierzesz sobie Base64.
3. Wysyłasz szyfrogram jakimkolwiek kanałem: GG, IRC, Messenger, Emacsem przed sendmail.
4. Odbiorca deszyfruje kluczem prywatnym.

Tada! Nazywamy to szyfrowaniem end-to-end. Jeżeli klucze prywatne nie wypłyną, to taką komunikację mogą od razu służby, czy ktokolwiek inny, wywalić.