Wpis z mikrobloga

Czarny Sylwester dla Sylwestra W.

Ile Sylwester W. mógł zarobić na kupnie karmy za 200 000zł?

Na początek powiem, że nie jestem doradcą podatkowym/księgowym - opinia studenta 4 roku nauk ekonomicznych/przedsiębiorcy

Przy założeniu że całkowitym kosztem zakupu karmy było 200 000 zł brutto (słownie: dwieście tysięcy złotych)

Podatek VAT:

Pierwsza rzecz z której mógł skorzystać Sylwester W. to odliczenie podatku VAT od zakupu karmy

Stawka 8% dla pasz i karm dla zwierząt gospodarskich i domowych

200 000 zł x 8% = 16 000 zł

Koszty prowadzenia działalności:

Kolejna rzecz z której mógł skorzystać Sylwester W. to wrzucenie zakupu karmy w koszty prowadzenia działalności.

Ze względu na zmiany przepisowe mogły one być różne:

1 opcja - zasady ogólne: stawka podatkowa 12% i 32% (12% do 120 000 zł rocznie = odpada)

184 000 zł netto x 32% = 58 880 zł

2 opcja - liniowy: stawka podatku 19%

184 000 zł netto x 19% = 34 960 zł

3 opcja - ryczałt: stawka podatku 8,5%

Na ryczałcie nie możemy wrzucać faktur w koszty

Formę opodatkowania wybiera się na początku roku więc biorąc pod uwagę że faktury za karmę są tylko z roku 2022 to Sylwester W. jeżeli wziął fakturę na karmę i wrzucił ją w koszty prowadzenia działalności (pod względem prawnym mógł tak zrobić i wielce prawdopodobne że tak zrobił) to mógł na tym zyskać:

Opcja A: 16 000 zł + 58 880 zł = 74 880 zł

Opcja B: 16 000 zł + 34 960 zł = 50 960 zł

Opcja C: 16 000 zł + 0 zł = 16 000 zł

Ps. gdzieś obiło mi się o uszy że Sylwester W. jest na liniowym co by świadczyło o opcji B

Podsumowanie: Sylwester W. mógł skorzystać na zakupie karmy pomiędzy 16 000 zł a 74 880 zł

Zapobieganie standardowym zabiegom manipulacyjnym i szybka profilaktyczna kontrargumentacja:

1. Jeżeli będziesz twierdził że tego nie zrobiłeś są dwie opcje:

Opcja A: jesteś osobą niekompetentną do organizowania takich akcji i nie masz pojęcia na temat prowadzenia działalności (ale zawsze możesz poprosić o zmianę faktury zakupowej z imiennej na firmową i zyskane pieniądze przekazać na schronisko)
Opcha B: Kłamiesz i przygarnąłeś pieniądze dla siebie

2. Nie twierdzę, że jesteś na podatku liniowym. Piszę tylko, że obiło mi się to o uszy (co nie zmienia faktu, że możesz a nawet musisz być na którymś z pozostałych)
3. Jeżeli przyznasz się, że takie pieniądze zyskałeś ale potrzebowałeś je na np: transport itp. to takiej lini obrony nie kupuję. Mogłeś wynająć przejazd samochodem ciężarowym żeby zrobić to na raz a nie jeździć małym samochodzikiem dostawczym w jedną i drugą po milion razy robiąc sobie przy tym kontent.
4. Kwota 200 000 zł to tylko założenie ile wydałeś z PPV na karmę potrzebna do obliczeń. Nie znam konkretnej kwoty. Jest to kwota która pokazuje w przybliżeniu ile mogłeś zyskać. (Lubisz się czepiać o takie błachostki żeby podważyć czyjeś zdanie na każdy możliwy sposób dlatego musiałem to napisać)
5. Linia obrony, że nie mogłeś odliczyć podatku VAT i wrzucić w koszty odpada bo mogłeś (jeśli będzie to podważał to są kanały na YouTube które zajmują się przedsiębiorczością/podatkami i warto zasypywać wiadomościami aby przedstawili swoje stanowisko w tej sprawie) i nadal możesz to zrobić a zyskane pieniądze przeznacz na schronisko.

Ps. Warto uważnie teraz patrzyć na ręce Sylwestra W. i sprawdzić dokładnie faktury czy na pewno wszystkie są z roku 2022. W roku 2023 będzie mógł zmienić formę opodatkowania przez co później będzie mógł mówić i manipulować że: jestem na podatku liniowym więc tylko 16 000 zł zyskałem. A np. w 2022 mógł wydać 40 000 zł a na początku 2023 przy zmienionej formie podatkowej 160 000 zł i wtedy może kłamać że mógł tylko 8% odliczyć bo jest na ryczałcie a w rzeczywistości tylko 40 000 zł wydane było na ryczałcie w 2022 a 160 000 zł było na np. podatku ogólnym z czego z biegiem czasu odbije sobie 32%. TO JEST PRZYKŁAD!

Czego oczekuję:

a) Jasnych dowodów zakupu karmy z 2022 roku zgodnie z umową z osobami które kupiły PPV. (nie ze stycznia 2023)
b) Przekazania pięniędzy z VATu i kosztów na schronisko
c) Jeżeli okazałeś się być osobą mało kompetentną do organizowania takich akcji i tego nie zrobiłeś to zgłoszenia się do miejsca w którym była kupowana karma i poproszenie o zmienienia faktury z imiennej na firmową a następnie przekazania pięniędzy z VATu i kosztów na schronisko
d) Przeproszenia swoich widzów za niewiedzę i branie się za sprawy za które nie powinieneś lub za próbę przywłaszczenia sobie pieniędzy


Udanego Sylwestra i szczęśliwego nowego roku.

Pozdrawia, smutnypancio

#wardega #famemma
  • 44
  • Odpowiedz
@smutnypancio: Zapomniałeś przygłupie o jednym... on zarabiając z PPV 200k musiał od tego zaplacic podatek + vat.. więc zyski jakie ty przedstawiasz są śmieszne bo mniej więcej wyjdzie ze zarobil na tym czyste 0zl albo jeszcze duzo dołozył do tego.
  • Odpowiedz
  • 9
@smutnypancio
1 nie może wrzucić w koszty rzeczy które wg prawa nie prowadzą do zwiększenia jego dochodu. Oczywiście może spróbować ale jest to tak grubymi nicmi szyte że z dużą dozą pewności będzie kwestionowane. Moja ksiegowa 3 razy pytalaby czy wiem co robię i ona sugerowałaby tego nie robić bo nie ma to związku z moją działalnością. Nie mam pojęcia dlaczego student 4 roku takich studiów tego nie wie. Zakładam że albo
  • Odpowiedz
@smutnypancio: Sylwek, nowe konto aż trzeba było zakładać, żeby próbować ośmieszyć wykop takim idiotycznym wpisem? Wiemy, że będziesz teraz to cytował na live i śmiał się z tego jakie te wykopki głupie

  • Odpowiedz
1. 200 tyś było przykładowe. chodzi o kwotę po odjęciu podatku i od zakupu za tą kwotę może odliczyć VAT i wziąć w koszty
2. Może wrzucić to w koszty prawnie bo może to podpiąć pod rzecz potrzebną do produkcji filmu jakkolwiek to o dziwnie nie brzmi zgodnie z PKD 59.11.ZDziałalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
3. Nic nie musi dokładać. Jak wyjdzie na 0 to wtedy będzie
  • Odpowiedz
@tak_pozwalem_cie: #!$%@? mam. Przedstawiam fakty i je tu zostawiam. Jak są ludzie którzy chcą wybraniać je za niego to niech to robą zapraszam do dyskusji ale tylko osoby kompetentne chociaż nie ukrywam że wolałbym żeby on się odniósł
  • Odpowiedz
@Ka4az: gdyby sprzedał tą karmę po zakupie to VAT by musiał oddać, karma została skonsumowana/zużyte czy cokolwiek podobnego = nie musi oddać VATu. Naprawdę tutaj się udzielają ludzie którzy obejrzeli jeden odcinek Midela i myślą że mają jakąś wiedzę ekonomiczną xd daj już spokój stary. Lubisz Sylwestra - spoko. Ale opierajmy się na faktach
  • Odpowiedz