Wpis z mikrobloga

#obowiazkowecwiczeniawojskowe

Ostatnio posiedziałem trochę przy tej Ustawie o Obronie Ojczyzny (https://arslege.pl/ustawa-o-obronie-ojczyzny/k1978/) i starałem się sobie uporządkować to co wiadomo.
Oto co udało mi się rozkminić.

1) Pierwsze pytanie jakie należy zadać to -> Co to jest rezerwa pasywna ?

"Art. 131
3) Pasywną rezerwę tworzą osoby które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej i nie podlegają militaryzacji oraz nie ukończyły 55 roku życia..."

No dobrze, a kto ma w jakim razie "uregulowany stosunek do służby wojskowej?"

"Art.58 Czynności wykonywane w ramach kwalifikacji wojskowej"
6. wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej."

Ok, czyli z powyższych zapisów wynika, ze będąc już po samej kwalifikacji bez szkolenia podstawowego jest się w tzw. pasywnej rezerwie.

2) Drugie pytanie jakie należy zadać to -> kto jest żołnierzem PR ?

"Art.801

Żołnierze rezerwy oraz osoby przeniesione do rezerwy niebędące żołnierzami rezerwy, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe na podstawie przepisów dotychczasowych, z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy - stają się żołnierzami pasywnej rezerwy"
Ok, czyli ci co "(...) odbyli ćwiczenia wojskowe na podstawie przepisów dotychczasowych (...) stają się żołnierzami pasywnej rezerwy". Tylko powstaje pytanie odnośnie tego 'na podstawie przepisów dotychczasowych', mianowicie czy te dotychczasowe przepisy uwzględniają tą przysięgę czy nie, bo, z tego co widzę przysiegi juz nie trzeba składać:
https://www.youtube.com/watch?v=cOtmy9mspSE

Myślę, że kluczowym jest zrozumienie kto jest tym 'żołnierzem PR", ponieważ od tego zależy ważność zapisu poniżej:

"Art.248

Pełnienie służby przez żołnierzy pasywnej rezerwy, zwanych dalej "żołnierzami PR" polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych"
...oraz Art.249 i Art.251 (z treścią można zaposnać się z linku do ustawy na początku tego posta) - też są ważne tylko wtedy kiedy jesteś "Żołnierzem PR".

Tak czy inaczej moje wnioski są takie:
1) Sama wizyta na komisji wojskowej i przydzielenie kategorii nie czyni z Ciebie Żołnierza tylko pasywnego rezerwistę.
2) Nie widzę żadnego zapisu w tej ustawie który upoważnia do wzywania 'pasywnego rezerwistę' na te obowiązkowe ćwiczenia wojskowe.
  • 10
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Tukoruzi: te same spostrzeżenia ma pewien prawnik z YouTube, było znalezisko o tym z tydzień temu. Tak czy siak, nawet jeżeli nie ma podstawy prawnej, to wojsko może cię powołać, a ewentualna sprawa przed sądem administracyjnym nie wstrzymuje powołania.
Przy odpowiednio długim terminie od wręczenia karty powołania do samych ćwiczeń jest szansa się z tego wybronić.
@Tukoruzi: Widziałem takie wypowiedzi, które przechodziły od faktu, kto tworzy pasywną rezerwę, do twierdzenia, że pełnienie służby wojskowej przez żołnierzy PR polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych, dlatego można wzywać każdego z pasywnej rezerwy. Takie wynikanie jest fałszywe.

Żaden organ mi nie odpowiedział wprost, czy każda osoba tworzącą pasywną rezerwę jest żołnierzem PR.
@DamianO1995: Czyli w takim razie, jak ktoś nie chce ryzykować że na tych ćwiczeniach się wydarzy coś co sprawi że będą mieli podstawę do nazwania cię później żołnierzem, to po prostu zignorować takie wezwanie jak przyjdzie - zignorować bazując na tym że nie ma podstawy prawnej do tego zeby byc powoływanym na ćwiczenia.

Tylko właśnie pytanie czy na pewno (na 100%) nie ma tej podstawy prawnej ...
@Tukoruzi: Nie, bo wtedy na podstawie art. 681 pkt 3 podlega się karze ograniczenia wolności albo grzywny. Ten przepis jest w dziale XXV "Przepisy karne i przepisy o karach pieniężnych" w ustawie o obronie Ojczyzny; możesz przeczytać co grozi za jaki czyn lub zaniechanie.

Nie wiem, czy katalog spraw w jakich WCR może wzywać jest ograniczony. Ale w jakichś sprawach może, dlatego bym się stawił.

Karalna jest też odmowa poddania się
czyli wynika z tego, że trzeba zrobić wszystko, żeby się na ćwiczenia nie stawiać i nie złożyć przysięgi, bo wtedy mamy #!$%@?


@JanuszKarierowicz: no ale jesli te cwiczenia nie kończą się przysięgą bo mozna nie wyrazić zgody na przysięgę to w czym problem ?
@Tukoruzi: Gdyby osoby tylko po komisji, odbyły ćwiczenia wojskowe na podstawie przepisów obowiązujących przed 23 kwietnia 2022 r., to z dniem 23 kwietnia lub ukończenia tych ćwiczeń, stałyby się z mocy art. 801 ust. 4 u.o.o. żołnierzami pasywnej rezerwy.

Dlatego nie chcę brać udziału nawet w dwudniowych ćwiczeniach, żeby nie znowelizowali ustawy i nie uczynili mnie z jej mocy żołnierzem pasywnej rezerwy. Bez przysięgi.

Nie wiem jak jest z przysięgą na
@DamianO1995: > Niestety jeżeli nie złoży się odwołania to nawet decyzja z błędem, czy nieprawidłową podstawą prawną rodzi obowiązek prawny. Zatem trzeba się odwoływać! ...

Pytałeś co w przypadku nie odebrania poleconego z wojska ?
@oseri: Tak jak odpowiedział mi szef CWCR, karta powołania to decyzja administracyjna. Więc wnioskuję, że samo wezwanie też podlega pod kpa, o ile ustawa o obronie Ojczyzny nie stanowi inaczej. A z art. 43 i 44 kpa wynika, że jeśli polecony z WCR zostanie podwójnie awizowany to zostanie doręczony.

Wezwania, które wysyłały tu mirki były do stawienia się na ponad 2 tygodnie od daty wysłania wezwania. Czyli nawet jeśli by nie