Wpis z mikrobloga

[Rozporządzenie o wyłączeniu od obowiązku wojskowego]

W ostatnim czasie temat obowiązkowych ćwiczeń wojskowych trochę ucichł, nie pozwólmy aby całkowicie zgasł.
Dziś chciałby zwrócić Waszą uwagę na temat zwolnienia z obowiązku wojskowego. Dlaczego?

Otóż kto czasem przegląda Dziennik Ustaw zapewne zauważył, że pod pozycją 2559 (a dokładniej Dz.U.2022.2559 z dnia 09 grudnia 2022 r.) znajduje się rozporządzenie, które dumnie brzmi "Wyłączenie od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny."

Wspomniane rozporządzenie zastępuje akt z 2004 r. "Reklamowanie od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny." (Dz.U.2004.210.2136 z dnia 2004.09.27)

Nowe rozporządzenie kosmetycznie zmienia poprzednie, zastępuje niektóre odniesienia do innych ustaw (np. do ustawy o Obronie Ojczyzny) czy zwiększa krąg osób wyłączonych od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej o kolejne ministerstwa + ich pracowników(kosmetycznie, prawda?).

Wejście w życie omawianego rozporządzenia datowane jest na 24 grudnia 2022 r. Pomyślcie o czekających Was życiowych wyborach. Na koniec tylko dodam, że stan mobilizacji wprowadza Prezydent RP na wniosek Prezesa Rady Ministrów(może to być częściowa lub powszechna mobilizacja).

Rozpoczynam licytację, biorę po 200 od każdej drużyny. Jaka będzie kolejna ustawa/rozporządzenie, które doczeka się nowelizacji?


Przy okazji dodam, że ostatnio ukazało się Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości i tak od 2 stycznia 2023 r. tworzy się Dział do spraw Wojskowych w prokuraturze rejonowej Łódź - Polesie w Łodzi.

#mobilizacja #wojna #obowiazkowecwiczeniawojskowe
  • 9
  • Odpowiedz
Jaka będzie kolejna ustawa/rozporządzenie, które doczeka się nowelizacji?


@user_Adrian: wszystkie rozporządzenia, wynikające z nieaktualnej już ustawy o powszechnym obowiązku obrony, są w kolejce do nowelizacji. I jest ich całkiem sporo.

Podać ci numer konta?
  • Odpowiedz
Gdy Rosja zgromadziła przy granicy z Ukrainą 100 tys. żołnierzy to i tak nie wierzyłem, że zaatakują, a jedynie będą ich dalej ostrzeliwać na okupowanych terytoriach.

Co prawda obowiązek wydania rozporządzenia o którym piszesz został nałożony na RM i z tego co najmniej powodu je wydali. Jednak art. 541 ust. 13 u.o.o. nie powstał bez powodu. Pierwsze co pomyślałem, że to na wszelki wypadek, to nie możliwe, by prezydent zarządził mobilizację. Ale
  • Odpowiedz
@DamianO1995: O takie komentarze nic nie robiłem. Nazywajmy rzeczy po imieniu, mam wrażenie że jest szykowany grunt pod ewentualny wynik wyborów i protesty społeczeństwa. A zagrożenie ze strony wschodu będzie jedynie "oficjalnym" powodem.

Działy do spraw Wojskowych są już w takich miastach jak m.in.: Wrocław, Poznań, Kraków, Gdańsk, Warszawa, Bydgoszcz

Wspominasz o większej ilości rozporządzeń przymuszających, możesz przytoczyć przykłady?
  • Odpowiedz
@user_Adrian: W aktach wykonawczych do u.o.o. możesz zobaczyć (Dz.U. 2022 poz. 655), np.

R. MON w sprawie przeznaczania i kierowania osób do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Jeśli prezydent wprowadzi obowiązek pełnienia zasadniczej służby wojskowej - a może to zrobić nawet w trakcie pokoju jednym rozporządzeniem (art. 152 ust. 1 u.o.o.) to mają już przygotowany tryb postępowania z obowiązanymi.

Jednak na wyrost użyłem liczby mnogiej pisząc o tych
  • Odpowiedz
@DamianO1995: doczytywałeś może co w przypadku osób mieszkających za granicą, ale mających tylko obywatelstwo polskie? najbliższy temu znalazłem jedynie art. 3 ust. 1:

1.

Obowiązkowi obrony Ojczyzny podlegają obywatele polscy zdolni ze względu na wiek i stan zdrowia do wykonywania tego obowiązku. Obywatel polski będący równocześnie obywatelem innego państwa nie podlega obowiązkowi obrony, jeżeli stale zamieszkuje poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

czyli co, jak mieszkam cały czas za granicą, a na święta
  • Odpowiedz