Wpis z mikrobloga

Siema Mirki,

Za niedługo odbieram mieszkanie 88m2 z własnym piecem gazowym, bez ogrzewania centralnego. Niestety nie mogę zrobić ogrzewania podłogowego wodnego, ale mysle nad ogrzewaniem z mat elektrycznych w całym mieszkaniu ze względu na wzrosty cen gazu i taka przyjemność na codzień. Myslicie, ze warto czy lepiej zostać przy standardowych kaloryferach?

W całym mieszkaniu będzie jednakowa podłoga, po prostu pomalowana, wiec te maty by chyba całkiem niezłe oddawały ciepło.

Ew myślałem o całości w matach i zostawieniu po jednym w salonie i sypialni. Ma to sens?

#mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #remontujzwykopem
Husejnow - Siema Mirki,

Za niedługo odbieram mieszkanie 88m2 z własnym piecem gazowy...

źródło: comment_1670323036oyBT7fm33XvHMU7YgKPxSI.jpg

Pobierz
  • 28
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pawel_qweewq_1212: faktycznie klimatyzacja może działać latem i zimą, ale niestety powietrze inaczej "pachnie". Ogrzewanie podłogowe jest według mnie najlepsze w odbiorze przez człowieka. Nie wysusza powietrze, nie "pachnie" grzeje mała mocą duża powierzchnie
@pawel_qweewq_1212: @Husejnow: Ale też w moim ogrzewnaiu podłogowym jest jeden minus. Załóżmy że przez parę dni mamy 0°C, ogrzewanie jest dostosowane do tej temperautyr i jest spoko. Niestety zapowiadają że tej nocy spadnie do -10°C i znów o 10 będzie 0°C. Mogę rozkręcić podłógówkę i ją rozregulować, lub nie ruszaćc i w nocy będzie zimno. W takim przypadku uruchcamiam wiecczorme kominek którsy szybko dalej
@WMPP: Bo lubimy jednolite powierzechnie, a to daje albo farba albo mikrocement/żywica
@pawel_qweewq_1212: niby tak, ale zawsze jest cieplejsze w odczuciu niż zimna płytka
@pokey: Szczerze to wolałem zapytać tu ludzi z doświadczeniem i najwyżej dalej się podszkolić
Szczerze to wolałem zapytać tu ludzi z doświadczeniem i najwyżej dalej się podszkolić


@Husejnow: no to chyba od tyłu zacząłeś. Skąd w ogólę pomysł, że to będzie tańsze?

Ale też w moim ogrzewnaiu podłogowym jest jeden minus. Załóżmy że przez parę dni mamy 0°C, ogrzewanie jest dostosowane do tej temperautyr i jest spoko. Niestety zapowiadają że tej nocy spadnie do -10°C i znów o 10 będzie 0
@pokey: Ale jak sie dorobię to i tak to niewiele zmieni, bo dopieor jakies 3h po nowej nastawie czuć różnicę. Kominek czuć po 30 minutach.
Jeszcze się nie dorobiłem


@WMPP: Czaję. To jak zaczniesz zbierać to od razu radzę kupić kilka regulatorów (na każde pomieszczenie) starsznie bezwładne to jest i ciężko utrzymać równy komfort.
@pokey: Ja to chce zrobić jak zwykle po swojemu - nie podobają mi się regulatory wielkości 10cmx10cm w kazdym pokoju na śccianie, więc... Mam w kazdym pokoju 2 dniazda rj45. Do jednego z nich podepnę czujnik temp. i wilgocci DHT11. Dzięki temu mam dane o temp. odcczuwalnej w kazdym pokoju. Nastepnie sterowanie powrotem z podłogówki zrobię o oparciu o: sterownik https://github.com/nliaudat/esp32_8ch_motor_shield i silnik który ustawia się w zakresie 0-100% https://www.skapiec.pl/site/cat/2927/comp/871357811 .
@WMPP: Brzmi ciekawie i co wazniejsze dość budżetowo.
Też mam rj45 w każdym pomeiszczeniu, rozwineisz pomysł jakby to miało działać? Musisz 24/7 sterować każdym przepływem? Czy wtedy kocioł równiez pracuje przez większość czasu?
@pokey: Są dwa typy siłowników do sterowania podłogówką - elektrotermiczny (typowy Salus) który otwiera przepływ w 100% jak masz podane zasilanie, lub jak masz podane zasilanie jest otwarty na 0%. Przez to przez pewien czas jak sterownik otworzy to masz gorącą podłogę, a potem chłodneijszą. Ja wolę miec stabilną temperaturę, i nie chcę mieć skoków 0/100%. Ponadto, jak moja autoamtyka padnie (bo nei będzie internetu, mojego serwera, zasilania, bepziecnzik poleci...) to
@WMPP: Czyli będzie to rozwiązanie działajace tak samo jak obecnie, tylko że ja reguluję rozdzielacz raz na dwa lata i potem jest mi za cicepło/za zimno, a raz na pare dni mieszacz w kotłowni, a automatyka będzie regulowała to parę razy dziennie.

Jeśli jednak ustawienei mieszacza na 5 nie wyjdzie, to nic nie stoi na przeszkodzie aby umieścic taki sam silnik jak na rozdizelaczy, tylko że na mieszaczu, i on tez