Wpis z mikrobloga

Zakładam ambitne 24 książki na rok 2014 w #bookchallenge. Lecę z dwoma od razu.

Rick Yancey - Piąta Fala


Dałem się skusić opisowi z okładki i szumnemu tekstowi typu "przeczytaj zanim powstanie najlepszy film sf". Ale ze mnie frajer... Ko krótko mówiąc - szału nie ma. Nigdy nie byłem amerykańskim nastolatkiem, ale jakoś tak czuję, że to właśnie typowe, sztampowe i proste sf kierowane do nich właśnie. Taki "Zmierzch" wśród sf. Co my tam mamy? Atak kosmitów, samotną nastolatkę w wyludnionym świecie, porwanego małego braciszka i jej rozdarte pomiędzy dwoma przystojniakami nastoletnie serduszko - no, jest ambitnie. Do tego okazuje się, że to tylko tom pierwszy nieznanej długości sagi, także zakończenia tutaj nie uświadczymy. Mimo wszystko całość daje się czytać (ja jestem z tych, co i z kamienia sok wycisną), jest jeden dość fajny zwrot akcji, także 6/10. Jeśli autor zakończy całośc w tomie drugim, to go przeczytam, jeśli miałoby to potrwać dłużej to pan Yancey odczuje dotkliwy brak 15zł za ebooka ode mnie. Polecać nie ma czego, choć z braku laku można przeczytać czerpiąc z tego przyjemność.

1/24

(Antologia SF) Kroki w nieznane: 6


Zbiór opowiadań, nikomu chyba nie trzeba wyjaśniać. Sięgnąłem po to dla - kultowego podobno - opowiadania "Kwiaty dla Algernona". Kultowości się nie dziwię, bo podobało mi się bardzo. Pokrótce jest to historia człowieka upośledzonego umysłowo, który poddaje się eksperymentalnej operacji mającej zwiększyć jego iloraz inteligencji, co się udaje. Niestety się udaje, bo okazuje się, że świat nie jest taki prosty, ani ludzie tacy dobrzy i wspaniali, jak się osobie upośledzonej umysłowo wydawało. Bo jak żyć, kiedy zaczynasz rozumieć, że ludzie, których miałeś za przyjaciół nie śmiali się z tobą, a z ciebie? Do tego okazuje się, że jest jedna rzecz gorsza niż wzrost poziomu inteligencji...

Ogólnie poziom antologii jest przyzwoity, poza w/w. wrażenie zrobiy na mnie Dymitr Bilenkin - "Nie zdarza się", R.A. Lafferty - "Najdłuższy obraz świata", Zbigniew Prostak - "Boja". Uśredniając 7+/10 za całość.

2/24

#bookchallenge
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach