Wpis z mikrobloga

Pewnie, że tak, zniesienie tej rekomendacji KNF to żyła złota dla banków, wklejam swoje inne komentarze odnośnie tej rekomendacji:

Zniesienie tej rekomendacji zrobi coś takiego: zarabiasz 6000 złotych. Przeżyjesz miesiąc za 500 złotych? Pewnie tak, nie ma żadnych założeń o inflacji i wzroście kosztów życia, także bank zakłada, że to 500 złotych spokojnie wystarczy, aby się utrzymać przez 5 lat.

Czyli po zniesieniu tych buforów ostrożnościowych zarabiając 6000 złotych będziesz mógł wziąć kredyt na... ~650k-700k, bo wtedy rata wyniesie ~5200-5500 złotych.

Jak bankowi może się nie opłacić jak ludzie będą płacili 5000, 6000, 7000 i więcej samych odsetek miesięcznie przez okres 5 lat? Kapitał przez te 5 lat praktycznie nie zostanie ruszony (tak naprawdę to człowiek będzie tylko przepalać pieniądze, a dług nie będzie maleć). To dla banków będzie istna kopalnia złota.

Najlepsze oczywiście jest jak zwykle zasłanianie się troską i dobrem młodych ludzi XDDDD

Pewnie, że tak, znieść tą rekomendację, niech ludzie się zadłużają na 80-90% swoich miesięcznych zarobków w postaci raty (gdzie kapitału tyle co kot napłakał), pewnie, że tak, super pomysł, eldorado dla banków - 5 lat dojenia frajerów.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Sektor-bankowy-wnioskuje-do-KNF-o-zlagodzenie-kryteriow-ws-zdolnosci-kredytowej-8424811.html

#nieruchomosci #mieszkanie #kredythipoteczny #heheszki
  • 13
@haha123: chłopie piszesz o rzeczach których nie rozumiesz


@desthoff: dokładnie tak, bo banki zawsze były roztropne i zawsze same z siebie kalkulowały ryzyko, nawet odmawiały zarabiania dużych pieniędzy gdy było to ryzykowne - patrz 2008 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@haha123: a jaka logike ma zakladanie, ze stopa procentowa wzrosnie o 5pp, gdy ktos bierze stale oprocentowanie? KNF #!$%@?, bo bral bufor 2.5pp przy wiborze 0,3 xd i teraz przesadza w druga strone
@emil-hogan: Dokładnie

Jak bankowi może się nie opłacić jak ludzie będą płacili 5000, 6000, 7000 i więcej samych odsetek miesięcznie przez okres 5 lat? Kapitał przez te 5 lat praktycznie nie zostanie ruszony (tak naprawdę to człowiek będzie tylko przepalać pieniądze, a dług nie będzie maleć). To dla banków będzie istna kopalnia złota.


@haha123: To jest strasznie koślawe i grubymi nićmi szyte założenie...
- zakładasz chyba 0 nadpłat, co jest
@haha123:

mozna powiedziec, ze sami na siebie bata kreca, ale krotkoterminowe zyski widac wazniejsze niz dlugoterminowa stabilnosc - teraz taka moda w bankowosci, byle lepszy wynik w najblizszym kwartale pokazac ;)

z drugiej strony - ZAWSZE mowie, ze jak ktos chce ci pomoc, to spie*dalaj jak najdale sie da.... wszyscy nam pomagaja - na czele z panstwem.... oczywscie za nasze pieniedze, bo jak pomoc moze byc darmowa? Za darmo to jak
Przeżyjesz miesiąc za 500 złotych? Pewnie tak, nie ma żadnych założeń o inflacji i wzroście kosztów życia, także bank zakłada, że to 500 złotych spokojnie wystarczy, aby się utrzymać przez 5 lat.


@haha123:

Trochę poplynąłeś z tym 500 pln jako minimum egzystancji :P
@emil-hogan: @Pantegram: To w takim razie wychodzi na to, że zniesienie tej rekomendacji KNF niewiele da skoro nie będzie się dało zadłużać na 80-90% miesięcznych przychodów. Ile w praktyce podbije to zdolność? Załóżmy zarobki 6 000 netto, kalkulator ING pokazuje zdolność ~325k, a więc rata miesięczna wyniesie 2700 PLN (też z kalkulatora ING) co stanowi ~45% miesięcznych zarobków (dla kredytu na 35 lat rata wynosi 2 675 czyli prawie tyle
haha123 - @emil-hogan: @Pantegram: To w takim razie wychodzi na to, że zniesienie tej...

źródło: comment_1666167103strBgREhiMdeHAcf2NsiZr.jpg

Pobierz
przeczytaj moje wyliczenia, bo nie zrozumiałeś mojego postu - powtórzę się - chęcią zniesienia tej rekomendacji jest zwiększenie zdolności kredytowej, a wtedy kredyt musi być brany na jak najdłuższy okres i z jak największą relacją wynagrodzenie/rata.


@haha123:

Powiedz mi jaki bank zgodzi się by po zapłącie raty zostało 500 xD

Czyli po zniesieniu tych buforów ostrożnościowych zarabiając 6000 złotych będziesz mógł wziąć kredyt na... ~650k-700k, bo wtedy rata wyniesie ~5200-5500 złotych.
@KakaowyTaboret: trochę przestrzeliłem się z tymi 650k-700k kredytu, ale jak widać niewiele, bo jak ktoś zarabia 6000 na rękę to kredyt na 85% jego zarobków da mu zdolność 600k i ratę ~5053 PLN, także na życie zostanie mu ~1000 PLN.

@eehhh
@del855 - też sobie możesz przeczytać jak chcesz - w skrócie - zniesienie tej rekomendacji KNF tak naprawdę tylko nieznacznie podniesie zdolność kredytową.

WNIOSEK: Tak naprawdę, aby mocno wzrosła zdolność
@haha123

No oczywscie, że te 2.5% różnicy kluczowej nie zrobi, ale zawsze coś tam się ruszy - nie za lawina, ale wiesz... Dziś 2.5% jutro jeszcze 1% pojutrze następny (no bo zaraz i tak stopy obniżają) i tak będzie przesuwana ponownie granica.

Ludzie karają się zdolnością, a przecież cena nieruchomości liczona jako rata kredytu wzrosła dwukrotnie...... O 100%... To nie jest problem? Ten kraj to mnie nigdy nie przestanie zadziwiać... Po takim
@haha123:

Napracowałes sie niezmiernie. Mi by sie nie chciało.
Podstawowe załozenie jednak chyba jest złe. Przynajmniej w 2021r w mbanku tak było (mam silne podejrzenia, ze w innych jest bardzo podobnie)
zarobki 6000/msc netto - z tego bank odlicza minimum egzystencjonalne 1800zł (pewnie teraz z 2k) i dopiero liczy maksymalną zdolnosc w oparciu o oprocentowanie i bufor z pozostałej kwoty.

Nikt Ci aktualnie nie da kredytu na 600k przy takich zarobkach