Wpis z mikrobloga

Jak zareagowalibyście na ewentualną mobilizację w polsce?

#wojna #ukraina #wojsko

Otrzymujesz list z wezwaniem do mobilizacji wojskowej. Co robisz?

  • Stawiam się - spełniam mój obywatelski obowiązek 33.2% (141)
  • Stawiam się w strachu przed konsekwencjami 5.2% (22)
  • Ingoruję - liczę że w bałaganie się nie połapią 7.8% (33)
  • Nie stawiam się - wolę więzienie niż wojsko 8.2% (35)
  • Próbuję wyjechać z kraju 33.9% (144)
  • Mam taką kategorię że nie zostanę wezwany 11.8% (50)

Oddanych głosów: 425

  • 29
@bobikufel: Czego wymagasz po bocie, który nie wie sam, o czym pisze. Mobilizacja w PL to nie branie do woja i wio na front XD Taki cywil ma zerową wartość bojową, ba! nawet bardziej by przeszkadzał, aniżeli pomagał. Po to mamy regularną, zawodową armię i jesteśmy w sojuszu, by nie wysyłać na rzeź, kogo popadnie. W razie "mobilizacji" taki cywil trafiłby najwyżej do pomocy w magazynach, transporcie, w zakładach naprawczych, do
@ciuplowski: Dziękuję za nazwanie botem. Nic nie pisałem o wysłaniu na Ukrainę. Nic nie pisałem o wysyłaniu do maszynki do mięsa.
I nie ważne ile będziemy rozgrywać czy mobilizacja ma sens czy nie - nie będzie to nasza decyzja. Stąd ankieta.
W razie "mobilizacji" taki cywil trafiłby najwyżej do pomocy w magazynach, transporcie, w zakładach naprawczych, do kierowania ruchem, wsparcia służby zdrowia, pomocy przy budowie umocnień w miastach i na głębokich liniach obrony, prac administracyjnych, pilnowania porządku, a i to ostatnie i tak jest mało prawdopodobne.


Nigdzie nie napisałem że jest inaczej.
@ciuplowski: Ja się zapoznałem, a ty?
Warunków spełnionych nie musi być żadnych. Decyzję o mobilizacji podejmuje premier z prezydentem na podstawie bliżej niezdefiniowanego "niebezpieczeństwa".
Założenie jest takie że w tym momencie taką decyzję podejmują i jest to wszystko co nam jest komunikowane. Nie czy się z tym zgadzasz, ani czy ich decyzja jest mądra czy nie. Nie ty podejmujesz tę decyzję. Ty możesz jedynie podjąć decyzję czy stawiasz się na wezwanie
@ciuplowski: to ty linkujesz dokumenty, które nie są wiążące. Dokumenty dotyczące strategii użycia danych wojsk są notorycznie ignorowane. Np. WOT z całej Polski, stworzony do lokalnej obrony na terenach przez nich znanych został wysłany na granicę z Białorusią podczas kryzysu imigracyjnego.
Cokolwiek co jest opisane jako strategia a nie jest poparte ustawą może się zmieniać w każdej chwili i może być dowolnie ignorowane.
@ciuplowski: czyli "pomijając jedyne co ma wartość"?
poza tym o jakich "aktach prawnych" ty mówisz? Nie ma nic więcej niż artykuł konstytucji:

W razie bezpośredniego, zewnętrznego zagrożenia państwa Prezydent Rzeczypospolitej, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, zarządza powszechną lub częściową mobilizację i użycie Sił Zbrojnych do obrony Rzeczypospolitej Polskiej. (art. 136 Konstytucji).


Nie ma żadnych innych aktów prawnych definiujących warunki. Udajesz że coś wiesz, a nie wiesz nic. Decyzja jest arbitralna. Prezydent
@sonoitaliano:
Nie rozumiesz języka, którym się tutaj posługujesz?

Pomijając akty prawne, wykonawcze, warto się zapoznać


W jaki sposób interpretujesz to zdanie, sugerując to, że uważam akty prawne za nieistotne?

Akty prawne:
Konstytucja RP
Ustawa o obronie Ojczyzny

Oraz inne, które obowiązują można sprawdzić tutaj link