Wpis z mikrobloga

@interpenetrate: Dokładnie tak. Nowy zawór termostatyczny będziesz miał w komplecie i zobaczysz co zostawić a co wykręcić. Ale jeśli to spółdzielnia/wspólnota to nie wiem czy przypadkiem się nie spóźniłeś z wymianą. Gdzieniegdzie sezon grzewczy już się zaczął i opuszczanie wody raczej odpada.
@Wiskoler_double: ale o jakim zaworze termostatycznym ty w ogóle mówisz, ja nic takiego nie kupuję. To jest jakieś manualne pokrętełko, a ja chcę elektroniczny smart termostat. Czy ty wiesz w ogóle czy z którymś z takich termostatów przychodzi taki zawór?
to jest zdjęcie z neta, nic jeszcze nie kupiłem

Mam rozumiem to tak, że ta część metalowa rury, w kształcie T którą mam obecnie, jest z jakiegoś powodu niekompatybilna np. z
@interpenetrate: Tak, to co masz zamotowane na rurce zasilania do kaloryfera to zwykły zawór kulowy, zamyka się go poprzez obrócenie tej czerwonej "kokardy" o kąt dziewięćdziesiąt stopni.
Zawory termostatyczne z głowicami działaja na zasadzie wpychania bolca stalowego do wewnątrz zaworu.
Tu masz poglądowy zawór termostatyczny bez głowicy:
https://www.ceneo.pl/8387196
A tu masz poglądową głowicę termostatyczną elektroniczną:
https://sklep.auroks.pl/pl/p/HERZ-ELEKTRONICZNA-GLOWICA-TERMOSTATYCZNA-ETK-1-8250-10-/28426?utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=48d0a69b-e3f7-7d47-31af-7152c53ed402
Całość razem stanowi komplet, najpierw montuje się zawór i do niego domontowuje głowicę.
@Wiskoler_double: Dziękuję! Teraz faktycznie dużo więcej zrozumiałem, a więc mimo że wygląd zaworu jest podobny działają w zupełnie inny sposób.
Czyli, teraz problem jest taki, że jak kupię dany zawór z głowicą to potem gdybym chciał termostat wymienić na inny bo mi się spodoba że np. ma więcej opcji jakichś - to muszę zaś wymieniać zawory w całym domu? No to by była ostra masakra. Na serio to nie ustandaryzowane rozwiązanie,
@interpenetrate: Nie. Raz wymieniasz zawór termostatyczny na jakiś markowy i nie ma innych problemów.
Wszystkie zawory termostatyczne działają tak samo. Wyglądem różnią się głowice termostatyczne czyli to co kupiłeś.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@interpenetrate: jak kupisz tego danfossa to patrzysz potem czy głowica obsługuje standard ra-n, powinna mieć chociaż adapter bo to powszechny standard. Jakby nie miała to za jakieś 15 zł można sobie adapter kupić na m30 a to już wszystkie obsługują.

Głowicę możesz dać w pionie, ale tylko do góry. W dolnym ustawieniu będzie ci się zbierał kamień i zawór będzie szybciej do wymiany.
Głowicę możesz dać w pionie


@kwiateusz: @interpenetrate: Z tym stwierdzeniem sie nie zgodzę. Można ją zamontować pionowo w górę, ale trzeba wziąć pod uwagę iż będzie wtedy zakłamywała wyniki pomiaru. Nominalnym położeniem głowicy termostatycznej jest położenie poziome. Wtedy przepływ powietrza poprzez czujniki temperatury w niej mają najlepsze warunki pracy.
P.S. Nie dotyczy głowic specjalizowanych.
@Wiskoler_double: @kwiateusz: to jeszcze jedno pytanie o ta głowicę. Rozumiem że wymieniając górną, muszę wymienić też dolną aby miały taką samą długość, więc zakupić muszę pewnie jakieś na allegro tak? Bo sama głowica przyjdzie z adapterami tylko czy faktycznie z adapterem ale jednym i i tak będę musiał dokupić drugi?
@interpenetrate: Pisząc "na dole" masz na myśli powrót z grzejnika? Nie nie musisz nic wymieniać. Co prawda nie zaleca się montażu zaworów na powrotach, ale to raczej dotyczyło dawniejszych zaworów, one powodowały większe opory spływu wody do pieca i raczej dotyczyło to instalacji grawitacyjnych. Przy współczesnych zaworach kulowych takie opory nie występują (jak zawór otwarty jest na max) a pompy potrafią sobie poradzić z niewielkimi oporami jakie jednak zawsze występują przy