Wpis z mikrobloga

Mirki dostałem umowę do przeczytania po rozmowie HR, firma outsourcingowa, docelowo pracowałbym u klienta i jest tam między innymi zakaz konkurencji:

Kontrahent zobowiązuje się, że w trakcie obowiązywania niniejszej Umowy oraz w okresie 12 miesięcy od jej zakończenia, nie będzie pośrednio jak i bezpośrednio, bez zgody Usługobiorcy, za wynagrodzeniem lub bez wynagrodzenia nawiązywał współpracy z Klientem Końcowym. Strony określają pośrednią współpracę jako usługi świadczone na rzecz Klienta Końcowego za pośrednictwem firmy, która oferuje usługi podobne do tych, którymi zajmuje się Usługobiorca.


Rozumiem, że nie bedę mógł przez 12 miesięcy pracować dla klienta końcowego bezpośrednio lub przez inną firmę outsourcingową, ale pytanie:
CZY MOGĘ PRACOWAĆ DLA FIRMY OUTSOURCINGOWEJ DLA INNEGO KLIENTA, PODCZAS GDY TA FIRMA ŚWIADCZY USŁUGI DLA KLIENTA Z KTORYM MAM ZAKAZ.


Prawnik powiedział, że pod to podchodzi również zakaz, ale paru dniach na to jeszcze raz spojrzałem i coś mi się nie wydaje.

#prawo #prawopracy #b2b #pracait i sorki za tag #programowanie ale niejeden Mirek pewnie się spotkał z czymś takim.
  • 51
@zibizz1: @famir96: W ten sposób żaden programista z podobnym zapisem nie mógłby iść do firmy mającej swój produkt SaaS bo jest ryzyko, że były klient kupi sobie daną usługę za pare dolków i jest pszypau xD
@kWeb24: W dodatku dostałem info od prawnika, że jak przejdę do nowej firmy outs to muszę monitorować akcję czy nie zaczną nagle świadczyć usług dla mojego byłego klienta końcowego bo wtedy złamie zakaz. ()
@famir96: ja tu nawet zastanawiam się nad tym, że mógłbyś wrócić do poprzedniej firmy ale na innym stanowisku. Zatrudnia cię X do Y ( jako programista ), potem przechodzisz do Z do Y ale jako (analityk) i wydaje mi się, że to powinno nawet przejść. Ale to powiedzmy jest inny przypadek.
@famir96: Ja zakładam, że piszesz o kontraktorni, mają 30 projektów ale jednym z projektów jest Twój były klient. Zaznaczasz na wstępie, że nie możesz współpracować z X ze względu na NDA czy co tam masz i sprawa jest jasna, Ty nie nawiązujesz współpracy z byłym klientem w żaden sposób i jesteś kryty, a nowa firma ma jasną sytuacje.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@famir96: tak, bo skąd wiadomo że jakiś ułamek twojej pracy nie dotrze do klienta końcowego? A nie może. Ale wydaje mi się że łamiesz zakaz tylko gdy o tym wiesz. Twój nowy klient nie musi Cie informować że świadczy usługi dla poprzedniego Twojego klienta końcowego.
Jeszcze zależy jak jest umowa sporządzona (ta nowa), czy jest wyszczególnione dla jakiego klienta końcowego pracujesz, jeśli jest to nie łamiesz zakazu a jak nie ma
@zibizz1: No ale to zakładasz teraz, że samo świadczenie jakiejś usługi przez firmę jest równoznaczne ze współpracą Opa z byłym klientem. A co jeśli tak jak napisałem wyżej nowa firma świadczy usługę w formie SaaS, rozwijasz produkt tylko i wyłącznie na rzecz aktualnego klienta, a były klient ją wykupuje. W ten sposób część Twojej pracy została w formie usługi zakupiona przez byłego klienta i czy to Cię udupia?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kWeb24: no bo ma związek, jeśli nie jest wyraźnie napisane że nie ma. To ty będziesz potem udowadniał że to że pierdnales w pracy dla nowego bezpośredniego klienta nie spowodowało że zapach dotarł do starego klienta końcowego.
@zibizz1: W sumie nie zgadzam się bo: która oferuje usługi podobne do tych, którymi zajmuje się Usługobiorca. czyli jeśli dana firma ma swój produkt, który jest odmienny to nie ma tematu. Faktycznie może być problem jeśli świadczona usługa jest bardzo zbliżonym produktem do poprzedniej firmy. Natomiast w przypadku kontraktorni uważam, że tego problemu nie ma. Chociaż ciężko się określić bo z jednej strony fajnie byłoby nie zakładać, że op będzie ścigany
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@famir96: Ja bym zadbał żeby w tej nowej umowie było napisane że słuchasz się tylko nowego klienta końcowego i nikogo więcej i nie tykasz niż co należy do bezpośredniego klienta, tylko fakturę wystawiasz i wtedy masz wszystko czarno na białym że nie masz związku
@famir96: No to w kontraktorni moim zdaniem nie ma tematu jeśli zastrzeżesz z góry, że nie możesz pracować dla danego klienta. Będziesz też miał podkładkę w razie gdyby ktoś się rzucał, że kontraktornia część tej pracy mu przerzuciła.