Wpis z mikrobloga

Mam bardzo głupie pytanie, bo wydaje mi się ze wiem, ale nie jestem pewny.
Jak do modemu podłączę router i od routera inne urządzenia to bedzien inny adres IP niż bezpośrednio od modemu? W sensie czy router będzie miał inne IP niż pierwsze urządzenie(modem)

#informatyka
  • 10
@wielkimustaf: jeśli jest to modem z routerem to masz tam określoną jakąś pule adresów w DHCP. Twój router może mieć taką samą lub inną. Wtedy gdzieś musisz zmienić. Albo na swoim wyłączyć a skrętkę z modemu wpiąć w gniazko LANowskie i wtedy będziesz miał adresy z "modemu"
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Chyba że chodziło ci o Twój adres publiczny otrzymany od ISP, to wtedy adres masz 1, i wszystkie urządzenia w sieci wychodzą tym samym adresem.
@wielkimustaf: Ale który adres?

Dla serwerów zewnętrznych wszystkie urządzenia będą widoczne z IP publicznego.
Wewnątrz sieci LAN KAŻDE urządzenie ma inny adres.

Modemy i routery mają to do siebie, że routują dwie sieci, a więc mają po jednym adresie z każdej puli (ewentualnie jak router postawisz jako switch, czyli modem wepniesz w port LAN to router będzie miał jeden adres)
@wielkimustaf:
Masz 2 rodzaje IP.
Publiczny i prywatny czyli zewnętrzny i wewnętrzny .
Cała Twoja sieć ma 1 wspólny adres IP. Załóżmy, że jest to XXX.XXX.XXX.XXX.
Ten adres IP widzą strony, serwery które odwiedzasz z tej sieci. Nie ważne czy z telefonu czy z komputera czy z TV. Jeśli z urządzenia podpiętego do routera to adres jest zawsze XXX.XXX.XXX.XXX

Ale oprócz tego każde urządzenie ma swój prywatny adres IP widoczny wewnątrz