Wpis z mikrobloga

2193 + 1 = 2194

Tytuł: Wojna światów
Autor: Herbert George Wells
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: ★★★★★★★
Forma książki: e-book
Krótka, lecz bardzo pomysłowa (zwłaszcza, że jest to dzieło prekursorskie w kategorii apokaliptycznej fantastyki naukowej) powieść. Podobało mi się oryginalna koncepcja wyglądu, anatomii i zachowania Marsjan.

Już po kilkunastu stronach lektury, byłem pewien że język i styl narracji, jakim posłużył się H. G. Wells, coś mi przypomina. Chwilę później uświadomiłem sobie, że owym "czymś" jest "Dziennik roku zarazy" Daniela Defoe (swoją drogą polecam - pisałem o nim tutaj). Również mamy tu do czynienia z narratorem, który opisuje swoje przeżycia z katastrofy, która nawiedziła Londyn.

Zerknąłem więc do przedmowy "Dziennika roku zarazy", napisanej w 1993 przez Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i - bingo! To nie tylko moje odczucia, ale fakt - pan Wells w istocie czerpał inspirację z dzieła Daniela Defoe, gdyż, jak czytamy w owej przedmowie: "z korzyścią studiował go H. G. Wells, pisząc Wojnę Światów".

A na koniec jeszcze kilka cytatów:

jestem zdetronizowany, nie jestem już panem stworzenia, lecz zwierzęciem pomiędzy innymi zwierzętami, deptanymi stopami Marsjan. Los nas, ludzi, będzie podobny do losu owych królików.

Ale nie przewidziałem. Tylko zbrodnia przewiduje, a potem posuwa się do czynu.

Tak, ta wojna, jeżeli w ogóle czegoś nas nauczyła, to przynajmniej litości dla tych bezrozumnych stworzeń, które znoszą nasze panowanie.

Przez haracz zapłacony w milionach śmierci człowiek okupił prawo życia na Ziemi i Ziemia ta jest jego własnością. Należy do ludzi całkowicie, nawet gdyby Marsjanie byli dziesięć razy liczniejsi. Bo ludzie nie żyją i nie umierają na próżno.


#bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
Pobierz informatyk - 2193 + 1 = 2194

Tytuł: Wojna światów
Autor: Herbert George Wells
Ga...
źródło: comment_1661992401ooQl3z1NPISFTuehSPrFX4.jpg
  • 4
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★ (5.7 / 10) (3 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-10-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-11-08 - Użytkownik shakerti1 ocenił na: ★★★★★ (5.0 / 10) - Wpis »
2\. 2015-09-10 - Użytkownik s......9 ocenił na: ★★★★★
@informatyk
Jako ciekawostkę, można przypomnieć pewną audycję radiową z roku 1938, które wywołało niemałe poruszenie wśród słuchaczy.
Cytat z Wikipedii:
"Wojna światów (ang. The War of the Worlds) – słuchowisko amerykańskiej stacji CBS, adaptacja powieści H.G. Wellsa pod tym samym tytułem przygotowana przez Orsona Wellesa jako odcinek serii słuchowisk The Mercury Theatre on the Air. Spektakl został wykonany i wyemitowany na żywo 30 października 1938 roku o. godz. 20:00 czasu wschodniego, z