Wpis z mikrobloga

#programowanie #linux #sysadmin #siecikomputerowe

Mireczki, wołam taki zestaw tagów, bo ludzie z tych tagów mogą mieć wiedzę w tym temacie.

Szukam jakiegoś fajnego materiału (forma dowolna), która omawia zagadnienie "cache" stron internetowych. Znam i ogólnie rozumiem "kesz" przegladarkowy, wiem, że istnieją jeszcze serwerowe i ISP. Chciałbym to zrozumieć lepiej.

Podrzucicie coś? A może powinienem coś szerzej poczytać, żeby lepiej zrozumieć temat.

Z góry dzięki!
  • 16
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Wyrelworelowany: a chcesz coś konkretnego osiągnąć czy po prostu szukasz ogólnej wiedzy?

Bo to rozległy temat i poziomów cache może być od pyty. Weź sobie jakas implementację cache i poczytaj początek dokumentacji. Potem skocz do następnej, potem do dokumentacji jakiegoś CDN itd...
@annotate bardzo ogólna wiedza jest mi potrzebna. Zarządzam produktem. Jednym z obszarów jest IT, który osobiście i hobbystycznie lubię najbardziej, więc często w tych tematach się "doszkalam".

Jeśli możesz coś podrzucić to z góry dzięki
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wyrelworelowany: cache aplikacji internetowych to temat rzeka, serio nie da się tego "ogólnie" wytłumaczyć. Każdy z poziomów tak aplikacji, serwerów jak i platform może mieć własne mechanizmy cache (i zapewne w Twoim projekcie ma), następnie nasz jeszcze warstwę cache infrastruktury a następnie providera. A to tylko wierzchołek góry lodowej...
@Wyrelworelowany: A po co product managerowi wiedza jak działa cache i jakie są jego rodzaje? Spytaj się zespołu, który rozwija produkt. Nikt lepiej ci tego nie wytłumaczy niż osoba techniczna i oni najlepiej będą wiedzieć jaki cache potrzebują.

No chyba że jesteś tym typem managera, który naczyta się głupot bez zrozumienia i potem mówi osobom technicznym czego użyć :D
@markaron Mati, mam 16+ lat doświadczenia w pracy z ludźmi z IT oraz ogólnie pojętych mediów internetowych. Są trzy rodzaje osób, które mówią specjalistom co mają robić: ich przełożeni (branżowi), osoby które mają kasę oraz idioci. Nie jestem żadną z nich, choć kasę wydaję, ale nie swoją ;)

To jak już pożartowaliśmy to: nie szukam dobrych rad jak zarządzać produktem. No chyba, że rekrutujesz to możemy pogadać ;) Szukam wiedzy. Potrafię ją
@Wyrelworelowany: Lubię jak ktoś w odpowiedzi na zarzut nie odnosi się do niego merytorycznie tylko zaczyna od tego ile lat to on już nie pracuje w IT i czego nie robił jakby to miało jakąś wartość. Można programować 10 lat i być z wiedzą daleko w tyle za osobami z 4 czy 5 letnim doświadczeniem, ale to powinieneś wiedzieć.

Co do meritum to mam nadzieję, że jako product manager nie podejmujesz
@Wyrelworelowany: Jeśli chodzi o ISP to zasadniczo mechanizmy cache nie są już używane od 2 dekad. W dobie GPRSu i wczesnego 3G używany transparent-proxy do kompresowania danych w locie w szczególności obrazków tak żeby pożerało to mniej zasobów.
@markaron Misiu kolorowy, na moje pytanie o "kesz" udzielasz mi do dobrych rad jak być wspaniałym PdM bo Ty wiesz jacy oni są źli i głupi w swych decyzjach. Więc ci grzecznie wyjaśniam, że mam sporo doświadczenia w tym temacie. Powinieneś wiedzieć, że przywoływanie przypadków skrajnych, dla obsłużenia swoich argumentów jest zabiegiem słabym. Staż pracy w większości wypadków jest powiązane z ilością zdobytej wiedzy i umiejętności. Ja wiem, że wykopki uwielbiają zbijać
@Wyrelworelowany: Jeśli chodzi o ISP to zasadniczo mechanizmy cache nie są już używane od 2 dekad. W dobie GPRSu i wczesnego 3G używany transparent-proxy do kompresowania danych w locie w szczególności obrazków tak żeby pożerało to mniej zasobów.


@brokenik OK, to muszę jednak zgłębić temat bo to ciekawsze niż sądziłem. Głównie to interesuje mnie kwestia tego, jakimi prawami rządzi się pobranie najnowszej wersji serwisu, a nie tej "skeszowanej".
@Wyrelworelowany: Nie odpowiedziałem, bo byłem ciekaw po co product managerowi informacja o tym jakie są rodzaje cache i jak działają. Teraz już wiem :)

Na koniec. Pracuję z Delivery Architectami i Product Managerami i wiem, że są zarówno ci głupi i ci mądrzy. Nie wiem w jaki sposób uogólniłeś moją wypowiedź na wszystkie osoby pełniące te stanowiska, że wszystkich uważam za głupich ale ok.
Głównie to interesuje mnie kwestia tego, jakimi prawami rządzi się pobranie najnowszej wersji serwisu, a nie tej "skeszowanej".


@Wyrelworelowany: keszuje się statyczne strony, po stronie serwisu po każdej zmianie generuje się statyczne strony które mogą być keszowane, określa się na jak dlugo mogą być keszowane (nagłówki http o tym mówią) ale można wymusić zawsze aby CDN przeładował zawartość po update strony.