Wpis z mikrobloga

Trafiłem na oferte firmy która stawia warunek bycia aktywnym płatnikiem VAT. Obecnie kwalifikuje sie na zwolnienie z VATu które przekroczyłbym w odległej przyszłości, jednak nowa firma nie chce zawierać umowy z kimś spoza białej listy VAT. Biuro rachunkowe ostrzega mnie że obecnie mi sie to nie opłaca, ale mam wrażenie że jeżeli kontrahentem jest duży klient to ma w poważaniu ten VAT bo go sobie go gdzieś odlicza. Jak u was to wyglada? Jestescie zarejestrowani do VATu czy dygacie przed paniami Basiami z US?
#jdg #b2b #dzialalnoscgospodarcza #programista15k
  • 11
@Longinus69: Płatnikiem VAT nie opłaca się być kiedy Twój klient zapłaconego vatu odzyskać nie może - czyli jest osobą prywatna albo firmą nie będąca płatnikiem VAT. Wytedy koszty Twojej usługi są dla niego droższe niż programisty, który vatowcem nie jest(przy tej samej stawce netto).

W przypadku pracodawcy będącym płatnikiem VAT, kasa na VAT do niego wroci, tak jak w przypadku kiedy Ty jako vatowiec kupujesz coś na firmę i VAT dostajesz
@Wychwalany: ale niech księgowa weźmie dwukrotnie więcej - zamiast 300 - 600.

To ile ten programista zarabia, żeby nie zarobił dodatkowych 300 na księgową?
Tym bardziej że: OP podkreśla że to tłusty klient, dwa, księgowa nie weźmie dwukrotnie więcej tylko 100-150 więcej.
@Longinus69: od zawsze jestem vatowcem, tak jak wyżej napisali, jak robisz tylko dla firm to idź w vat, nic nie stracisz a tylko kilka zł zyskasz, bo vat odliczysz chociażby od abonamentu telefonicznego, internetu itp... jak pokombinujesz to ewentualna podwyżka u księgowej się zniweluje, no chyba że nie masz żadnych kosztów, tylko po co wtedy byś miał firmę...