Wpis z mikrobloga

  • 1
W mieszkaniu po dziadkach mam stara kuchenkę gazową. Planuję ją wymienić na nową, również gazowa. Jakie elementy są niezbędne aby ją prawidłowo podłączyć?
Wiem, że wężyk do podłączenia gazu, ale czy coś jeszcze?
Media expert ma w pakiecie podłączenie całości, jednak oczekują, że będę miał do tego niezbędne elementy, i boje się, że czegoś mi zabraknie

#kuchnia #remontujzwykopem #kuchenka #remont
  • 13
  • Odpowiedz
@Azzl: używasz tego gazu do czegoś więcej?
Jakie masz przyłącze elektryczne w mieszkaniu.

W dzisiejszych czasach, przy normalnym użytkowaniu, użytkowanie kuchni elektrycznej wychodzi taniej niż gazu. Zobacz ile masz rachunku i ile możesz dołożyć do prądu.
  • Odpowiedz
W dzisiejszych czasach, przy normalnym użytkowaniu, użytkowanie kuchni elektrycznej wychodzi taniej niż gazu. Zobacz ile masz rachunku i ile możesz dołożyć do prądu.


@Bad_Wolf: Wytłumaczysz czemu kuchenka elektryczna wychodzi taniej w użytkowaniu?
  • Odpowiedz
@robertx: bo jak nie użytkujesz gazu do niczego innego odpada pierdyliad opłat stałych które trzeba płacić co miesiąc.

Poza tym sprawność kuchenki gazowej to ok 50% tej elektrycznej. Przy gazie połowa energii idzie w powietrze.
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf: Nawet przy sprawności 50% kuchenka gazowa będzie gotowała taniej niż elektryczna, pozostaje faktycznie kwestia opłat stałych i tego kto ile gotuje. Jak mało się gotuje to faktycznie gazowej nie ma co trzymać
  • Odpowiedz
@robertx: przepalałem 2-3m3 gazu plus 35zł opłat co miesiąc ok40zł
elektryczna nie jest w stanie tego przegrzać

inaczej sprawa wygląda przy tym jak gazu używasz do grzania, wtedy opłaty stałe i tak masz

3m3 to 33kWh, nawet licząc 1:1 oraz cenę po 1zł za kWh jest taniej. Realnie rachunek wzrósł ok 20zł.
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf: m3 gazu kosztuje 1.83 zł, przy sprawności kuchenki 50% mamy za to 5.5 kWh. Czyli 1kwh to koszt 35 groszy.

Kuchenką elektryczną przy sprawności 100% 1 kWh kosztuje nas tyle co 1 kWh prądu, około 75 groszy
  • Odpowiedz
@robertx: a dolicz wszystkie opłaty stałe( ͡° ͜ʖ ͡°)
40zł:15(30kWh*50%) = ~2,5zł

2,5zł>0,75zł jakbym nie liczył

tak jak pisałem, w normalnym domu używanie gazu tylko do gotowania jest nieopłacalne
  • Odpowiedz
Czyli wszystko rozbija się o opłaty stałe


@robertx: tak

to ile kto gotuje


@robertx: musiałbyś robić to chyba zawodowo.

bo przy wyższym zużyciu gaz już będzie bardziej opłacalny


@robertx: czyli musiałbyś przepalać >10m3 na gotowanie miesięcznie aby wyjść na plus. To raczej niewykonalne.
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf: 10m3 to 50 kWh na kuchence gazowej. 50 kWh to jakieś 500l wrzątku, wychodzi jakieś 16 litrów na dzień. Do zrobienia przez większą rodzinę, jakieś zupy, gotowanie rosołu przez parę godzin itp.

Ale osobiście i tak bym wolał elektryczną i dołożyć fotowoltaikę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
16 litrów na dzień. Do zrobienia przez większą rodzinę, jakieś zupy, gotowanie rosołu przez parę godzin itp.


@robertx: 16l po ~500ml (przeciętny talerz) porcja to 30 porcji zupy. Dzień w dzień. Nawet jak zbijesz na pół to dalej abstrakcja a nie użytek normalny w domu.
Ładna rodzinka( ͡° ͜ʖ ͡°)

Profesjonalna kuchnia, tak. Dom nie.
  • Odpowiedz