Wpis z mikrobloga

Cześć
Dostałem od pracodawcy 40 dniowy okres wypowiedzenia na ZLECENIU.
Nie ukrywam, że jestem poirytowany tym faktem, ponieważ wcześniej miałem 14 dni, ale podpisać musiałem. Przyspieszy to oczywiście mój proces szukania nowej pracy.

Mam zaległy urlop około 20 dni, dodatkowo teraz z nowej umowy przysługuje mi 12 dni, które wskakuje mi do tej puli. Czy będę mogę złożyć wniosek o urlop na 32 dni, a po akceptacji przesłać wypowiedzenie?

#praca #pracbaza #prawo #prawopracy
  • 14
@Adolf_Cartman: No to tak: technicznie rzecz biorąc jak najbardziej możesz tak zrobić, ale pamiętaj, że pracodawca ma prawo ściągnąć Cię z urlopu (tym bardziej w takiej sytuacji), więc tak czy inaczej jesteś trochę na jego łasce (chyba, że weźmiesz L4).
Może spróbuj się dogadać z pracodawcą że odchodzisz i chcesz wykorzystać cały urlop? Zwykle pracodawca zgadza się na takie rozwiązanie (jeśli nie wykorzystasz urlopu to powinien Ci za niego zapłacić)
pracodawca ma prawo ściągnąć Cię z urlopu


@getresh: to prawda, tak stanowi kodeks pracy, tylko, że on nie ma pracodawcy i nie podlega kodeksowi pracy ¯\_(ツ)_/¯

@Adolf_Cartman: na zleceniu nie ma czegoś takiego jak okres wypowiedzenia, - bo ty sam decydujesz, w jakie dni wykonujesz zlecenie
@SolarisYob: Z drugiej strony korzysta z urlopu, skoro urlop nie jest regulowany kodeksem pracy to jak na moje nie jest regulowany wcale (i w takim razie pracodawca może go ściągnąć), ale mogę się mylić oczywiscie
@getresh: jeszcze raz: on NIE MA pracodawcy, tylko zleceniodawcę

i nie ma żadnej prawnej możliwości go "ściągnąć z urlopu", bo patrz punkt drugi - ty sam decydujesz, w jakie dni wykonujesz zlecenie
@SolarisYob: To jak wygląda w takim przypadku urlop?
Dni w które wykonuje zlecenie mogą być określone w umowie (tak jak określili okres wypowiedzenia) i jak każda umowa jest wiążąca.
Zarówno urlop jak i wypowiedzenie będą działać na takich zasadach jakie są zapisane w umowie
@SolarisYob: @getresh: sprawa wygląda tak, że na pierwszej umowie jak przyszedłem, która była na 3 miesiące mieliśmy 12 dni urlopu. Nikt o tym nie myślał, bo jednak do środowiska IT trzeba się wdrożyć, a i była zima. Dodatkowo dziwnie pracujemy, bo tylko 13 dni w miesiącu.

Podpisaliśmy kolejną na 6 miesięcy i okazało się, że poprzedni urlop po prostu zabrali, więc zrobiłem burdę na mailach. Przyłączyli się też inni i
@Adolf_Cartman: Ja dalej zachęcam do dogadania się z pracodawcą, a jeśli będzie chciał Cię zrobić w #!$%@? to lecisz z nim na ostro, zaczynasz od L4, przy okazji ogarniasz sąd pracy przy okazji widać, że macie zgrany zespół, więc może też ktoś będzie chciał Januszowi #!$%@?ć
Czy będę mogę złożyć wniosek o urlop na 32 dni, a po akceptacji przesłać wypowiedzenie?


@Adolf_Cartman: na zleceniu nir obowiązuje kodeks pracy tylko to co sobie ustalisz ze zlecenoodawcą.

na zleceniu nie ma czegoś takiego jak okres wypowiedzenia


@SolarisYob: jest jeśli strony to zawrą w umowie