Wpis z mikrobloga

#berlin #niemcy

Mam renault megane III 2014 1.5 dci (diesel) . Wybieram się do Berlina jutro. Mogę wjechać do miasta z zieloną naklejką klasy 4. czy powinienem zostawić samochód na jakimś parkingu park&ride poza eko strefą? Jedne strony piszą, że można wjechać do Berlina mając normę euro 4, inne że euro 6...
Jak to w końcu wygląda?
  • 23
@sars_cov_2: Nie szkodzi, diesle od bodaj 2006 roku wszystkie maja Euro4+, benzyna jakos od polowy lat '90 :) Euro 6 wymagane jest zdaje sie na 8 ulicach albo ich kawalkach. Musisz wygooglac gdzie. Cala reszta umweltzone stoi przed Toba otworem. W razie co mandat to 20€ jak wjedziesz w niebieska strefe. No i musza Cie zlapac a kontrole sa mega sporadyczne.
@sars_cov_2: Tu masz liste miejsc gdzie nie wjedziesz:

In Berlin gilt seit Juli 2019 ist ein Diesel-Fahrverbot für Diesel-Kfz bis zur der Abgasnorm Euro 5/V auf folgenden Streckenabschnitten und Straßen:
auf der Leipziger Straße
zwischen der Ostseite des Leipziger Platzes und Charlottenstraße
auf der Straße Alt-Moabit
zwischen Köpenicker Straße und Holzmarktstraße
auf der Hermannstraße
zwischen Bugenhagenstraße und Turmstraße
auf der Silbersteinstraße
zwischen Karl-Marx-Straße und Hermannstraße
Widze ze nawet mniej miejsc bo
@Hertha co byś poleciła, szukać gdzieś darmowego parkingu w Berlinie, czy lepiej zostawić poza strefą na obrzeżach miasta? A może są jakieś płatne w mieście na 24h w dobrej cenie?
@sars_cov_2: Bierz bilet za 9€ na caly sierpien, autem stan gdzies nieopodal SBahn/UBahn. Skoro nie nocujesz to o auto nie musisz sie martwic :) Stanelabym na P+R - Grünau S-Bahn i w 20 minut bedziesz w centrum SBahnem, ten parking jest za free i nie powinno byc problemu z miejscem

P+R Grünau S-Bahn
Adlergestell 553
Treptow-Köpenick
12527 Berlin
@sars_cov_2: dokladnie tak, on jest poza strefami wszelakimi. Bo Berlinie najlatwiej poruszac sie komunikacja. Autem zawsze mnie wkurza jak gdzies musze jechac i szukac miejsca parkingowego.
@Hertha a wiesz może jak wygląda podróż komunikacją miejską z małym psem? Musi mieć jakiś osobny bilet lub kaganiec? Chodzi mi o ten Sbahn i wszelaką komunikację miejską
@sars_cov_2: Wiesz co, tak mysle jeszczem, lepiej dla Ciebie stanac an P+R - Altglienicke S-Bahn
Am Seegraben
12524 Berlin Altglienicke
Stamtad masz bez przesiadek S9 ktore jedzie przez sam srodek Berlina od wschodu do zachodu :)
Tez jest za free i jest nieopodal tego powyzszego.
Co do psow to zasada jest taka, ze male psy, w transporterach, torebkach jezdza za free, wieksze psy potrzebuja bilet znizkowy (jak dziecko szkolne), taki bilet
@sars_cov_2: Albo jeszcze inna opcja z psem, jesli jest wiekszy niz 'kieszonkowiec'. Kup bilet 24h na strefe AB za 8,80€ i mozesz psa ze soba zabrac wtedy bez dodatkowych kosztow. Ale wtedy nie wyjezdzaj za strefe AB (poza Berlin), no do Poczdamu. W jeden dzien i tak sie nie wyrobisz :D Bilet dobowy na ABC kosztuje 10,00€
@sars_cov_2:
A - strefa wewnatrz Ringu (pokrywa sie ze strefa ekologiczna)
B - wszystko co jest w Berlinie ale nie jest strefa A
C - wszystko poza berlinem dokad dojezdza komunikacja miejska (np Poczdam lub lotnisko BER)

Jak masz jakies pytania to pisz :) Jutro ma byc fajna pogoda w Berlinie to dobry dzien wybrales na zwiedzanie

EDIT: zainstaluj sobie na telefonie BVG Fahrinfo: Routeplaner. Sporo ulatwia zycie :) Od biedy
@Hertha

P+R Grünau S-Bahn

Adlergestell 553

Obawiam się, że dalej będzie potrzebna Feinstaubplakette (Grüne Umweltplakette).

Poza wyznaczonymi ulicami, auto nie musi spełniać EUR 6, ale dalej jest to Umweltzone z 4 minimum, która musi być po prostu potwierdzona.

@sars_cov_2
@kurczakos1: Generalnie ten przepis jest jak najbardziej na miejscu i ma sens. Wywala smrodzicieli z miejsc gdzie najwiecej ludzi mieszka, jest najwiekszy ruch (=korki). Dodaj do tego regularne MYCIE ulic i niezabudowane 'kanaly wentylacyjne', w wyniku masz bardzo przyzwoite powietrze nawet w srodku zimy i centrum miasta :)
Jak juz przy temacie jestem to w Polsce bywam czesto w Krakowie i jestem chora jak widze co lezy na asfalcie przy kraweznikach
@Hertha Nie no, rozumiem sens wyrzucenia smrodów jak najdalej za centrum. Sam brałem dwa lata temu auto z EUR 6, żeby mieć spokój na trochę. Co do Krakowa i Berlina to chyba jednak dwie różne lokalizacje topograficzne plus być może łatwiej było to ogarnąć po '45 przy odbudowywaniu. ( ͡º ͜ʖ͡º) Jeśli chodzi o gospodarkę komunalną i zarządzanie, to pewnie jest parę milionów euro do dyspozycji. Tak