Wpis z mikrobloga

cześć! może od Was zasięgnę informacji bo jest dużo sprzecznych opinii w necie.

Chciałbym prostą krótkofalówkę z dobrym zasięgiem w górach / lesie / w skałach / na rowerze. (wiem, mocne wymogi dla fal radiowych)

no i pytanie, czy te wszystkie krótkowalówki 'nieprofesjonalne' na zasięgu Private cośtam cośtam. w ogóle mają sens i rozróżnienie między modelami, czy wszystkie to gówno i nie ma znaczenia jaki model?

zamówiłem T62 Motorola bo miałem w mega niskiej cenie z kodem na amazonie za 62 zł więc sprawdzę je jutro.
Ale czy jest w ogóle coś innego w cenie np. 400 zł za zestaw które na prawdę osiągnie 10km w polu, lub 2 km w mieście?
czy to już trzeba mieć radio z licencją i mocą np. 5W? xD

#krotkofalarstwo
  • 11
@ShpxLbh: ta motorolka jest zajebista, mimo że na pierwszy rzut oka może wyglądać jak zabawka (bo jest mała, ale zajebiście wykonana).

PMRki jeśli są legalne, to właściwie nie różnią się zbytnio. Wszystkie muszą mieć wbudowaną antenę i 0.5W. Jakieś baofengi mają to w dupie i pozwalają siać na więcej i mają wymienne anteny. Mam boafenga malutkiego, który potrafi nadawać na 2W, ale efekty są dużo lepsze w 0.5W motoroli...

10km to
@annotate: o i super post, dziękuję za wyjasnienie. Te Boatengi są obrzydliwe xD stąd wziąłem motorolę bo własnie tak myślałem że skoro ten PMR musi mieć 0.5W każdy to żadna inna motorola nie będzie miała różnicy w zasięgu.. więc trzeba brać pod uwagę zawsze gorszy zasięg w różnym terenie. A takie stacje przenosne CB to np. jakie modele i jaki koszt mniej więcej jest tego? tak z ciekawości pytam bo raczej
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ShpxLbh: na CB nie ma licencji. Musisz tylko trzymać się częstotliwości polskich.
Reczniakow CB nie ma dużo. Jest Alan 42cośtam, jest President Randy 3... Kosztują tak 800-1200.

Przenosne CB to nie ręczniak, dalej będzie cegłą z oddzielnym akumulatorem :p

Tak, sprawdzają. Jak jesteś natrętem albo pchasz się w zastrzeżone częstotliwości to szybko znajdą. Ale ze nadajesz mocniej niż wolno na PMR raczej nikt się nie zainteresuje.
@ShpxLbh: Nic co jest legalne nie będzie mocniejsze od tych motorolek.
Tu wchodzą po prostu normy.
Baofengi też nie koniecznie dadzą wiele lepszy efekt.
Bardzo wiele zależy od terenu i z reguły jest tak że wychodząc na pagórek i mając antenę 10m wyżej zyskasz więcej niż dokładając kilka watów mocy.
Trzymanie anten pionowo w obu radiach też bardzo pomaga (technicznie to ich trzymanie w innych polaryzacjach bardzo przeszkadza ale to na
@Rosly: prawda, ale trzeba by mieć na to licencję, podobno można cos kupić na 158mhz razem z radiami, inne metody są mnie lub bardziej nielegalne a jako krótkofalowiec musze się temu sprzeciwić :)