Wpis z mikrobloga

Nigdy więcej pociągu.

Nigdy więcej pociągu.

Nigdy więcej pociągu.


I o jest nierealne, niemożliwe, abstrakcyjne. Jeżdżę srednio co półtora miesiąca na trasie #wroclaw - #szczecin/Świnoujście od ok 15 lat. W tym roku zaliczyłem chyba tylko 1 (słownie jedną) udana podróż. Tak to wieczne opóźnienia, uciekające przesiadki, brak informacji, kłamstwa, bezradność, bezsilność i wszystko to w zamian za coraz droższe bilety.

Przeżyłem już zagubiony wagon na stacji początkowej, 3h opóźnienia na starcie z niejasnych przyczyn, dezinformację i pociągi widno w czasie huraganów, a dziś z kolei w prezencie 300 km objazd i minimum 5h opóźnienia (czyli o ponad 100% więcej niż planowo), bo wypadek i uszkodzenie trakcji i #intercity wymyśliło sobie objazd. Z Rzepin do Szczecina przez Poznań.

I można tłumaczyć, że to nie wina pkpu. Można. Tylko jest kilka ale:

1. Istnieją przecież lokomotywy spalinowe.
2. Istnieją autobusy.
3. Istnieją telefony i komunikacja. Wypadek wydarzył się o godz. 15. Mój pociąg zaczynał trasę o SIEDEMNASTEJ DZIEWIĘTNAŚCIE. Nie podano ŻADNEJ informacji. A spokojnie mogłem przełożyć swój wyjazd.

Ta firma wozi ludzi od dziesięcioleci i nadal jest SKRAJNIE nieprzygotowana na wypadki losowe, które zdarzają im się NONSTOP.

Brak mi słów. Chyba nawet nasz rząd nie jest aż tak niekompetentny, jak #pkp #intercity

#kolej #zalesie #gorzkiezale #polska
  • 32
via Wykop Mobilny (Android)
  • 12
@sasik520: Panie w UK podobnie, pol roku temu pociag do blackpool zatrzymal sie w preston i polecial z glosnikow komunikat ze dalej nie jedzie, na stacji nikt nic nie wie czy beda w ogole jakies nastepne pociagi czy nie bedzie, radz sobie sam, dzisiaj moj pociag co zaczal trase 15 mil wczesniej zdazyl zrobic opoznienie 15 minut, a na ekranach sie sypaly opoznienia godzinne albo odwolane pociagi. A jeszcze innym razem
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sasik520: czemu twoim kontr argumentem jest to że istnieją samochody i pociągi A sam się tłuczesz pociągiem? To idź na ten autobus a nie marudzisz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sasik520: ostatnio byłem nad morzem i wybrałem się SKM z Rumi do Gdańska. Nie dość, że bilet tak drogi, że 3 osobowej rodzinie bardziej opłaca się jechać samochodem to jeszcze na takie krótkiej trasie prawie 5min opóźnienia (,) już nie wspomnę o starych wagonach...
czemu twoim kontr argumentem jest to że istnieją samochody i pociągi


@Canova: temu, że pkp, jako duża firma, powinien być przygotowany i albo mieć autobusy awaryjne, albo być z kimś dogadany.

Tymczasem ludzie z Rzepin żeby dojechać do Kostrzyna (rzut beretem) milusieli czekać 2h na komunikację zastępczą.

A wymyślony przez IC objazd zajął ostatecznie dodatkowe 6h - w środku nocy, pociąg miał dotrzeć do Szczecina po 22 a dotarł po 4.
@sasik520: > temu, że pkp, jako duża firma, powinien być przygotowany i albo mieć autobusy awaryjne, albo być z kimś dogadany.

W jaki sposób przygotowany?

Gdzie te awaryjne autobusy miały by czekać na wezwanie, kto by nimi jeździł/stał w oczekiwaniu i kto by za to wszystko zapłacił?
@sasik520: Ja w tym tygodniu na trasie Lublin - Wrocław miałem opóźnienie 3h. Jak już byłem w pociągu. Pasażerowie dostali za to butelkę wody, ale na trasie przecinającej 5 województw nie było warsa, więc tak sobie spędziłem podróż. ¯\_(ツ)_/¯
@sasik520:
Akurat dla PKP opóźnienia mogą przynosić dodatkowe zyski. W końcu pasażer, spędzając więcej czasu na dworcu, może wydać na nim więcej pieniędzy (a dworce należą do PKP, która nie zajmuje się przewozami).
A co do objazdów, to wyznacza je zarządca infrastruktury, czyli PKP PLK (to osobna firma, a PKP ma w niej 13,6% udziałów). Przewoźnik, czyli np PKP Intercity (to też osobna firma od PKP, choć tu PKP ma 100%
A jako pasażer polecam zapamiętać złotą zasadę. Kupujesz bilet z miejscowości A do miejscowości B (nie ma znaczenia czy bezpośrednio, czy z przesiadkami) i obowiązkiem przewoźnika jest cię tam dowieść. W razie nieprzewidywanych okoliczności przewoźnik ma obowiązek zapewnić transport alternatywny, a gdy to jest niemożliwe w danym dniu, zapewnić zakwaterowanie, posiłek w hotelu oraz dojazd z/do dworca/stacji.


@pcela: wiem, tylko że pkp bynie dowiozło - ale na 5. rano zamiast na
@pcela: Do póki PKP praktycznie w ogóle nie musi płacić za opóźnienia, a nawet jeżeli to są jakieś grosze to największym kosztem są nadgodziny dla kolejarzy, dworce maja bieda infrastukturę tylko duże miasta maja coś więcej niż kiosk
@sasik520:
Nie wszystkie przewozowe pasażerskie spółki kolejowe wywodzą się od PKP (są to obecnie PKP Intercity, PKP SKM, PolRegio i WKD, ale w dwóch ostatnich PKP nie ma udziałów). Pozostali przewoźnicy to firmy powstałe samodzielnie, bez jakichkolwiek powiązań z PKP.
A wobec pasażera odpowiada przewoźnik, a nie PKP.