Wpis z mikrobloga

Rozwala mnie mówienie, że nie ma co się porównywać do Węgier. Kurła, najbardziej podobny politycznie i gospodarczo kraj w regionie, ale nie porównujmy. XD Węgrzy podnieśli stopę do 10,75% i zacieśniają politykę fiskalną nie dlatego, że tak im wyszło z rzutu kośćmi, tylko chcą ratować kraj przed katastrofą. Tylko oni są już po wyborach, a my nie. Oni podjęli intensywną terapię, a nam za rok to zostanie już tylko reanimowanie trupa.

#nieruchomosci #gielda #ekonomia #gospodarka #wegry
  • 38
@golomb13 mają tą samą politykę fiskalną co Francja.
Chcę tylko napisać że to nie rynki fiskalne, fiducjarne, dłużne są źródłem inflacji, i zmiany na nich oczywiście jakoś wpłyną ogólnie na zjawisko inflacji, ale w bardzo ograniczonym zakresie i nieadekwatnych do tego wpływu kosztach społecznych.

Dalej, myślę że longterm i Polska i Węgry i Estonia i Słowacja i każdy kraj który ma obecnie wysoką inflację(z Turcją włącznie) na tym zyska/będzie beneficjentem tej sytuacji.
@golomb13 z dużym prawdopodobieństwem bez tej hiperinflacji cały naród stałby się gatunkiem zagrożonym, jeżeli oczywiście nie byliby w stanie egzystować w izolacji...a te 3 kraje powyżej nie są.
@mickpl Przecież aktualnie podnoszenie stóp zbytnio nic już nie da, inflacja i tak wyskoczy, bo ceny energii od początku roku będą szaleć. Podniesienie stóp zatrzyma wzrost cen gazu/węgla na świecie? Po co dobijać do końca kredytobiorców? Kredyty i tak już leżą.
Napiszesz o walucie? No już widzę, jak ktoś z zagranicy zostawi złotówkę, jak stopy mogą dobić gospodarkę do końca.
Jedyna droga to ograniczenie socjalu.
@Corona_Beerus: @golomb13: @Magma1:
No to tak, jak mamy hiperinflacje to jest ku temu zazwyczaj jakiś powód.
I jeszcze trzeba określić czy gorszym jest żeby w kraju zbiednieli wszyscy(nierównomiernie, bo kto był bogaty ten przestanie), czy żeby spora część ludzi nie miała środków w ogóle i cierpiała głód i z powodu głodu umierała(tak wiem, lewactwo, socjalizm i w ogóle komuna).

Dalej są 3 rzeczy:
a) Zapewnienie swobodnego przepływu kapitału
b)
@OjciecPracz: Nie no inflacja to zawsze jakiś czynnik najlepiej zewnętrzy a nie działanie lokalnych polityków. Poza tym kryzys deflacyjny trwa krócej niż inflacyjny i oczyszcza rynek ze źle ulokowanych środków jak firmy zombie oraz hazardzistów-inwestorów (przelewarowanie). Powstają nowe luki rynkowe i nowe bardziej innowacyjne firmy. A inflacja przechodząca w hiperinflacje to taka degrengolada ciągnąca się nawet dekadami, rzeczywiście super sprawa.