Wpis z mikrobloga

@erni13: Kurde, to juz chyba setna dyskusja o cenach. Az kusi mnie zrobic porownanie. Powiedzmy zwykle zakupy na dwa wolne dni.
W sumie najblizej mam kolejno rewe i stokrotke, z wlasnymi "miesnymi"
Ciezko bedzie odniesc niektore rzecy jak pieczywo czy piwo wiec postaram sie wybrac produkty podobnej klasy, bez promocji. A piwo wybiore uniwersalnie - czeskie.
Ciekawe jaka roznice zrobia rzeczy tansze w DE jak redbulle czy cos slodkiego, a jaka
@NexciaK: też właśnie planuję, tylko dorzucę do tego koszt utrzymania auta(podatek, standardowe naprawy, paliwo), fryzjera, ogrodnika, Pana od pieca, dentystę, itp. ceny utrzymania domu(gaz, prąd, kominiarz, ewentualne naprawy), oraz parę przykładów niestandardowych usług. Część już mam w exel-u, oczywiście jak to wykop źródła(rachunki kosztorysy itp.) też. Między innymi chce porównać z rokiem 2020, styczen/luty 2022 i po podwyżce minimalnej grudzień/styczeń 2022/2023.
@Haddi: Porownania z rokiem 2020 nawet nie chce czytac bo szkoda sie #!$%@? ;p
Widze ze Twoja bedzie bardziej dokladna, ale sporo osob nie mieszka tu na stale.
Ja chce tylko sprawdzic jak ma sie to do samych zakupow, bo zarowno w PL jak i w DE ten hajs szybko ucieka ;p
@NexciaK: ja mieszkam tutaj dość długo, ale do Polski kilka razy do roku zajeżdżam/latam. Właśnie mi chodzi o konkret który będzie można wszędzie wrzucić rozmawiając o temacie "bogactwa" na zachodzie. Mój teść w pl uważa że wydatki na samo jedzenie(w tej chwili 5800zł, w trakcie rozmowy było ok 5k zł) to normalne, tylko to nie on zarządza pieniędzmi i trochę popiera PiS(żaden zatwardziały wyborca). Chcę nieco zobrazować ceny i koszty.
@Norek00: powiem ci tak-nie porównuj zarobków w ten sposób-dlaczego porównujesz 85% średniej niemieckiej pensji do niemal naszej najniższej krajowej?
Polak zarabia dwa razy więcej jednostek na tym samym stanowisku-Jeżelu Niemiec zarabia 2500 euro to Polak będzie na identycznym stanowisku zarabiał 5000.Kasjerka zarabia w Niemczech 1750 jednostek,w Polsce 3500.Lekarz zarabia tam 4000 jednostek,w Polsce 8000 jednostek.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pracze-odrzenskie: Jak lecimy po najniższych krajowych, to 2350Pln a 1750 Euro i tak robi dużą różnicę, w Niemczech za te pieniądze da się przeżyć i pozwolić sobie na wyjazdy (mówię na swoim przykładzie 2 lata temu), a w Polsce? Ciotka, kasjerka mówi, że ciężko jest wyżyć od pierwszego do ostatniego
@Haddi: @NexciaK: @Haddi: W tak razie POTĘŻNA prośba do was.Zróbcie zakupy podstawowych produktów czyli:
-wody
-mleka W KARTONIE UHT 3,2%
-najtańszego marketowego chleba
-fileta z kurczaka paczkowanego
-wolowiny zrazowej paczkowanej
-jaj L Z CHOWU KLATKOWEGO!
-pomidorow
-sałaty
-ogórków
-jablek(dlaczego w Niemczech są tak strasznie drogie jabłka? Nie może sobie szwabski Lidl zamówić 5 tirów jabłek od polskiego rolnika po 20 eurocentów/kg?)
-gruszek
-bananow
-pomaranczy
-masla
-śmietany 18%
-szynki NA
@pracze-odrzenskie: Kto porownuje najtansze mleko do laciatego? W zadnym kraju nie uznaje najtanszych rzeczy.
Te porownanie koszyka na dwa dni bedzie z tego co ja zjem przez dwa wolne dni. Tzn zrobie takie same menu. Czyli jak bede mial na obiad kotleciki z kurczaka w DE, to to samo zrobie w PL. Jak kupie redbulla na rano w DE to kupie i w PL. Jak kupie 4 piwa w DE to
@pracze-odrzenskie: To jest odpowiednik polskiego TAK. I sa, a przynajmniej widzialem ich rzeczy w polsce. Generalnie tna na jakosci, bo cudow nie ma.
Moga miec zastosowanie jak smak nie ma znaczenia. Przykladowo mozna smialo rzucic sobie ich szynke na tosta, ale raczej nie zrobilbym sobie z tego normalnej kanapki ;p