Wpis z mikrobloga

Hej, zna ktoś z was może dentystę / endodonte w Polsce który używa lasera zamiast wiertła i podjąłby się powtórnego leczenia kanałowego z jego użyciem? Jeżeli nie można całkowicie zrobić tego laserem to może hybrydowo żeby jak najmniej wiercić?

Cierpię na Tinnitus / Szumy Uszne i niestety moje uszy nie wytrzymają tak długiego wiercenia bez trwałego uszczerbku na zdrowiu, nie chodzi o tymczasowy ból czy dyskomfort (chociaż wiadomo że jest) a o to że jest to ryzykowanie graniczące z pewnością że dojdzie do kolejnego trwałego pogorszenia, dojdą mi na stałe nowe dźwięki, stare się pogorszą i będą głośniejsze. Progresja tej choroby jest wtedy kiedy jest hałas który ma szanse popsuć Ci dalej słuch a niestety dentysta z długim wierceniem takim hałasem jest. Priorytetem na całe życie jest dawać temu jak najmniej szans na pogorszenie.

Znalazłem historie osoby z UK na forum osób z moją chorobą, robiła całą kanałówkę laserem i skończyło się to pomyślnie dlatego zacząłem szukać denstysty/endodonty który by się tego podjął w Polsce. W moim przypadku jest to powtórna kanałówka na tym zębie także jest on już martwy.

Nie czuje na ten moment żadnego bólu czy dolegliwości jednakże gdy robiłem RTG do usunięcia ósemki to przy okazji objawiły się zmiany na wierzchołku korzenia siódemki (nie obok tej 8 ale to nie ma akurat tutaj raczej większego znaczenia). Jeszcze będę to konsultował z dentystą ale chirurg szczękowy który zajmował się ósemką już mówił mi patrząc na to zdjęcie że zapowiada się powtórne leczenie kanałowe.

Jeżeli dobrze pamiętam ten ząb miał już dwie kanałówki, to by była trzecia ale nie dam sobie ręki uciąć bo po drugiej stronie mam też drugą pokanałową siódemkę i nie bardzo pamiętam która miała reendo.

Głupio by mi było usuwać zęba zamiast go ratować gdy nie daje żadnych innych odczuwalnych dolegliwości prócz tego że powrócił stan zapalny przy wierzchołku korzenia jednakże przede wszystkim nie mogę dopuścić do pogorszenia choroby. Krótkie wypełnienia jeszcze jakoś wytrzymuje z przerwami ale tutaj wiadomo że będzie to trwało znacznie dłużej i głębiej. Moim ostatnim pomysłem jest spróbowanie z laserem.

Wyprzedzając pytania, przy wiertle żadnych stoperów i podobnych nie można i nie ma sensu stosować gdyż zachodzi efekt okluzji i przewodnictwo kostne. Największy hałas z wiercenia idzie przez kość.

#medycyna #dentysta #kiciochpyta #pytanie #pytaniedoeksperta #stomatologia #endodoncja
Navari - Hej, zna ktoś z was może dentystę / endodonte w Polsce który używa lasera za...

źródło: comment_16571276036288vSPJyXw4KmizauKqLY.jpg

Pobierz
  • 9
@Navari: Też mam szumy uszne (od dziecka właściwie) i żadne borowanie mi ich nie pogorszyło, a trochę tego było… masz jakiś paper z pubmedu na te rewelacje? Bo tinnitus bierze się albo z hałasu o bardzo wysokich dB, albo z infekcji/stanów zapalnych uszu. To brzmi TOTALNIE niewiarygodnie, żeby wiercenie w zębie mogło to pogorszyć, szczególnie jak użyjesz stoperów
@drakan8: Narkoza nic nie zmienia w tej kwestii, jeżeli się pogorszy to tak samo jak bez.

@affairz: Nie chce się kłócić i wykrzykiwać kto ma jaki papier i dowód na co, jest to indywidualna choroba siedząca w mózgu i u każdego się zachowuje inaczej. U mnie się pogarsza od hałasu i dużo nie trzeba żeby pojawił się nowy dźwięk bądź stary pogorszył. Mam to od 11 lat i swoje wycierpiałem.
@Navari: googlowalem to i nic sensownego nie widze, wiec dobra, mniejsza z tym. W każdym razie przykładowego endodontę z laserem i mikroskopem masz np mikrostomart w opolu - nowosielski
A z szumami próbowałeś leczenia LLLT?
@affairz: Jeżeli chodzi o dentystów możesz znaleźć jedynie badania samych dentystów i ich stanu słuchu, mają zauważalnie gorszy jeżeli nie używają ochrony. Gdzieś mi kiedyś mignęły takie badania.

Szumy mało kto bada więc i tak specyficznych badań nikt nie przeprowadził. Możesz przejrzeć np. TinnitusTalk i poznać historie innych osób.

A z szumami próbowałeś leczenia LLLT?


@affairz: LLLT ani żadne podobne nie działają, efektywność na poziomie placebo.

No ale wpis nie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SkrytyZolw: Jeżeli chodzi o moją chorobę to nic się nie robi w tej sytuacji bo medycyna jest bezradna, żyje się na własną rękę. Z zębem będę jeszcze dzisiaj gadał.

No to chyba żegnam się z zębem ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Tylko dlaczego u tej osoby z UK się udało laserem?