Wpis z mikrobloga

Tl;dr Odbylem lacznie 2.5h rozmow o prace w ktorych nie napisalem ani linijki kodu i tylko krytykowalem wszystko i wszystkich by dostac oferte 2M PLN rocznie - 250k/ USD gotowka + 200k w opcjach (crypto)

Dawno nic nie pisalem bo tematyka na tyle specyficzna ze nie ma tu za duzo czytelnikow. Ostatnio bylo o [wymogach na programista1M](https://www.wykop.pl/wpis/65056543/dobra-byl-rant-o-#!$%@?-cv-juniorow-miejscach-w-/), ale po krotkim obczajeniu roznych niszy wyglada na to ze jezeli macie gadane po angielsku, doswiadczenie w system designie i leadowaniu projektow to obecne crypto moze byc zajebista okazja na 100% remote i solidnie platna pozycje.

Znalazlem projekt na twitterze, ±10 programistow (z czego kilku ex FANG lub z solidnymi exitami w swiecie startupow w serii B/C), funding ±10M od VC, napisalem im emaila na #!$%@? w stylu

“I found your project on X’s Twitter account among tons of shitposting. I like the idea and can see how it could work in the future. hmu if you need a tech lead with experience in X, Y, and Z, my resume's attached
- Zarev”

Odezwali sie szybko i pierwsza rozmowa z COO, pozniej CTO, glownym engineerem a na koniec CEO - swoja droga zajebiste tytuly dla firmy w ktorej pracuje tuzin osob.

Rozmowy z engineerami - Zaznaczylem ze mam brak znajomosci crypto i poprosilem by objasnili swoja domene ekspertyzy, opowiedzieli o designie ktory stworzyli i problemach na jakie trafili, a pozniej do konca rozmowy wytykalem w nich dziury lub drazylem tematy skalowalnosci/observability/bezpieczenstwa. Koncepty crypto sa latwo przenoszone na normalne programowanie wiec jak nie wiedzialem jak cos dziala w smart contractach to dopytywalem. Nie odpowiedzialem na zadne pytanie zwiazane z system designem lub live coding bo byli zbyt zajeci odpowiadaniem na moje pytania xD

Rozmowy z CEO/COO - szukanie dziur w pomysle biznesowym, wytykanie potencjalnych luk zwiazanych z security / promocja biznesu / wizji / wypytywanie o finanse. Ot pokazanie ze rozumiem ich biznes niegorzej niz oni.

Juz na 2. rozmowie uslyszalem ze “najchetniej pokazalbym Ci juz teraz kod zebys sam zobaczyl”, a na 4. zanim sie rozlaczylem uslyszalem ze jak cos sa w stanie zaplacic bardzo competitive, conajmniej 450k USD rocznie z czego ±250k USD gotowka reszta w opcjach. Zatrudnienie albo na B2B albo na UOP przez firme satelite, opcje platne w governance token ktory bede mogl na was zdumpowac po odpowiednim vestingu.

I w sumie tyle, oferta to negocjacji wiec sprobuje uczknac wiecej gotowki (w koncu zawsze jak negocjujecie to macie conajmniej 2 competitive offers, z czego jedna WERBALNA od Google/Facebooka, prawda?? ( ͡° ͜ʖ ͡°)). Oferty raczej nie wezme, chyba ze na 2. robote

#programowanie #programista1m #programista15k #naukaprogramowania #chwalesie #kryptowaluty
  • 98
@zarev: Dobra, odkąd państwo przejęło Pekao płaci się tam beznadziejnie. Pare lat temu było to całkiem inaczej:

Najwyższe wynagrodzenie wśród prezesów zarządów banków w 2019 roku otrzymał Luigi Lovaglio z Banku Pekao SA – 8,95 mln PLN.
@zarev: Nie ma sie bardzo o co spierac. Ja pisalem o 100k pln miesiecznie dla prezesa banku z doswiadczen ludzi, ktorych znam. Precyzujac, wg. mojej najlepszej wiedzy sa to wynagrodzenia 50-100k pln miesiecznie plus bonusy.

Skad wiemy, ze to sila rzeczy musi byc prawda?
Ano stad, ze z innej strony znam wielu managerow w roznych brazach, ktorzy zatrabiaja w indentycznym przedziale. Nikt nie poszedlby zatem pracowac do banku, jesli mialoby byc
Mam lepsze zarobki w tym momencie z wieksza gwarancja zatrudnienia,


@zarev: Mógłbyś powiedzieć ile masz etatów i dla jakiego kraju pracujesz zdalnie, że takie zarobki? No i godziny pracy.
@zarev: a ja myślałem że jak dobiłem do 30k to już Pana Boga za nogi złapałem xD jakieś rady co daje tą ekstra przewagę w dobijaniu do takiego poziomu? Rozumiem że pewnie już trzeba być wybitnym specjalista który nie pyta o takie rzecz, a nie prostym zwykłym Mirkiem programistą? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Moja teoria jest taka, ze niezaleznie od tego co twierdza, nie wladaja jezykiem angielskim na poziomie umozliwiajacym skuteczne jego stosowane w biznesie.

Sam kiedys mialem z tym problem, ale bardzo sie ciesze, ze zrobilem z tym porzadek. Okazuje sie, ze ta jedna rzecz ma wiekszy wplyw na moje zycie zawodowe niz pozostale razem wziete!


@user-agent-switcher: Od zawsze twierdzę, że płynny i w miarę wyrafinowany angielski, z co najmniej neutralnym akcentem jest