Wpis z mikrobloga

Tl;dr Odbylem lacznie 2.5h rozmow o prace w ktorych nie napisalem ani linijki kodu i tylko krytykowalem wszystko i wszystkich by dostac oferte 2M PLN rocznie - 250k/ USD gotowka + 200k w opcjach (crypto)

Dawno nic nie pisalem bo tematyka na tyle specyficzna ze nie ma tu za duzo czytelnikow. Ostatnio bylo o [wymogach na programista1M](https://www.wykop.pl/wpis/65056543/dobra-byl-rant-o-#!$%@?-cv-juniorow-miejscach-w-/), ale po krotkim obczajeniu roznych niszy wyglada na to ze jezeli macie gadane po angielsku, doswiadczenie w system designie i leadowaniu projektow to obecne crypto moze byc zajebista okazja na 100% remote i solidnie platna pozycje.

Znalazlem projekt na twitterze, ±10 programistow (z czego kilku ex FANG lub z solidnymi exitami w swiecie startupow w serii B/C), funding ±10M od VC, napisalem im emaila na #!$%@? w stylu

“I found your project on X’s Twitter account among tons of shitposting. I like the idea and can see how it could work in the future. hmu if you need a tech lead with experience in X, Y, and Z, my resume's attached
- Zarev”

Odezwali sie szybko i pierwsza rozmowa z COO, pozniej CTO, glownym engineerem a na koniec CEO - swoja droga zajebiste tytuly dla firmy w ktorej pracuje tuzin osob.

Rozmowy z engineerami - Zaznaczylem ze mam brak znajomosci crypto i poprosilem by objasnili swoja domene ekspertyzy, opowiedzieli o designie ktory stworzyli i problemach na jakie trafili, a pozniej do konca rozmowy wytykalem w nich dziury lub drazylem tematy skalowalnosci/observability/bezpieczenstwa. Koncepty crypto sa latwo przenoszone na normalne programowanie wiec jak nie wiedzialem jak cos dziala w smart contractach to dopytywalem. Nie odpowiedzialem na zadne pytanie zwiazane z system designem lub live coding bo byli zbyt zajeci odpowiadaniem na moje pytania xD

Rozmowy z CEO/COO - szukanie dziur w pomysle biznesowym, wytykanie potencjalnych luk zwiazanych z security / promocja biznesu / wizji / wypytywanie o finanse. Ot pokazanie ze rozumiem ich biznes niegorzej niz oni.

Juz na 2. rozmowie uslyszalem ze “najchetniej pokazalbym Ci juz teraz kod zebys sam zobaczyl”, a na 4. zanim sie rozlaczylem uslyszalem ze jak cos sa w stanie zaplacic bardzo competitive, conajmniej 450k USD rocznie z czego ±250k USD gotowka reszta w opcjach. Zatrudnienie albo na B2B albo na UOP przez firme satelite, opcje platne w governance token ktory bede mogl na was zdumpowac po odpowiednim vestingu.

I w sumie tyle, oferta to negocjacji wiec sprobuje uczknac wiecej gotowki (w koncu zawsze jak negocjujecie to macie conajmniej 2 competitive offers, z czego jedna WERBALNA od Google/Facebooka, prawda?? ( ͡° ͜ʖ ͡°)). Oferty raczej nie wezme, chyba ze na 2. robote

#programowanie #programista1m #programista15k #naukaprogramowania #chwalesie #kryptowaluty
  • 98
bez tony wpisów typu „jak zaczac programować”


@magnussen:
Powinni wprowadzic licencje na pisanie pod tagiem o programowaniu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1. Twitter - zazwyczaj najciekawsze dyskusje prowadzisz z gosciami z nickiem typu MadFrog14 z anime w profilowym
2. Blind - apka na telefon - ±50% hindusow i wiekszosc to tematyka pracy i zarobkow z US, ale czasem sie cos konkretnego znajdzie, przydatne do sprawdzania wysokosci ofert
@zarev: Bardzo fajnie. Mam nadzieje, ze niedlugo bede mogl napisac podobnego posta!

Pod takgiem #programista1m sa 2 wpisy, oba Twoje... To niezbyt dobrze swiadczy o ambicjach wykopkow. Gdyz poniewaz ten 1M PLN /rocznie to wcale nie jest znowu az taki niedosiegalny top. Ale niektorym to sie chyba nie miesci w glowie O_O Stop, to sie chyba nie miesci w glowie wiekszosci.
No nic, wiecej opcji dla mnie w takim razie.

Moja
@Korges: Naprawde warto zmienic optyke myslenia. W jednej i drugiej robocie robisz to samo :D

No ale rozumiem, ze najpierw trzeba dojrzec i do pracy i do gospodarowania takimi ilosciami pieniedzy. Jak bylem bardzo mlody to tez pewnie mialbym z tym klopoty natury koncepcyjnej. Dzis jest inaczej; mam precyzyjna wizje tego jak to wszystko ma wygladac, a nadmienione ilosci pieniedzy sa takie takie "akuratne".

10k $ tez spoko IMO. Juz sie
@a5f5c1: Jest tylko jedna skuteczna metoda, ale dojscie do niej zajelo mi wiele lat meczenia sie z tematem!

Jedynymi osobami, ktore sa Cie w stanie nauczyc jezyka obcego sa lingwiści stosowani (lingwistyka stosowana). Na tych studiach w sposob naukowy opracowuje sie metody zmierzjace do jak najskuteczniejszej nauki angielskiego przez Polaka (czy chinskiego przez Szkota i inne kombinacje). To z tych studiow pochodza np. tlumacze symultaniczni.
Ci ludzie potrafia zrobic Ci
@user-agent-switcher: czyli 2 razy w tygodniu osobiście spotykałeś się z tą osobą po studiach lingwistyki stosowanej? Jeśli tak, to wydaje mi się, że spotkania online też byłyby w porządku.

Czy mógłbyś przytoczyć jakieś techniki, które stosowałeś podczas nauki?
@a5f5c1: Tak, dokladnie tak napisalem.

Tych technik (czy specjalistycznych podrecznikow) jest zbyt duzo, zeby to strescic w rozsadnym czasie. Znaczaco sie roznia od tego, co zna wiekszosc.

Jesli myslisz o samodzielnej nauce z wykorzystaniem podobnych materialow, to zapomnij. Duza czesc nauki polega na cwiczeniach, ktore nalezy wykonywac pod okiem nauczyciela. Chocby tych z poprawnego uzywania przepony, bez ktorych Polak nie jest w stanie poprawnie mowic po angielsku (my mowimy z wykorzystaniem