Wpis z mikrobloga

Komu babcia dawała Pyralginę, gdy był młodszy? :D

Nazwa substancji czynnej to metamizol, chociaż w Polsce częściej mówi się po prostu pyralgina – czyli tak, jak nazywa się najpopularniejszy preparat z tą substancją.

Metamizol został odkryty ponad 100 lat temu, ale w Polsce zaczęto go stosować dopiero w roku 1976. Co ciekawe, przez krótki czas był dostępny w naszym kraju jedynie na receptę, a później można było kupić maksymalnie 1 opakowanie bez recepty. W wielu krajach lek ten został wycofany (np. USA, Litwa, Norwegia, Dania, Szwecja), a w niektórych jest tylko na receptę (np. Hiszpania, Włochy, Czechy).

Metamizol należy do nieopioidowych leków przeciwbólowych. Nie jest NLPZ! Ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i spazmolityczne (rozkurczowe). Mechanizm działania nie został do końca poznany.

Wskazania do stosowania tego leku to ostry, silny ból pooperacyjny lub po urazach, ból nowotworowy, kolki, ból przewlekły (gdy inne leki nie działają lub nie można ich zastosować) oraz gorączka, kiedy nie pomagają inne leki.

Jak widzicie nie jest to lek pierwszego wyboru w leczeniu gorączki i długotrwałego bólu! A niestety często jest tak traktowany.

U dorosłych i młodzieży od 15 r.ż. stosuje się jednorazowo 500-1000 mg metamizolu. Maksymalnie doustnie można podać 4000 mg na dobę, zachowując odstęp 6-8 h pomiędzy dawkami. W postaci iniekcji maksymalnie podaje się 5000 mg na dobę. U młodszych dzieci lek ten stosuje się po konsultacji z lekarzem.

Przeciwwskazania do stosowania to zaburzenia czynności szpiku kostnego, zmiany w morfologii krwi, ostra niewydolność nerek lub wątroby, trzeci trymestr ciąży. Metabolity tego leku przenikają do mleka matki, dlatego po podaniu zaleca się zbieranie i wylewanie mleka przez najbliższe 48 h.

Działania niepożądane powodowane przez metamizol to obniżenie ciśnienia krwi, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wysypka, reakcje alergiczne, niedokrwistość, leukopenia. Jednym z poważniejszych, na szczęście bardzo rzadkich działań ubocznych jest agranulocytoza (obniżenie poziomu granulocytów). Właśnie to było powodem wycofania tego leku w wielu krajach.

Dla zainteresowanych: Substancja ta zwiększa aktywność układu kannabinoidowego oraz zwiększa wytwarzanie endogennych peptydów opioidowych. Działanie rozkurczowe uwarunkowane jest hamowaniem wychwytu zwrotnego adenozyny. Dodatkowo zmniejsza stężenie prostaglandyny E2, m.in. w mózgu, rdzeniu kręgowym i płynie mózgowo-rdzeniowym.


Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

Mój tag: #dwafartuchywaptece

#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja
dwa_fartuchy - Komu babcia dawała Pyralginę, gdy był młodszy? :D

Nazwa substancji ...

źródło: comment_1656260099mVo8AF5s7nSBA9A6kuqycD.jpg

Pobierz
  • 202
u mnie w domu zawsze mama mówiła ibuprom -> pyralgina nigdy w odwrotnej kolejności (ofc po jakimś czasie gdy wiadomo było że ibuprofen nie działa). Kiedyś pamiętam trafiłem na szaserów przy mocnej grypie i lekarz kazał podać mi pyralignie w kroplówce mega pomogło. @dwa__fartuchy mogła być opowiedzieć czy spotkałaś się kiedyś z tym działaniem nieporządnym agranulocytoza ?