Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Czy to prawda że z powodu bardzo wysokiego parcia ludzi do IT teraz coraz ciężej się dostać, a w krajach typu Polska (gdzie de facto jest to jedna z niewielu branż w której można zarobić jakkolwiek sensowne pieniądze) graniczy to z cudem?
Znajomy co dostał się do IT w 2015 roku powiedział mi, że teraz wymagania na juniora są bardzo wysokie, a i niektóre firmy już zaczęły nawet sortować po uczelniach, tzn że w przypadku gdy nie widzą w twoim CV prestiżowej uczelni jak UW, PW, PWr, AGH to od razu wrzucają je do kosza i nawet nie biorą pod uwagę?
#programowanie #studia #informatyka

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62a75ea9447aecb9af4ee6c2
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 17
wymagania na juniora są bardzo wysokie


@AnonimoweMirkoWyznania: nie są, a dodatkowo na staż / praktyki są jeszcze niższe, a to prosty sposób żeby się pokazać i zostać w firmie.

sortować po uczelniach, tzn że w przypadku gdy nie widzą w twoim CV prestiżowej uczelni jak UW, PW, PWr, AGH


Żadna z nich nie jest prestiżowa. Bierz pod uwagę, że w Polsce działa sporo zagranicznych firm i dla nich te uczelnie tyle
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania: zależy od firmy. Kolega jak rekrutował do dużej firmy to patrzyli na doświadczenie nie wykształcenie i później czy umie pracować w zespole. Trafiali się mega ogarnięci ludzie, którym dziękowali szybko, bo wszystko robili po swojemu "a wy się nie znacie". Mieli dużo osób, które wiedziały mało ale dobrze rokowały i się dobrze sprawdzili. Kwestia firmy, ale jeśli ktoś stawia nazwę uczelni przed doświadczeniem i umiejętnościami to trochę januszexem zalatuje
Od jakieś czasu obserwuję ciekawą sytuację, że na rozmowach technicznych które prowadzę, około połowa kandydatów na internów/juniorów nie potrafi takich rzeczy jak napisać silnię rekurencyjnie, albo zaimplementować dowolny algorytm sortujący, a w internecie narzekanie na wysoki próg wejścia do IT. Być może po prostu zalew chętnych powoduje że HRy nie chcą zapraszać każdego na rozmowę.
@Detharon: > w Polsce działa sporo zagranicznych firm i dla nich te uczelnie tyle samo mówią, co jakaś losowa uczelnia z Indii, czyli nic

Ale już w tych firmach w Polsce zwykle pracują Polacy, którzy polskie uczelnie znają bardziej niż hinduskie. Nieraz miałem tak, że fakt, że jestem z MIM UW pomagał. Oczywiście nie wszędzie i nie jest to aspekt dominujący, ale na pewno nie jest też zupełnie nieprzydatny, zwłaszcza na
około połowa kandydatów na internów/juniorów nie potrafi takich rzeczy jak napisać silnię rekurencyjnie, albo zaimplementować dowolny algorytm sortujący


@Calka_internowana: xD Panie Juniorku tutaj jest Google Whiteboard i live coding proszę to napisać bez neta. Oczywiście tak wygląda praca, a nie czekaj xD

są problemy, których rozwiązania nie można tak o wyguglać


@groman43: normalna sprawa junior lexer z ownershipem pisze. Prawda jest taka, że i tak potem junior pisze CRUDy.

To, co podałeś to argument anegdotyczny, gdzie nawet nie można tego odnieść do przykładu z życia dla juniora. Po co ktoś ma na pamięć wymyślać koło od nowa jak istnieją gotowe zoptymalizowane rozwiązania. Już tyle lat programuje, że mi nie wciśniesz takiej bajeczki.
@Snowdr0p: Poza tym daję ludziom możliwość korzystania z czego tam chcą, znajomość rzeczy które można sprawdzić w 2 minuty w necie mnie niespecjalnie obchodzi. To ogólny poziom umiejętności jest dla mnie interesujący a uwierz mi że to nie świadczy o kandydacie dobrze. Jakie zadanie jest w stanie rozwiązać bez wspomagania się internetem, skoro mnożenie to za wysokie progi? Dodawanie?
Prestiżowe uczelnie XD

I te wymienione.

W polsce nie ma prestiżowych uczelni


@jadezagranice: w porównaniu do ivy league nie są ale w porównaniu do uczelni w PL to są i nie wiem co w tym dziwnego. Takie AGH uchodzi za porządną uczelnie w Polsce i ludzie z góry traktują cię jako bardziej ogarniętego. Czy słusznie? IMO nie ale już tutaj ludzie pisali, że dostali robotę za sam fakt bycia studentem danego
BezwzględnaŁania:

Czy to prawda że z powodu bardzo wysokiego parcia ludzi do IT teraz coraz ciężej się dostać, a w krajach typu Polska (gdzie de facto jest to jedna z niewielu branż w której można zarobić jakkolwiek sensowne pieniądze) graniczy to z cudem?

@OP: Z cudem graniczy jak nic nie umiesz lub przy pierwszej pracy i słabych umiejętnościach chcesz kasę jak osoby z 2-3 letnim doświadczeniem. Generalnie problemem jest to,