Wpis z mikrobloga

Kredyt jak na zdjęciu wziąłem dokładnie w kwietniu 2021 na mieszkanie z rynku wtórnego w #gdynia. Nie minęło nawet 6 miesięcy od rozpoczęcia kredytu i już NBP zaczął podwyższać stopy, a WIBOR zaczął iść do góry. W tamtym czasie doradczyni kredytowa z Expandera dziwnie na mnie patrzyła (byłem jedynym, który brał tą ofertę). Część ludzi mówiła, że to głupie bo rata w tej ofercie była droższa UWAGA aż o 60 zł!/msc. niż w ofercie ze zmiennym oprocentowaniem. Nie mam wykształcenia ekonomicznego, ale po dłuższej edukacji w tamtym czasie w temacie stóp procentowych, analizie historycznych danych o inflacji, regionalnej bańce, usiadłem na spokojnie i stwierdziłem, że takie zagrożenie było. To był też początek komunikatów KNF.
Pół roku zastanawiałem się nad kredytem!
Wziąłem kredyt na miarę moich możliwości i tyle.
Teraz po wzroście wynagrodzenia przez ten rok, rata tego kredytu mnie nie boli i mam jeszcze 4 lata na opracowanie strategii jak spłacać kredyt po 5 latach stałego oprocentowania. Na razie raz na jakiś czas nadpłacam, choć zaczynam rozważać zapakowanie się w kolejne #obligacje
Piszę to, bo zaczyna mnie zastanawiać czemu jest tyle krzyku u ludzi, którzy brali kreskę w latach 2020-2021. Już wtedy były oferty na stałej stopie i nie były one specjalnie ukrywane. Przypominam, że wtedy BNP miał ofertę stałego oprocentowania kredytu na 10 lat, a Alior na 7.
#kredythipoteczny #nieruchomosci
mare4e - Kredyt jak na zdjęciu wziąłem dokładnie w kwietniu 2021 na mieszkanie z rynk...

źródło: comment_1654705484U8kwaGKeGlhfccJSYlpdTl.jpg

Pobierz
  • 76
  • Odpowiedz
@acpiorundc: @justkilling: @tonawegla: panowie, chętnie wczytam się w jeszcze inne alternatywy. Co jeszcze ciekawego zamiast nadpłaty tego kredytu. Obligacje, lokaty (widzę, że 5-7%). Obecnie mam lokatę 3-mc 5% w ING. Jaka alternatywa jeśli mógłbym regularnie wpłacać 400-500 zł miesięcznie przez 4 lata? Możecie coś polecić?
  • Odpowiedz
@mare4e: Jaka wysokość miniratki? Te 60zł różnicy między stałym a zmiennym oprocentowaniem wydaje się dziwnie mało, nawet przy kwotach rzędu 150-200 wydawało mi się, że zawsze wyjdzie te kilka stów.
  • Odpowiedz
@shus brałem na początku 2019 i uważam że wygrałem. 500k oprocentowane w calosci na 3.2%. Miałem przez moment myśli przejść na zmienne nawet. Naszczescie mi przeszlo i zostałem na stałych do 04.2024. Przy zerowych stopach 400 zł traciłem teraz prawie 2 tys. Do przodu.

Ps.
Planuje nadpłacić ale czekam do przyszłego roku na to co się będzie działo.
  • Odpowiedz
@mare4e: Niestety w 2019 były zmienne tylko realnie dostępne dla mnie. Ale dalem d***, że nie spróbowałem aneksować w zeszłym roku na stałe.


Brałem kredyt właśnie w 2019 a dokładnie październik 2019 i po przeanalizowaniu ofert doradca polecił mi właśnie ofertę ze stałymi ratami z tego co pamiętam to był zdziwiony że nie spada mi zdolność i rata jest bardzo podobna (mam 3,19%). Gdyby nie jego rada żeby brać stałe oprocentowanie
  • Odpowiedz
@mare4e: myślę, że najbezpieczniejszą formą będzie właśnie konto oszczędnościowe indeksowane wiborem w toyota bank. https://www.toyotabank.pl/indeksowane-konto-oszczednosciowe One samo z siebie zmienia oprocentowanie na wibor 3m co miesiąc. Możesz wpłacać co mc 0 zł lub dowolną kwotę ( każdą nadwyżkę ) w dowolnym momencie. Co miesiąc naliczają się odsetki. Dopóki wibor 3m jest powyżej 4% i masz stałe % nie opłaca ci się nadpłacać kredytu. Tylko pamiętaj, że przy wypłacie jest pobierane 30
  • Odpowiedz
@mare4e: ja w Nest banku trzymam na oszczędnościowym 6.4% rocznie z kapitalizacją miesięczną, przynajmniej mogę w każdej chwili zrobić coś z pieniedzmi w odróżnieniu od lokaty, natomiast jak tylko zobaczę lokatę krótkoterminowa powyżej 7.5 to w nią wchodzę, a jeśli zobaczę roczną powyżej 8% to też bez zastanowienia specjalnego.

Oprócz tego około 1/3 oszczędności trzymam na koncie IKE na którym mam kupione etfy spółek dywidendowych różnych (globalne, USA, Europejskie). Nie spodziewam
  • Odpowiedz
@mare4e: Zazdroszczę, niestety ja kredo odpaliłem 3 miesiące temu, jeszcze nie wiem o ile podskoczyły raty bo kilka razy już podnieśli, ale będzie ciekawie xD.
Wydawało mi się że się nie opłaca brać wtedy stałych, zobaczymy jak na tym wyjdę xD.
Plan, nadpłacać jak najwięcej. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
Na razie raz na jakiś czas nadpłacam


@mare4e: To ma sens? Może zdeponuj sobie środki, które miałbyś nadpłacić na lokacie czy obligacjach i, jeśli za 4 lata to będzie opłacalne, nadpłać większą kwotą.
  • Odpowiedz
@mare4e: w 2019 w styczniu rozważałem kredyt hipo. Chciałem stałe oprocentowanie. Wtedy nowość dostępną w raptem kilku bankach. Pamietam jak „doradca klienta” XD, mówiła, że to mi się przecież nie opłaca, stopy nie będą wyższe. Wybuchł covid, kredytu nie wziąłem ¯\_(ツ)_/¯, ale już wtedy było wiadomo, że inflacja ruszyła. Nie było jednak wiadomo, że tak mocno się rozkręci. Co ciekawe, jeszcze w 2016 banki obstawiały scenariusz ujemnych stóp w Polsce. Mocno
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mare4e: no elo ( ͡° ͜ʖ ͡°) kredyt brany tuż przed sylwestrem 2020/2021. Różnica na racie między stałą a zmienną stopą jakieś 130zl na jednej racie przy pełnym kapitale. WIBOR6M na 0.21 proc. Decyzję jaki wziąć chyba podjąłem w momencie kiedy pojawił się strajk kobiet (podejrzewałem wcześniejsze wybory na wiosnę i nowych członków RPP w 2021 wybieranych przez nową władzę), a szczególnie gdy zapytałem doradcy co kiedy
linijkana20cm - @mare4e: no elo ( ͡° ͜ʖ ͡°) kredyt brany tuż przed sylwestrem 2020/20...

źródło: comment_1654724872omBU9AP0iegoy54Ko6eXoY.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz