Wpis z mikrobloga

Czy częsta zmiana taktowania zegara GPU może wpływać na jego zużycie / żywotność? gdy gram w stare gierki to przez chwile mam 300 - 600mhz , po czym wchodzi na 2400mhz i tak w kółko co kilka sekund, podczas grania w nowe gry mam stałe 2000mhz+
#pcmasterrace #amd #nvidia
  • 19
@L3gion: Wiem czego on się obawiał, ale ja napisałem przewrotnie, co nie zmienia faktu, że tak jest jak napisałem. Zatem zmiana taktowania na niższe, jeśli coś, to wydłuża życie karty, a nie skraca go. Generalnie wszystko co się dzieje w GPU jest "szybkie", nie tylko zmiana taktów. Nie lękajcie się szybkości ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Kravchenko:

Czy częsta zmiana taktowania zegara GPU może wpływać na jego zużycie / żywotność?

Nie.

@Beekeeper:

Dzięki niższemu zegarowi życie GPU będzie dłuższe.

Nie ma znaczenia.

Zatem zmiana taktowania na niższe, jeśli coś, to wydłuża życie karty, a nie skraca go.

Nie ma znaczenia.

Jedynym istotnym aspektem regulującym "żywotność" jest temperatura. Samo taktowanie nie ma wpływu na żywotność.
@Smol_PP: Mylisz się. Kręcę sprzęt od 25 lat, a naprawiam go trochę krócej. Na żywotność GPU ma wpływ napięcie oraz temperatura. Zmniejszając taktowanie, zmniejsza się temperatura i często napięcie.
@Beekeeper:
Więc jak pisałem pogubiłeś związek przyczynowo skutkowy.
Karta nie zmniejsza żywotności przez wysokie taktowanie zegara, a przez niewystarczające chłodzenie przy wyższym taktowaniu, a co za tym idzie wysokiej temperaturze, a nie odwrotnie.
@Smol_PP: kolego, nie rozumiesz o czym piszesz lub piszesz co Ci się wydaje. Podstawowymi parametrami które wpływają na długość życia GPU jest napięcie, temperatura i % obciążenia. Zwiększając napięcie powyżej normy o 20% na rdzeniu i ramie skracasz życie karty, nawet jeśli temperatury masz pod kontrolą. Kluczowym parametrem podczas zmniejszania taktowania jest obniżenie napięcia i to wpływa na długość życia całej jednostki, a nie sama temperatura, co za tym idzie karta
@Beekeeper:

Podstawowymi parametrami które wpływają na długość życia GPU jest napięcie i temperatura.

A chwilę wcześniej:

tak może. Dzięki niższemu zegarowi życie GPU będzie dłuższe.

Zdecyduj się. Taktowanie czy jednak temperatura i napięcie?

O napięciu nie wspomniałem jedynie dlatego, że degracja długotrwałym podwyższonym napięciem jest znacznie niższa, niż degradacja długotrwałą podwyższoną temperaturą.
Więc tak jak napisałem "Jedynym istotnym aspektem regulującym "żywotność" jest temperatura." (Jedynym w rozumieniu - najważniejszym/kluczowym).
Możesz mieć cpu/gpu
@Smol_PP: To co napisałem i co cytujesz cały czas podtrzymuje. Ja nie jestem teoretykiem. Kręciłem procesor ponad 100% od def zegarów i utrzymywałem to przez wiele lat i masę innych procków trochę niżej. Ja wiem o czym piszę i nie potrzeba mi do tego teorii. Proponuję podnieść napięcie na GPU o 100%. Co szybciej padnie? GPU z napięciem podniesionym o 100%, czy GPU ze słabym chłodzeniem? Wiesz co się dzieje jak
@Beekeeper:

Proponuję podnieść napięcie na GPU o 100% i co szybciej padnie?

Nie da się przez limiter. Dlatego napisałem wyraźnie: "podkręć do maksymalnych wartości taktowania i napięcia tego gpu".
Zarówno w pierwszym jak i drugim przykładzie miałem na uwadze limity napięcia i taktowania karty zadane przez producenta. Dlatego pisałem o "minimum operacyjnym" - ma odpalać i pracować (i jeden i drugi), a Ty masz pomyśleć który dłużej pochodzi.

GPU z napięciem
Zwiększając napięcie powyżej normy o 20% na rdzeniu i ramie skracasz życie karty, nawet jeśli temperatury masz pod kontrolą.


@Beekeeper: xDDDDD
Nie zauważyłem tego wcześniej.
Źródełko tych rewelacji proszę.

Kręcę sprzęt od 25 lat, a naprawiam go trochę krócej.

Ja też i co z tego? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Smol_PP: Jeżeli ja Ci muszę dawać źródła na to czemu zwiększenie napięcia ponad normę powoduje szybsze zużycie elektroniki, to daje kolejny dowód na to, że nadajemy na różnych pasmach. Nigdzie nie pisałem o "podpinaniu" 100V, ale o podniesieniu o 100% - to kolosalna różnica. No u mnie się uwaliła karta po 8-10 latach oc - obecnie działa na kompie w mojej siłowni, bo ją naprawiłem.

Teraz coś, abyś zrozumiał problem i
@Beekeeper:
Nie uciekaj od odpowiedzi xD
Prosiłem o link komkretnie odnośnie cytuję :

Zwiększając napięcie powyżej normy o 20% na rdzeniu i ramie skracasz życie karty, nawet jeśli temperatury masz pod kontrolą.


Nie ma znaczenia czy 100% czy 100x - i tak usmażysz kartę w ułamku sekundy. I o tym pisałem, że ma być funkcjonalna = odpalać i pracować.
Ileż można tłumaczyć (°°